PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 79/1997 • Dio odluke o objavi temelji se na odredbama članka 20. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
NN 79/1997 • 1. Ne prihvaćaju se prijedlozi za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odredaba članka 9. stavak 2. alineja treća, članka 29. stavak 2., članka 44., članka 48. točka 8., članka 71. stavak 1. i 5., članka 73. te članka 76. Zakona o odvjetništvu ("Narodne novine", broj 9/94).
NN 79/1997 • Prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o odvjetništvu podnijeli su M. R. i D. V. iz M. (za članak 9. stavak 2. alineju treću); D. G. iz Z. (za članak 29. stavak 2.) i D. Š. iz Z. (za članak 44.); S. Lj. iz B. (za članak 48. točka 8.) te F. Z. iz Ž. (za članak 71. stavak 1. i 5., članak 73. i 76.).
NN 79/1997 • Prema osporenoj odredbi članka 9. stavak 2. alineja treća Zakona odvjetnik je dužan uskratiti pružanje pravne pomoći, pored ostalih razloga, ako je u istoj stvari ili stvari koja je s njome pravno povezana radio kao sudac, državni odvjetnik ili kao službena osoba u upravnom ili drugom postupku.
NN 79/1997 • Ustavni sud prijedlog nije prihvatio. Prema odredbama članaka 27. i 54. Ustava odvjetništvo kao samostalna i neovisna služba osigurava građanima pravnu pomoć, u skladu sa zakonom; svatko ima pravo na rad i slobodu rada, svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.
NN 79/1997 • Citiranim ustavnim odredbama nije nesuglasno zakonsko propisivanje uvjeta pod kojima se pojedina djelatnost obavlja, odnosno u kojim je slučajevima pojedine osobe ne mogu obavljati. Propisivanje takvih uvjeta ne predstavlja ograničenje ustavnih prava u svezi s radom, nego određenje uvjeta pod kojima se ono može ostvarivati. Za takvu zakonsku regulaciju postoji i posebni ustavni temelj u odredbi članka 27. Ustava, u kojem je odvjetništvo određeno kao služba koja građanima osigurava pravnu pomoć u skladu sa zakonom.
NN 79/1997 • Ustavni sud, ocjenjujući ustavnost osporene odredbe, nije ulazio i u pitanje međusobne usklađenosti zakona na koju ukazuju predlagatelji ističući činjenicu da su samo Zakonom o krivičnom postupku ("Narodne novine", broj 34/93, 38/93, 25/94, 28/96) izuzeti od obavljanja sudske dužnosti sudac i sudac porotnik ako su u istome krivičnom predmetu sudjelovali kao branitelji, a da takav razlog izuzeća izrijekom nije predviđen u drugim zakonima, primjerice u odredbama članka 71. Zakona o parničnom postupku ("Narodne novine", broj 53/91, 77/92, 91/92), osim kao relativni razlog iz točke 6. tog članka, to jest ako postoje druge okolnosti koje dovode u sumnju njegovu nepristranost. Iz toga podnositelj zaključuje da su suci, koji su bivši odvjetnici, u povoljnijem položaju od odvjetnika koji su bivši suci. Budući da temeljem odredbe članka 125. Ustava Republike Hrvatske Ustavni sud odlučuje o suglasnosti zakona s Ustavom i o suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom, ali nije nadležan odlučivati o suglasnosti, odnosno međusobnoj usklađenosti zakona, kako to predlažu podnositelji prijedloga, u ovom ustavnosudskom postupku relevantan je samo odnos osporene odredbe s Ustavom, a ona Ustavu nije nesuglasna.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 79/1997 • Podnositelj prijedloga smatra tu odredbu nesuglasnom već citiranim odredbama članka 54. Ustava te odredbama članaka 14. i 49. Ustava, jer - kako se navodi u prijedlogu - to znači da samo odvjetničko društvo može zaposliti drugog odvjetnika kao zaposlenika, dok je to pravo uskraćeno drugim odvjetnicima i odvjetničkim uredima.
NN 79/1997 • Ustavni sud nije prihvatio prijedlog za pokretanje postupka. Prema odredbama članka 14. Ustava na koje se poziva predlagatelj građani Republike Hrvatske imaju sva prava i slobode, neovisno o njihovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju i drugim osobinama, odnosno svi su pred zakonom jednaki. Prema odredbama članka 49. poduzetnička i tržišna sloboda temelj su gospodarskog ustroja Republike; država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu i zabranjeni su monopoli; Republika potiče gospodarski napredak i socijalno blagostanje građana i brine se za gospodarski razvitak svih svojih krajeva; prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim pravnim aktom; inozemnom ulagaču jamči se slobodno iznošenje dobiti i uloženog kapitala.
NN 79/1997 • Osporena odredba nalazi se u Zakonu u poglavlju pod naslovom "Odvjetnički uredi", u kojem su regulirani uredi i zajednički uredi te odvjetnička društva. Osporena odredba o odvjetnicima koji rade u odvjetničkom društvu, a ne moraju biti članovi društva, odnosi se na odvjetničko društvo koje je po zakonskoj definiciji odvjetnički ured sa svojstvom pravne osobe, osnovan kao javno trgovačko društvo, koje se može javiti i kao poslodavac odvjetniku, koji ne mora biti i članom tog društva. Ova odredba nije nesuglasna nijednoj od ustavnih odredaba navedenih u prijedlogu.
NN 79/1997 • Podnositelj prijedloga smatra sve citirane odredbe članka 44. Zakona neustavnim sa stajališta odredaba članaka 14. i 48. Ustava i to iz slijedećih razloga: budući da je ugovor o osiguranju građanskopravni ugovor, njegovo bi osiguranje moralo biti dobrovoljno; time što se odvjetnike prisiljava na zaključivanje takvog ugovora oni nisu u jednakom položaju s drugim građanima i ne raspolažu slobodno svojom imovinom.
NN 79/1997 • Odredbe članka 14. već su citirane, a odredbama članka 48. jamči se pravo vlasništva, s tim da vlasništvo obvezuje; nositelji vlasničkog prava i njihovi korisnici dužni su pridonositi općem dobru; strana osoba može stjecati pravo vlasništva uz uvjete određene zakonom i jamči se pravo nasljeđivanja.
NN 79/1997 • Prema osporenoj odredbi članka 48. točka 8. Zakona pravo na upis u imenik odvjetnika ima osoba koja, pored ostalih, ispunjava i uvjet da protiv nje nije pokrenuta istraga, odnosno da se protiv nje ne vodi kazneni postupak zbog kaznenog djela koje se goni po službenoj dužnosti.
NN 79/1997 • Podnositelj prijedloga ovu odredbu smatra nesuglasnom ustavnim odredbama iz članaka 3., 14. stavak 2., 16., 26., 28., 30. i 54.; navodi da je osoba protiv koje se vodi kazneni postupak onemogućena u pravu na upis u imenik odvjetnika do okončanja istrage, odnosno do okončanja kaznenog postupka oslobađajućom presudom ili presudom kojom se optužba odbija, čime je stavljena u nejednak položaj s onima koji traže upis u imenik odvjetnika, a protiv kojih se ne vodi istraga odnosno kazneni postupak, posebno ima li se u vidu moguće trajanje takvog postupka.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 74/09, Broj 62/00,
Broj 31/92, Broj 53/91,
Broj 34/91, Broj 181/03
LINK - POSLOVNI PROGRAMI, INVESTICIJE, POTICAJI, KREDITI, UGOVORI