PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 114/2004 • 3. dugoročna tendencija porasta potražnje proizvoda svih faza prerade drva u svijetu,
NN 114/2004 • 5. mogućnost visokog stupnja zapošljavanja u malim mjestima gdje je to često i jedini izvor prihoda stanovnika i gdje nema infrastrukture, drugih sirovina, stručnog osoblja i sl., da bi se organizirala neka druga proizvodnja (model kombinacije individualne poljoprivrede i perade drva),
NN 114/2004 • 6. relativno niska vrijednost ulaganja u pojedinačne proizvodne objekte i po zaposlenom,
NN 114/2004 • Nesumljivo je da su do sada ostvareni rezultati u sektoru industrijske prerade drva dobrim dijelom posljedica njezinih komparativnih prednosti (velik udio domaćih sirovina, relativno niska ulaganja u pojedine objekte itd.). No, te tzv. komparativne prednosti nisu dovoljne za daljnji opstanak i razvoj. Otuda i potreba za poticajem njezinih konkurentskih i izvoznih sposobnosti, u budućnosti, orijentiranih na finalnu proizvodnju.
NN 114/2004 • Tablica 1. Broj, struktura i dinamika promjene trgovačkih društava
NN 114/2004 • Kao naslijeđe prošlih društveno-političkih i gospodarskih odnosa u 20. stoljeću u Hrvatskoj je razvijena industrija papira, koja je 80-tih godina imala kapacitet 340.000 t/god. i ostvarenje proizvodnje 301.000 t/god. (1985. god.) u tvornicama Zagreb, Plaški i Rijeka.
NN 114/2004 • Danas se papir najviše proizvodi u tvrtkama »Belišće« d.d. i »PAN« d.o.o., kapaciteta 300.000 t/god. i ostvarene proizvodnje 235.000 t/god. (2003. god.). Struktura te proizvodnje je sljedeća:
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NN 114/2004 • Papirna industrija u RH uključuje proizvodnju i praradu svih vrsta papira u kojem najznačajniji utjecaj ima proizvodnja papira i kartona. Kretanja na tržištu Hrvatske u toj industriji u zadnjih nekoliko godina pokazuju znatno povećanje konkurencije, posebno iz zapadnih zemalja. Na povećan interes stranih proizvođača ukazuju podaci o potrošnji papira i valovitog kartona, gdje Hrvatska znatno zaostaje za razvijenim zemljama što predstavlja velik potencijal, ali i povećanu konkurenciju domaćim proizvođačima u budućnosti. Sadašnja proizvodnja ambalažnih papira u RH daleko nadmašuje domaće potrebe i najvećim dijelom se izvozi. Svaka izgradnja novih kapaciteta (papirnih strojeva, celuloze) u RH je tržišno-ekonomski nerealna jer je Hrvatska malo tržište, a s druge strane se radi o ogromnim investicijskim ulaganjima. Iz tih razloga takav pothvat ne bi imao apsolutno nikakvu ekonomsku niti bilo kakvu drugu opravdanost. Upravo stoga, strategija razvoja papirne industrije u Hrvatskoj se treba bazirati na sljedećem:
NN 114/2004 • – rekonstrukcija i modernizacija postojećih kapaciteta za proizvodnju papira,
NN 114/2004 • – proširenje tržaišta papira akvizicijom prerađivača papira u bližoj okolici (susjednim državama),
NN 114/2004 • Posebno je potrebno istaknuti da zemlje EU sve više izvoze u Hrvatsku, a njihov uvoz ostaje na istoj (sličnoj) razini, dok je debalans sve veći. To govori da tom tržištu ili ne pristupamo ozbiljno (izvoz radi izvoza) ili ne nudimo nove proizvode. Naše grane najviše izvoze rad i prirodne resurse što je neprihvatljivo budući da taj koncept znači izvoz vlastite šanse za razvoj. Kao posljedica realnih okolnosti i ograničenja za takvo stanje pojavljuju se sljedeće krizne točke:
NN 114/2004 • 2. Nezadovoljavajuća struktura industrijske prerade drva (odnos primarne i finalne proizvodnje),
NN 114/2004 • 6. Potreba promjene postojeće industrijske paradigme u paradigmu znanja,
NN 114/2004 • 7. Potreba stvaranja mreže istraživačkih razvojnih centara,
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 75/97, Broj 35/97,
Broj 88/94, Broj 58/00,
Broj 131/04, Broj 89/94
LINK - NOVA PONUDA KORISNIH ALATA ZA POBOLJŠANJE POSLOVANJA