PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 60/1999 • Ako poduzeće obavlja samo jednu industrijsku djelatnostna razini skupine NKD-a i na području samo jedne županije, i tada će poduzeće iskazati podatke za poduzeće "ukupno" i u sljedećem stupcu te iste podatke za lokalnu statističku jedinicu prema vrsti djelatnosti jer su to dvije različite statističke jedinice i služe za različite obrade, što ćemo kasnije objasniti.
NN 60/1999 • Opće je pravilo da proizvodni proces nije moguć bez pomoćnih djelatnosti, a prema međunarodnim općeprihvaćenim standardima pomoćne djelatnosti ne smiju biti posebno izdvojene kao entitet odnosno kao lokalna statistička jedinica prema vrsti djelatnosti.
NN 60/1999 • Pomoćne djelatnosti su veleprodaja vlastitih proizvoda, nabava reprodukcijskih materijala, računovodstveni poslovi, opći i kadrovski poslovi, elektronička obrada podataka, čuvari i sl.
NN 60/1999 • Ako pomoćne djelatnosti obavljaju pomoćne poslove za dvije i više statističkih jedinica prema vrsti djelatnosti, troškovi tih pomoćnih djelatnosti moraju se rasporediti na sve jedinice prema vrsti djelatnosti. Kada su podaci o razmjeru troškova za svaku posebnu djelatnost raspoloživi, troškovi se moraju rasporediti prema tom razmjeru. Međutim, ako nema tih podataka, troškovi pomoćne djelatnosti jednostavno se mogu rasporediti proporcionalno vrijednosti outputa.
NN 60/1999 • Na industrijskim jedinicama prema vrsti djelatnosti neindustrijska poduzeća trebaju iskazati pripadajući dio intermedijarne potrošnje i zaposlenika pomoćnih djelatnosti.
NN 60/1999 • Dio jedinica iz sekundarnih djelatnosti čiji se proizvodi pretežno troše kao reprodukcijski proizvodi unutar izvještajne jedinice i koji ne utječu na ukupni rezultat obrade, a značajno bi opteretile istraživanje, nisu izdvojene kao jedinice prema vrsti djelatnosti pa pri iskazivanju takvih sekundarnih djelatnosti treba postupiti kao s pomoćnim djelatnostima. Skupina NKD 40.3. Opskrba parom i toplom vodom po međunarodnim standardima i standardima hrvatske službene statistike ni u kojem slučaju ne može biti pomoćna djelatnost. Dio spomenute djelatnosti, kad je sekundarna zbog njezine neznatne važnosti, nismo izdvojili kao statističku jedinicu prema vrsti djelatnosti, a kada je izdvojena kao zasebna statistička jedinica prema vrsti djelatnosti, obvezatno treba ispuniti podatke za nju.
NN 60/1999 • Za drugi dio sekundarnih djelatnosti kada se njihova proizvodnja pretežno ne koristi za reprodukcijsku potrošnju unutar izvještajne jedinice, već se prodaje, a zbog svoje male važnosti nisu izdvojene u zasebnu jedinicu prema vrsti djelatnosti tada takve sekundarne djelatnosti treba iskazati zajedno s glavnom.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 60/1999 • Potrošenu električnu energiju neće biti teško iskazati za poduzeće jer se potrošena električna struja očita s jednog ili više električnih brojila, zbroji i upiše u MWh, međutim, ukoliko više jedinica prema vrsti djelatnosti koristi električnu energiju s jednog električnog brojila, treba izvršiti stručnu procjenu potrošnje električne energije po lokalnim jedinicama prema vrsti djelatnosti.
NN 60/1999 • U tabeli 3. treba iskazati ukupnu intermedijarnu potrošnju proizvoda između lokalnih jedinica prema vrsti djelatnosti unutar istog poduzeća. Tabela 3. je uvedena isključivo radi iskazivanja interne intermedijarne potrošnje i interne realizacije unutar poduzeća. Razlika između iskazanog podatka u tabeli 2 redak 3 (intermedijarna potrošnja, ukupno) po lokalnim jedinicama prema vrsti djelatnosti i podataka za poduzeće sveukupno treba iznositi točno koliko i prvi redak u tabeli 3, a razlika u retku 6 (realizacija i prodaja proizvoda, ukupno) tabele 2 po gore opisanim pravilima treba odgovarati retku 2 u tabeli 3.
