PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
web-sastavljanje-proizvoda-iz-dijelova-jyzc NN 8/2003

• a) ako su sastavni dijelovi u cijelosti ili pretežno proizvedeni u drugom pogonu odnosno lokalnoj jedinici (koji pripada istom ili drugom poslovnom subjektu), treba prikazati samo vrijednost rada utrošenog na sastavljanju i to pod odgovarajućom šifrom u NIP-u 2002. Vrijednost koju treba iskazati, predstavlja troškove koji su zaračunati za sastavljanje (uklj. materijal koji je korišten za sastavljanje), isključujući bilo koji zaračunat (naplaćen) porez na promet. Vrijednost ne uključuje vrijednost sastavnih dijelova (komponenti) proizvedenih u pogonu, odnosno lokalnoj jedinici gdje je sastavljanje izvedeno.


Stranica 2003-01-8-106 NN 8/2003

• Neke od ovih industrijskih usluga klasificirane su kao neindustrijske usluge u NKD-u, kao npr. održavanje i popravci motornih vozila (50.20), održavanje i popravci računovodstvenih strojeva i kompjutora (72.50). To se također odnosi na savjetodavne usluge o softveru (72.22) i ostale računalne i s njima povezane djelatnosti (72).


Internet NN 8/2003

• U stupcu »e« iskazuju se podaci o maksimalno mogućoj proizvodnji (kapacitetu) lokalne jedinice iskazujući maksimalno moguću proizvodnju svakog proizvoda koji je lokalna jedinica proizvodila u tijeku 2002. Kapacitet se iskazuje samo za prvu mjernu jedinicu. U ovom stupcu ne smije se iskazati kapacitet proizvoda ni za prvu mjernu jedinicu ukoliko je ona u satima ili tisućama efektivnih sati. Objašnjenje ovog stupca nije dano redoslijedom iz izvještaja jer predstavlja posebnu cjelinu, a pojam »proizvod« definiran je opisima drugih stupaca.


Internet stranice NN 8/2003

• Maksimalno moguću proizvodnju (kapacitet) nekog proizvoda iz NIP-a 2002 predstavlja maksimalno moguća količina tog proizvoda koju je bilo moguće proizvesti pri punom korištenju instaliranih strojeva i uređaja i punom zaposlenju (pokrivenošću svih radnih mjesta adekvatnim djelatnicima) s maksimalnim mogućim tehničkim i radnim učincima i normalnim intenzitetom rada i to u okviru mogućeg vremena u tijeku godine definiranog maksimalnim prinosom poslovnog subjekta, a ne maksimalnim prinosom po jedinici proizvodnje određenog proizvoda.


Internet stranice NN 8/2003
• U moguće vrijeme rada ne obuhvaća se vrijeme u kojem je kapacitet stajao u tijeku 2002. zbog državnih blagdana i neradnih dana, remonta strojeva i uređaja i to samo minimalno potrebno vrijeme za obavljanje remonta. Priznaju se prekidi rada zbog dnevnih stanki za odmor i pripremno i završno radno vrijeme, samo ako je projektom predviđeno. Mogućim vremenom rada kapaciteta ne smatra se ni vrijeme u kojem kapacitet nije radio u godini zbog toga što još nisu bili instalirani strojevi i uređaji ili su bili izbačeni iz dalje upotrebe.

Internet stranice NN 8/2003
• Za kapacitete koji prerađuju sirovine (npr. prehrambena industrija) ili izrađuju proizvode (npr. prehrambena industrija ili proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda i sl.) čiji je obujam prerade, odnosno proizvodnje uvjetovan sezonom, mogući fond vremena, a time i moguća proizvodnja ograničeni su trajanjem uobičajene sezone prerade, odnosno proizvodnje.

Internet stranice NN 8/2003 • Da bi se dobio kapacitet nekog proizvoda, osim maksimalno mogućeg vremena treba odrediti maksimalno moguće učinke, odnosno maksimalnu količinu proizvoda za vremensku jedinicu. Smatramo da je za vremensku jedinicu najpraktičnije uzeti sat vremena. Kod određivanja maksimalno mogućeg učinka naročito treba paziti na sljedeće: tehničku i ekonomsku zastarjelost strojeva, vrstu i kakvoću materijala iz kojeg se izrađuju proizvodi, organizaciju procesa proizvodnje (uzima se pretpostavka dobre organizacije) i specifičnost tehničkog procesa.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Informacije NN 8/2003 • Osim o navedenom, treba voditi računa i o sljedećim uvjetima i okolnostima prilikom određivanja kapaciteta za pojedine industrijske proizvode.
Poslovne stranice NN 8/2003 • Za kapacitete koji mogu proizvoditi više vrsta proizvoda definiranih NIP-om 2002, maksimalnu moguću proizvodnju treba iskazati u količinama koje bi bilo moguće ostvariti kombinacijom proizvoda u promatranoj godini. To znači da se maksimalno moguća proizvodnja takvih kapaciteta ne izražava jednim proizvodom, već na temelju više proizvoda, tj. svi proizvodi terete maksimalno mogući kapacitet u promatranom razdoblju pa ukupni maksimalno mogući fond radnog vremena treba podijeliti prema strukturi ostvarene proizvodnje na tom kapacitetu, odnosno mora se stalno imati u vidu odnos ostvarene i moguće proizvodnje svih proizvoda koji se proizvode s danim kapacitetom da ne bi došlo do dvostrukog ili višestrukog istraživanja kapaciteta.
Pregledi NN 8/2003 • Isto tako, kapacitet ovisi o kvaliteti materijala i vrsti materijala koji se upotrebljava za proizvodnju, npr. vunena ili pamučna pređa ili pređa dobivena od mješavine. Za svaku od navedenih pređa u pravilu će biti različiti kapacitet proizvodnje platna iako će se proizvodnja obavljati na istim strojevima. Kapacitet proizvodnje platna može biti različit i kada se koristi samo jedna vrsta pređe, npr. samo vunena pređa iste numeracije, ali različite kvalitete. Kapacitet će biti manji za nekvalitetnu pređu (često se prekida) nego za kvalitetnu pređu (radi primjera, koja ne puca). Ovaj problem ne javlja se samo u proizvodnji alata, već i u cjelokupnoj industrijskoj proizvodnji.
Glasnik NN 8/2003 • U slučaju postojanja uskih grla u nekoj od faza procesa proizvodnje proizvoda, maksimalno moguću proizvodnju toga proizvoda treba odrediti na temelju kapaciteta uskog grla samo onda ako su grla dijelovi kapaciteta koji vrše najsloženije funkcije u pogledu veličine operacije i u pogledu teškoće izvršenja i koji po svojoj vrijednosti predstavljaju najvrednije dijelove kapaciteta.
Novo NN 8/2003 • Pričuve kapaciteta (postrojenja, zaposlenici) namijenjene da se u određenom trenutku uključe u proces proizvodnje, u slučaju kada iz procesa proizvodnje ispadne neki važan dio kapaciteta ili kada je projektom predviđena zamjena određenog dijela kapaciteta, ne uzimaju se u obzir prilikom izračunavanja maksimalno moguće proizvodnje.
Poslovi NN 8/2003 • Maksimalno moguća proizvodnja u pravilu mora biti veća od ostvarene proizvodnje, jer u slučaju povećanja proizvodnje preko maksimalno moguće ide na štetu poslovnog subjekta. Ako se ipak dogodi navedeni slučaj, treba ga u popratnom dopisu obrazložiti.
Poticaji NN 8/2003 • Svi poslovni subjekti koji su registrirani u djelatnost brodogradnje ili u svom sastavu imaju lokalne jedinice koje obavljaju ovu djelatnost prema opisu NKD podrazreda: 35.11.1 i 35.11.2, ispunjavaju najmanje dva obrasca PRODCOM istraživanja. Obrazac IND-21/PRODCOM ispunjavaju prema uputama za IND-21/PRODCOM i upisuju u obrazac IND-21/PRODCOM još i podatke o ostvarenoj mogućoj proizvodnji u uvjetno-naturalnom izrazu iz pomoćnog obrasca IND-21/PRODCOM/35.11.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR: Broj 44/06, Broj 102/04, Broj 102/98, Broj 91/96, Broj 26/97, Broj 92/02


LINK - INFORMACIJE ZA PODUZETNIKE, POSLOVNE INFORMACIJE, PONUDA Pregled