PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NOVI BRZI PREGLED ZAKONSKE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 53/2008 • Ocjenu, vezanu uz osiguranje i provedbu ustavnog jamstva jednakosti pred zakonom, dužan je provesti Vrhovni sud Republike Hrvatske u skladu s člankom 118. stavkom 1. Ustava, koji propisuje:
NN 53/2008 • 1. osigurava jedinstvenu primjenu zakona i ravnopravnost građana, te jednakost svih pred zakonom.
NN 53/2008 • 5. U konkretnom slučaju, Vrhovni sud Republike Hrvatske postupao je u granicama svoje nadležnosti propisane člankom 118. stavkom 2. Ustava, međutim, dvojbenim se ukazuju pravna stajališta navedena u osporenoj presudi budući da Vrhovni sud nije iznio razloge iz kojih bi bilo razvidno temelje li se ta stajališta na ustavnopravno prihvatljivom tumačenju mjerodavnog materijalnog prava.
NN 53/2008 • Ustavni sud je uvidom u praksu Vrhovnog suda utvrdio da je taj Sud u nizu istovjetnih slučajeva zauzeo stajalište prema kojemu su svi pravni sljednici bivšeg OOUR-a »I.« odgovorni za njegove obveze pa među njima i DP GIK B., a kako je i to poduzeće prestalo postojati, odgovornost ostaje na svim ostalim pravnim sljednicima, uključivo i na tuženiku »N.«.
NN 53/2008 • U slučaju podnositeljice ustavne tužbe, presudom iz 2005. godine, kako je to navedeno u točki 2. ovog obrazloženja, Vrhovni sud (kao i nižestupanjski sudovi) izrazio je stajalište da bi obveza tuženika na isplatu neisplaćenih plaća postojala samo pod uvjetom da je prilikom zaključivanja Samoupravnog sporazuma o promjenama u organiziranju RO GIK B. posebno ugovorena takva odgovornost, sukladno odredbama članaka 165. do 167. tada važećeg Zakona o poduzećima.
NN 53/2008 • Samoupravnim sporazumom o promjenama u organiziranju RO GIK B. iz rujna 1989. (koji u cjelovitom tekstu prileži spisu predmeta) utvrđeno je da se OOUR-i u sastavu RO GIK B. organiziraju u zasebna društvena poduzeća, kao i da su SP GIK B. i društvena poduzeća pravni sljednici OOUR-a »I.«. Tim samoupravnim sporazumom, međutim, uređena su isključivo statusna pitanja, dok pitanja međusobnih prava i obveza društvenih poduzeća nisu uređena.
NN 53/2008 • Navedenom je sporazumu neposredno prethodio Samoupravni sporazum o udruživanju i uređivanju međusobnih odnosa u Složeno poduzeće G 1 K »B.«, kojim bi, sukladno nazivu, trebala biti uređena međusobna prava i obveze poduzeća. Navedeni sporazum, međutim, ne prileži sudskom spisu u cjelovitom tekstu, već prileži samo u izvodu (članci 22. do 29. i 102. do 109.).
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NN 53/2008 • Izloženo utvrđenje i pravno stajalište potvrdio je drugostupanjski sud, ne upuštajući se u pitanje na čemu prvostupanjski sud takvo stajalište temelji. Drugostupanjski sud naveo je i to da podnositeljica nije dokazala postojanje uzajamne odgovornosti članica složenog poduzeća za obveze, iako se radi o isključivo pravnom pitanju. Revizijski se sud suglasio s nižestupanjskim presudama, prihvaćajući stajalište da obveza tuženika na isplatu neisplaćenih plaća ne postoji jer takva odgovornost nije posebno ugovorena.
NN 53/2008 • 7. Kako je već istaknuto, Vrhovni je sud u većem broju svojih odluka zauzeo stajalište da su svi pravni sljednici bivšeg OOUR-a »I.« odgovorni za njegove obveze, pri čemu postojanje, odnosno nepostojanje sporazuma o tom pitanju Vrhovni sud nije naveo kao relevantno.
NN 53/2008 • Navedeno je stajalište sukladno pravnom postulatu prema kojemu ne može biti pravnog sljedništva u pogledu prava, bez istodobnog pravnog sljedništva u pogledu obveza. Ovakvo se stajalište ukazuje osnovanim i prihvatljivim i kad se uzmu u obzir odredbe Zakona o poduzećima (»Službeni list SFRJ«, broj 77/88., 40189., 46/90. i 61/90., »Narodne novine«, broj 53/91.), koji je stupio na snagu 1. siječnja 1989., a na koje se, pogrešno ih tumačeći, pozivaju sudovi u sva tri stupnja suđenja u konkretnom slučaju.
NN 53/2008 • Neutemeljeno bi, stoga, bilo zaključiti da jedan od mogućih »načina uređivanja« odgovornosti za obveze predstavlja i(izričito ili prešutno) isključenje te odgovornosti. Prema dikciji odredbe članka 166. (a i članaka 165. i 167.) Zakona to nije moguće niti je dopušteno. U prilog stajalištu da je riječ o odgovornosti, čije se postojanje presumira i koju kao takvu nije niti nužno izričito normirati, govori i činjenica da je odredba članka 166. Zakona o poduzećima u cijelosti brisana i nije na pravnoj snazi već od 18. kolovoza 1990. (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poduzećima, »Službeni list SFRJ«, broj 46/90.). Stoga, iako Samoupravni sporazum u konkretnom slučaju datira iz 1989. godine, kad je odredba članka 166. Zakona još bila na snazi, njezina kratkotrajna opstojnost u pravnom poretku upućuje na utemeljenost izloženih zaključaka.
NN 53/2008 • Ustavni sud primjećuje, kao što je već spomenuto u točki 6. ovog obrazloženja, da je u konkretnom slučaju tijekom prvostupanjskog postupka izvršen tek djelomičan uvid u sadržaj Samoupravnog sporazuma o udruživanju i uređivanju međusobnih odnosa u Složeno poduzeće GIK »B.« pa je tako djelomično i saznanje prvostupanjskog suda (a onda i sudova višeg stupnja) o tome je li odgovornost za obveze ugovorena ili nije.
NN 53/2008 • 8. Slijedom navedenog, Ustavni sud utvrđuje da je konkretnom osporenom presudom Vrhovni sud odstupio od pravnih stajališta, izraženih u nizu svojih odluka, donesenih u istovjetnim pravnim stvarima, pri čemu u osporenoj presudi za to nije dao jasne i valjane razloge.
NN 53/2008 • Ustavni sud je iz navedenih razloga prihvatio navode podnositeljice da joj nije osigurana jednakost pred zakonom, zajamčena člankom 14. stavkom 2. Ustava.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 130/09, Broj 134/07,
Broj 123/08, Broj 75/00,
Broj 113/93, Broj 36/98
LINK - POSLOVNI SAVJETNIK, POSLOVNI SUBJEKTI, POSLOVNI PLAN I DRUGO