NN 60/1999 • TABELA 1. MOGUĆA I OSTVARENA PROIZVODNJA, INTERNA POTROŠNJA VLASTITIH PROIZVODA, ZALIHE I PRODAJA
NN 60/1999 • Budući da je Nacionalna nomenklatura proizvoda ujedno i klasifikacija industrijskih proizvoda, predviđamo da vrlo rijetko statistička jedinica neće moći iskazati svu svoju proizvodnju prema traženoj nomenklaturi. Kad sastavljač Godišnjeg izvještaja industrije naiđe na navedeni problem, prije bilo kakvog upisivanja podataka treba potražiti pomoć nadležne statističke službe (statistička služba koja je poslovnom subjektu poslala Godišnji izvještaj industrije) i tek ako ni od nje ne dobije šifru proizvoda, može podatke iskazati pod stavkom koja se nalazi pri dnu tabele "vrijednost dobara nespomenutih nomenklaturom" ili "vrijednost usluga nespomenutih nomenklaturom".
NN 60/1999 • Za svaki proizvod izvještajna jedinica treba upisati šifru proizvoda i naziv proizvoda iz Nacionalne nomenklature industrijskih proizvoda, šifra se ponavlja onoliko puta koliko ima mjernih jedinica u nomenklaturi. Osnovni razlog uvođenja više mjernih jedinica su obveze Državnog zavoda za statistiku prema Statističkim uredima EU i UN, a manjim dijelom zbog izračunavanja indeksa fizičkog obujma industrijske proizvodnje i zahtjeva tuzemnih korisnika podataka. Za prvu mjernu jedinicu obvezatno je ispuniti sva polja iz tabele do stupca "količine utrošene u daljnjoj proizvodnji". Navedeni stupci i ostali stupci do kraja tabele ispunjavaju se ukoliko je bilo pojave u promatranoj godini . Za ostale mjerne jedinice ne ispunjavaju se podaci o maksimalno mogućoj proizvodnji (stupac "e") i prodaji u vrijednosnom izrazu (stupac "j") jer je isti za sve mjerne jedinice. Mjerne jedinice i šifre upisuju se u stupac "d" za prvu navedenu mjernu jedinicu "1", drugu "2", treću "3".
NN 60/1999 • U stupcu "f" iskazuje se ostvarena proizvodnja odnosno sve proizvedene količine određenog proizvoda u promatranoj godini bez obzira na to je li proizvod namijenjen prodaji ili daljnjoj preradi u izvještajnoj jedinici ili kombinirano u propisanim mjernim jedinicama. Iskazuju se samo gotovi proizvodi. Gotovim proizvodom smatra se svaki proizvod koji je u procesu proizvodnje dostigao odgovarajući stupanj prerade ili dorade tako da je u Nomenklaturi naveden pod posebnom šifrom i nazivom. Pojam tako definiranog gotovog proizvoda obuhvaća i sve radove dovršavanja proizvoda u koje spadaju čišćenje, pakiranje, ispitivanje kvalitete, klasiranje i sl. Količine neispravnih proizvoda ("škart") ne uračunavaju se u gotovu proizvodnju. Podaci o proizvedenim količinama pojedinih proizvoda uzimaju se iz knjiga koje vode skladišta gotove robe i poluproizvoda odnosno knjigovodstva. Iznimno ako se radi o poluproizvodima s gledišta izvještajne jedinice, a proizvodima po Nomenklaturi i ako oni ne "prolaze" ni kroz kakvo skladište, podatke treba uzeti iz evidencija odjela ili pogona koji taj poluproizvod proizvode. Kad poslovni subjekti ne evidentiraju svoju proizvodnju u nekoj propisanoj mjernoj jedinici, dužne su izvršiti potrebno preračunavanje. Koeficijente za preračunavanje treba utvrditi uz pomoć tehničkih ili tehnoloških stručnjaka u poslovnom subjektu. Te koeficijente treba sačuvati i stalno koristiti prilikom sastavljanja statističkih izvještaja. Kad nastupi promjena asortimana artikala unutar proizvoda definiranog Nomenklaturom, treba izračunati novi koeficijent i naznačiti do kada je stari koeficijent vrijedio, odnosno otkada vrijedi novi koeficijent.
NN 60/1999 • Ukoliko jedan proizvod iz Nomenklature sadrži više artikala koje proizvodi poslovni subjekt ili ako su velike promjene u količini i asortimanu tih proizvoda ili su im različiti koeficijenti pretvorbe, treba odrediti koeficijente pretvorbe za svaki artikl i svaki artikl zasebno preračunati, pa preračunati zbroj upisati pod traženom mjernom jedinicom.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 119/07, Broj 8/99,
Broj 17/07, Broj 47/05,
Broj 90/98, Broj 32/02
LINK - TRGOVINA, ZAPOSLENJA, NATJEČAJI, JAVNI SERVISI, UPRAVA