PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 20/1993 • REPUBLIČKI FONDOVI MIROVINSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA RADNIKA, INDIVIDUALNIH POLJOPRIVREDNIKA I SAMOSTALNIH PRIVREDNIKA HRVATSKE
NN 20/1993 • Tablice aktuarske matematike donose se radi: programiranja (srednjoročnog i dugoročnog), utvrđivanja i određivanja postotka doprinosa, obračuna jednokratne naknade štete, dokupa staža osiguranja i drugih potreba u mirovinskom i invalidskom osiguranju u Republici Hrvatskoj.
NN 20/1993 • Tablice aktuarske matematike izrađene su prema tablicama financijske matematike i tablicama mortaliteta ženskag i muškog stanovništva Republike Hrvatske za razdoblje 1980. -1982. godine.
NN 20/1993 • Diskontirani kamatni postotak za izračunavanje komutativnih (pomoćnih) brojeva u Tablicama aktuarske matematike određen je od 1/8% i 5%. Glavni kriterij za određivanje tih postotaka jest mogućnost ostvarivanja realne kamate na oročena financijska sredstva mirovinskoga i invalidskog osiguranja. Mogućnost ostvarivanja realne kamate od 5% na oročena financijska sredstva odnosi se na dobrovoljno i dodatno mirovinsko i invalidsko osignranje, a mogućnost ostvarivanja realne kamate od 1/8 % na obvezatno mirovinsko i invalidsko osiguranje.
NN 20/1993 • Komutativni brojevi ozrlačeni su u Tablicama aktuaske matematike znakovima px, py, Dx, Dy, Nx, Ny , Nx(12) I Ny(12) I zamjenjuju složene izraze aktuarske matematike, a označavaju:
NN 20/1993 • Nx(12) i Ny(12). . sume diskontiranih brojeva živih osoba s korekturom za mjesečno plaćanje,
NN 20/1993 • c) Komutativni brojevi Dy, Ny, Ny(12) i Dx, Nx, Nx(12), POSTO-
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 20/1993 • Sastavni dio tablica aktuarske matematike su sljedeće upute (primjeri) za njihovu primjenu:
NN 20/1993 • Osnovna i bitna pitanja programiranja razvoja mirovinskoga i invalidskog osiguranja jesu što egzaktnije i objektivnije predviđanje očekivanog kretanja broja osoba obuhvaćenih mirovinskim i invalidskim osiguranjem prema dobi, spolu i drugim demografskim strukturama, kao i predviđanje sredstava potrebnih za ostvarivanje odrđedenih prava iz mirovinskoga i invalidskog osiguranja.
NN 20/1993 • a) Pri programiranju očekivanog kretanja broja osoba osiguranih mirovinskim i invalidskim osiguranjem potrebno je odgovoriti, izmedu ostalog i na pitanje: koliko će dugo živjeti osiguranik određene dobi.
NN 20/1993 • Primjeri: kolika je vjerojatnost da će x (muškarac) ili y (žena) doživjeti x + n - tu godina ili y + n - tu godinu:
NN 20/1993 • b) Odgovor na pitanje odgovaraju li današnja davanja osoba osiguranih mirovinskim i invalidskim osiguranjem budućim primanjima, odnosno kakvi se i koliki doprinosi moraju uplačivati za vrijeme trajanja mirovinskoga i invalidskog osiguranja, kako bi se time osigurala sredstva potrebna za buduće mirovine i drugo, dobije se na temelju slijedeče formule:
NN 20/1993 • 2. Naknada štete zbog nesposobnosti za rad i smrti osobe osigurane mirovinskim i invalidskim osiguranjem
NN 20/1993 • Za štetu koja se sastoji od trajnih novčanih davanja osiguraniku ili osiguranoj osobi, služba mirovinskoga i invalidskoga osiguranja može tražiti naknadu za tu štetu u jednoj ukupnoj svoti - jednokratna naknada štete. Ta se svota obračunava prema svoti invalidske ili obiteljske mirovine, zatim prema svoti novčane naknade za tjelesno oštećenje, kao i prema svoti za pomoć i njegu od druge osobe, s odgovarajućim doprinosima koji se plaćaju na ta novčana davanja i s odgovarajućim troškovima za provedbu mirovinskoga i invalidskoga osiguranja.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 114/03, Broj 9/05,
Broj 53/08, Broj 112/01,
Broj 53/06, Broj 53/05
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE