PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NOVI BRZI PREGLED ZAKONSKE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 100/2009 • 1) Za uzgoj osnovnih matičnih biljaka upotrebljava se službeno potvrđeni materijal proizveden od inicijalnih ili predosnovnih matičnih biljaka. Ukoliko se za uzgoj upotrijebi službeno potvrđeni materijal proizveden od osnovnih matičnih biljaka, tako uzgojene osnovne matične biljke obavezno se označe i generacijom umnažanja kao osnovne matične biljke II. generacije.
NN 100/2009 • 3) Ukoliko se osnovne matične biljke proizvode cijepljenjem, reprodukcijski sadni materijal mora biti cijepljen na službeno potvrđene podloge, koje su najmanje kategorije osnovni materijal. U slučaju biljaka iz roda Prunus L. za uzgoj osnovnih matičnih biljaka kao podloga može se koristiti sjemenjak proizveden iz službeno potvrđenog certificiranog sjemena, a koji je uzgojen najmanje u uvjetima u kakvima se održavaju osnovne matične biljke i udaljen najmanje 300 m od ostalih biljaka iz roda Prunus L.
NN 100/2009 • 4) Osnovne matične biljke sade se na zemljištu na kojemu najmanje 4 godine nisu uzgajane sadnice. Kod vrsta iz roda Prunus L. i Olea europaea L. službenim testiranjem mora biti utvrđeno da tlo na kojem će se posaditi osnovne matične biljke nije zaraženo nematodama i prenosiocima virusnih bolesti iz roda Longidorus i Xiphinema.
NN 100/2009 • 5) U matičnom nasadu mogu se posaditi osnovne matične biljke i osnovne matične biljke II. generacije pod uvjetom da su posađene u odvojenom dijelu nasada koji mora biti odvojen pojasom čija širina je najmanje dvostruka međuredna udaljenost sađenja. U suprotnom slučaju takav se matični nasad vodi kao nasad osnovnih matičnih biljaka II. generacije. Svaka osnovna matična biljka mora biti u nasadu označena.
NN 100/2009 • 7) U nasadu osnovnih matičnih biljaka moraju se provoditi mjere koje sprječavaju pojavu odnosno širenje štetnih organizama. Sve osnovne matične biljke moraju se neprestano vizualno pregledavati na prisutnost karantenski štetnih organizama te virusa i virusu sličnih štetnih organizama navedenih u EPPO certifikacijskoj shemi, kao i ostalih gospodarski važnih štetnih organizama. Pored vizualnih pregleda svake godine uzimaju se uzorci biljaka za ponovno testiranje na prisutnost virusa i virusu sličnih organizama navedenih u Dodatku 3. koji je tiskani uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio:
NN 100/2009 • – u osnovnom matičnom nasadu namijenjenom za proizvodnju plemki od najviše 10% matičnih biljaka,
NN 100/2009 • – u osnovnom matičnom nasadu namijenjenom za proizvodnju podloga i sjemena reprezentativni uzorak od najviše 5% posađenih matičnih podloga.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NN 100/2009 • 9) U osnovnom matičnom nasadu svake godine radi se kontrola fenotipskih osobina sorte zbog mogućih mutacija. U osnovnom matičnom nasadu za proizvodnju plemki kontrola pomoloških osobina za provjeru sortne čistoće obavlja se najmanje jedanput što je ranije moguće u životnoj dobi biljke. Kod jabuke (Malus Mill.) i kruške (Pyrus L.) kod kojih se biljke u matičnom nasadu u pravilu održavaju tako da se spriječi cvatnja, pomološka kontrola može se obaviti u osnovnom matičnom nasadu na način da se u jednoj godini dozvoli cvatnja i oplodnja ili se od svakog porijekla (partije) osnovnih matičnih biljaka vegetativno razmnoži najmanje tri biljke, posadi u kolekcijski nasad, odvojeno od lokacije na kojoj je matični nasad i na njima provede pomološka kontrola. U slučaju genetski nestabilnih sorti pomološka kontrola obavlja se svake godine.
NN 100/2009 • 10) Ukoliko se vizualnim pregledima odnosno na osnovi rezultata testiranja uzetih uzoraka utvrdi da osnovna matična biljka nije sortno čista odnosno da pokazuje simptome zaraze ili je zaražena karantenski štetnim organizmima, virusima ili virusu sličnim štetnim organizmima navedenim u EPPO certifikacijskoj shemi potrebno ju je odmah odstraniti iz nasada gdje se uzgajaju osnovne matične biljke. U slučaju zaraze ili sumnje na zarazu karantenski štetnim organizmima potrebno je o tome odmah obavijestiti nadležnog fitosanitarnog inspektora.
NN 100/2009 • 11) Ako su matične biljke odstranjene zbog zdravstvenih razloga na prazna mjesta dvije vegetacijske sezone zabranjeno je saditi nove matične biljke.
NN 100/2009 • 2) Tlo na kojem će biti rasadnik kao i pripadajući zaštitni pojas moraju biti udaljeni najmanje 1000 m (PPV) od ostalih biljaka iz roda Prunus L. i 500 m (Erwinia amylovora) od ostalih biljaka iz roda Malus Mill, Pyrus L. i Cydonia oblonga Mill. Kod vrsta iz roda Prunus L. i Olea europaea L. uzorci tla za testiranje na prisutnost nematoda, prijenosnika virusnih bolesti, iz roda Longidorus i Xiphinema moraju se uzeti službeno i testiranjem mora biti potvrđeno da tlo nije zaraženo tim nematodama. Uzorkovanje i testiranje tla mora biti izvedeno u postupku stručnog nadzora.
NN 100/2009 • 3) Tlo na kojemu se proizvode certificirane biljke mora biti odvojeno od zemljišta na kojemu se proizvode biljke kategorije CAC najmanje 2 m čistog pojasa bez biljnog pokrova. U slučaju da je dvometarski pojas zatravljen mora biti redovito košen.
NN 100/2009 • 5) Sadnice se u rasadniku u tijeku rasta i po vađenju iz tla vizualno pregledaju na prisutnost karantenski štetnih organizama, virusa i virusu sličnih štetnih organizama navedenih u EPPO certifikacijskoj shemi i ostalih gospodarski značajnih štetnih organizama. Biljke koje pokazuju simptome zaraze ili su zaražene karantenski štetnim organizmima odnosno virusom ili virusu sličnim organizmima iz EPPO certifikacijske sheme potrebno je odmah odstraniti iz rasadnika. Nakon vađenja iz tla potrebno je odstraniti i biljke koji pokazuju simptome zaraze s Agrobacterium tumefaciens. U slučaju zaraze ili sumnje na zarazu karantenski štetnim organizmima potrebno je o tome odmah obavijestiti nadležnog fitosanitarnog inspektora.
NN 100/2009 • 6) U tijeku rasta u rasadniku sadnice se vizualno pregledaju i u pogledu sortne čistoće na osnovi fenotipskih osobina. Sortno netipične sadnice se odstrane.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 155/09, Broj 112/04,
Broj 48/97, Broj 23/02,
Broj 138/05, Broj 122/04
LINK - VODIČ KROZ POSLOVNE USLUGE KOJE SU VAM DOSTUPNE