PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 108/2003 • Raspoloživi podaci ukazuju na zabrinjavajuće znanstveno zaostajanje RH za razvijenim zemljama, koje se očituje u skromnoj djelotvornosti znanstvenog rada, društvenoj marginalizaciji znanosti, nedovoljnim ulaganjima u znanost, nesrazmjerom između proračunskih i izvanproračunskih ulaganja, te neprikladnom strukturom troškova. Kao što naše analize pokazuju, povećano je ulaganje nužan no ne i dovoljan uvjet razvoja znanstvenog sustava. Razvoj hrvatske znanosti nije moguć bez krupnih i hitnih promjena u oba podsustava (istraživanje i visoko obrazovanje).
NN 108/2003 • Planirano povećanje ulaganja od strane Ministarstva znanosti i tehnologije (ispod 2.5% BDP u 2005. godini) ne bi tu razliku spram EU smanjilo, nego samo održavalo istom, jer EU planira i provodi kontinuirano povećanje izdvajanja. U tom smislu bi izostanak planiranog ulaganja dodatno ugrozio ne samo oporavak hrvatske znanosti već i kompetitivnost cijelog gospodarstva, izazivajući dugoročne negativne učinke.
NN 108/2003 • Izvor: OECD Main Science and Technology Indicators Vol. 2001/1;
NN 108/2003 • Izvor: OECD Main Science and Technology Indicators Vol. 2001/1
NN 108/2003 • Ulaganje u hrvatsku znanost danas obilježava niz slabosti i nelogičnosti koje bi mogle rezultirati dugoročnim strukturnim problemima. Prva je nelogičnost, koju prikazuje slika 4, u tome što se u visoko obrazovanje ulaže 60, a za istraživačku djelatnost 40 posto sredstava, dok je u razvijenim zemljama upravo obrnuto. Međutim, uzmemo li u obzir kako niti ulaganje od 60 posto sredstava MZT nije dovoljno za unaprjeđenje kvalitete visokog obrazovanja, tada je posve jasno da su sredstva za istraživačku djelatnost apsolutno nedovoljna.
NN 108/2003 • Izvor: Državni proračun RH, “Narodne novine”, razni brojevi
NN 108/2003 • Stanje znanosti u RH dobro oslikava i struktura proračuna Ministarstva znanosti i tehnologije. Prema svjetskim iskustvima, odnos bi plaća, investicija i troškova u znanstvenom sustavu trebao biti otprilike 40: 30: 30. U nas je odnos 55: 12: 33, što ukazuje na nedopustivo lošu investicijsku sposobnost istraživačkih institucija. Ostavljajući po strani činjenicu da su osobna primanja znanstvenika razmjerno mala, spoznaja kako plaće čine čak 55% ukupnih ulaganja upućuje na zaključak da se hrvatska znanost - suočena s problemom ograničenih mogućnosti usmjeravanja na istraživanja - usredotočila na puko održavanje broja zaposlenih. U takvim se okolnostima teško može govoriti o razvojnim perspektivama.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 108/2003 • Izvor: OECD Main Science and Technology Indicators Vol. 2001/1
NN 108/2003 • Međutim, nije nužno riječ o nerazumijevanju gospodarstvenika značenja i važnosti znanosti za tržišni uspjeh. Za pretpostaviti je da su gospodarski subjekti, suočeni s krizom u bliskoj prošlosti, režući troškove istraživanja i razvoja, podrezivali vlasti
NN 108/2003 • Dakako, za nisku razinu suradnje između znanosti i gospodarstva odgovornost snose i znanstveni i gospodarski subjekti: prvi jer nude premalo gospodarstvu korisnih projekata, a potonji jer i ono ponuđeno prečesto ne prepoznaju.
NN 108/2003 • Izvor: OECD Main Science and Technology Indicators Vol. 2001/1 (31)
NN 108/2003 • Desni grafikon potvrđuje ranije uvide o marginalnoj uključenosti djelatnosti istraživanja i razvoja u gospodarstvo. Podaci sugeriraju da u našemu gospodarstvu naprosto nema potrebne kritične mase znanja i obrazovanja, kojima bi se to gospodarstvo moglo unaprijediti. Dok je 50 posto svih znanstvenika u Europskoj uniji, te čak 75 posto u Sjevernoj Americi uposleno u gospodarstvu, u RH je riječ o tek dvadesetak posto.
NN 108/2003 • Kvaliteta hrvatske znanosti, mjerena brojem patenata i brojem objavljenih radova, na razmjerno je niskoj razini u usporedbi s razvijenim i srednje razvijenim zemljama.
NN 108/2003 • Izvor: OECD Main Science and Technology Indicators Vol. 2001/1 (77)
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 2/04, Broj 90/04,
Broj 54/02, Broj 2/04,
Broj 43/03, Broj 89/09
LINK - POSLOVNI SAVJETI, PRAVNA POMOĆ, IDEJE ZA NOVI POSAO