PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 59/1996 • Viši inspektor rada u ministarstvu i inspektor rada u ministarstvu može neposredno obavljati nadzor iz nadležnosti područne jedinice.
NN 59/1996 • (2) Ministar može radi hitne potrebe ili ekonomičnijega obavljanja posla pismeno narediti inspektoru rada iz jedne područne jedinice da privremeno, a najduže do 30 dana neprekidno, provodi nadzor na području druge područne jedinice.
NN 59/1996 • Ako su inspektoru rada povjereni drugi poslovi oni ne smiju biti smetnja obavljanju njegovih glavnih poslova, niti smiju nanositi štetu na bilo koji način ugledu i nepristranosti koji su mu potrebni u njegovim odnosima s poslodavcima i zaposlenicima.
NN 59/1996 • (1) Inspektor rada u područnoj jedinici (u daljnjem tekstu: inspektor rada) dužan je razmotriti zahtjev u svezi s ostvarivanjem zaštite na radu te prava i obveza iz radnoga odnosa koji mu podnese poslodavac, zaposlenik, zaposleničko vijeće, sindikat, udruga poslodavaca, tijelo mirovinskoga, invalidskog i zdravstvenog osiguranja, služba zapošljavanja te druge pravne osobe s javnim ovlastima i obavijestiti podnositelja zahtjeva o svome stavu i o mjerama, ako ih je poduzeo.
NN 59/1996 • Inspektor rada ne smije obavljati nadzor kod poslodavca kod kojega je on ili neki član njegove uže obitelji član nadzornog odbora, uprave, vlasnik ili suvlasnik ili kod kojega on ili član njegove uže obitelji imaju materijalni ili neki drugi interes.
NN 59/1996 • Inspektor rada ima pravo bez prethodnoga obavještenja i bez dopuštenja poslodavca, bez obzira na radno vrijeme ulaziti u radne prostorije, na radilišta te u druge prostorije i prostore u kojima se obavlja gospodarska ili druga djelatnost. O ulasku inspektor rada obavještava poslodavca ili njegovu odgovornu osobu, ako su dostupni, osim ako smatra da bi obavještavanje umanjilo učinkovitost nadzora.
NN 59/1996 • (1) Prilikom obavljanja nadzora inspektor rada ima pravo pregledati objekte namijenjene za rad sa pripadajućim prostorijama, prostorima i instalacijama, oruđa za rad i uređaje te privremena radilišta, poslovne knjige, registre i dokumente, ugovore, isprave i drugu dokumentaciju poslodavca te obavljati druge radnje predviđene zakonom u okviru svoje nadležnosti.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 59/1996 • (3) Smatra se da poslodavac, odnosno odgovorna osoba, nije stavila na raspolaganje ili je uskratila pregled sredstava i dokumentacije iz stavka 1. i 2. ovoga članka i u slučaju ako u roku određenom u zapisniku inspektoru rada ne dostavi na uvid traženu dokumentaciju potrebnu za utvrđivanje činjeničnog stanja u započetom nadzoru.
NN 59/1996 • (4) Poslodavac, odnosno odgovorna osoba poslodavca, dužna je privremeno prekinuti poslovanje nadziranog objekta za vrijeme inspekcijskoga nadzora, ako inspektor rada ne bi mogao na drugi način utvrditi činjenično stanje, odnosno obaviti nadzor.
NN 59/1996 • Inspektor rada je ovlašten u postupku nadzora zatražiti i pregledati isprave na temelju kojih se može utvrditi identitet osobe (osobna iskaznica, putovnica i sl.), a osobe zatečene prilikom nadzora dužne su na zahtjev inspektora dati mu takvu ispravu na uvid.
NN 59/1996 • (2) Inspektor rada može u zapisniku narediti poslodavcu naknadno izvršenje pojedine radnje u postupku iz članka 19. ovoga Zakona, kojom se omogućuje utvrđivanje činjeničnoga stanja i odrediti rok izvršenja te radnje, koji ne može biti duži od 5 dana.
NN 59/1996 • (3) Inspektor rada može u zapisniku, odnosno u knjizi nadzora narediti poslodavcu izvršenje radnje kojom se otklanja ili sprečava povreda propisa iz članka 2. ovoga Zakona, ili zabraniti određeno ponašanje ili postupanje te uporabu neispravnoga sredstva rada, te poslodavcu odrediti rok izvršenja te naredbe, koji u pravilu ne može biti duži od 8 dana, kao i rok obavještavanja inspektora rada o izvršenju te naredbe, koji ne može biti duži od 3 dana nakon proteka roka za izvršenje.
NN 59/1996 • (1) Ako otklanjanje utvrđene povrede propisa iz članka 2. ovoga Zakona nije naredio zapisnikom na način iz članka 21., stavak 3. ovoga Zakona, ili ako poslodavac nije u određenom roku izvršio naredbu iz zapisnika, odnosno iz knjige nadzora, inspektor rada ima pravo i dužnost rješenjem narediti poslodavcu otklanjanje utvrđene povrede propisa, osim ako se radi o pravu koje zaposlenik može ostvariti pred sudom.
NN 59/1996 • (2) Ako je propisom iz članka 2. ovoga Zakona zabranjeno određeno postupanje poslodavca inspektor rada će mu rješenjem zabraniti takvo postupanje, a ako je tim propisom predviđena obveza određenoga postupanja naredit će poslodavcu postupanje po odredbi toga propisa.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 136/97, Broj 29/02,
Broj 35/04, Broj 177/04,
Broj 116/09, Broj 84/92
LINK - POSLOVNI PROGRAMI, INVESTICIJE, POTICAJI, KREDITI, UGOVORI