PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

NOVI BRZI PREGLED ZAKONSKE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
zg-podnositelji-iznose-i-podatak-mjrn NN 22/2007

• Podnositelji ističu da su, kao učenici tuženih škola, raspoređeni u posebne romske razrede isključivo na temelju svog rasnog i etničkog porijekla, u kojim razredima se uči po smanjenom opsegu nastavnog programa. Smatraju da odvajanje romskih učenika u posebne razrede prema njihovom rasnom porijeklu i provođenje nastave po reduciranom programu predstavlja segregaciju i diskriminaciju, budući da nema razumnog ni objektivnog opravdanja za takvo odvajanje. Razlozi koji se u osporenim presudama navode, a kojima se »opravdava« odvajanje romskih učenika u posebne razrede (slabo poznavanje hrvatskog jezika i dr.), prema mišljenju podnositelja, nisu točni.


Stranica 2007-02-22-867 NN 22/2007

• Nadalje, smatraju da se sudovi pogrešno u svojim presudama pozivaju na Pravilnik o broju učenika u redovitom i kombiniranom razrednom odjelu u osnovnoj školi. Njime se, naime, ne propisuje mogućnost organiziranja posebnih razreda niti je poznavanje hrvatskog jezika uvjet raspoređivanja u etnički mješovite razrede. Smatraju pogrešnim ocjenu sudova da su razredni odjeli formirani na način da budu poticajni za svu djecu, jer iz statističkih podataka proizlazi da samo 10% romskih učenika završi osnovnu školu, iz čega jasno proizlazi da takva organizacija školovanja nije poticajna za romske učenike.


Internet NN 22/2007

• Povredu prava na školovanje podnositelji nalaze i u tome što im je pruženo školovanje u znatno suženom opsegu, zbog čega nemaju mogućnosti steći znanja i vještine u mjeri u kojoj to mogu drugi učenici, a zbog smanjenog opsega stečenog znanja onemogućeno im je i daljnje školovanje, te su im smanjene mogućnosti za bilo kakav daljnji napredak ili uspjeh u životu. Ističu da smanjivanje propisanog nastavnog plana i programa nije dopušteno niti jednim propisom.


Internet stranice NN 22/2007

• Tvrde da su sudovi ignorirali Program integracije romske djece u obrazovni i školski sustav Republike Hrvatske kojeg je donijela Vlada Republike Hrvatske iz 1998., a koji izrijekom govori upravo o pravnom pitanju koje se u konkretnom slučaju pojavilo pred sudovima. Smatraju da se sudovi nisu obazirali niti na navode podnositelja o povredama njihovih prava zajamčenih Ustavom i međunarodnim dokumentima. Zbog svega navedenog, prema mišljenju podnositelja, postupak pred nadležnim sudovima nije bio djelotvoran u odnosu na zaštitu njihovih prava.


Internet stranice NN 22/2007 • Konačno, podnositelji smatraju povrijeđenima i prava zaštićena Međunarodnom konvencijom o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije od 7. ožujka 1966. (»Službeni list SFRJ« broj 6/67. i toč. 27. Odluke o objavljivanju mnogostranih međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska stranka na temelju notifikacija o sukcesiji, »Narodne novine – Međunarodni ugovori« broj 12/93.); Općom deklaracijom o pravima čovjeka iz 1948. (»Službeni list SFRJ« broj 7/71.), Konvencijom o pravima djeteta od 20. studenog 1989. (»Službeni list SFRJ« broj 15/90. i toč. 34. Odluke o objavljivanju mnogostranih međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska stranka na temelju notifikacija o sukcesiji, »Narodne novine – Međunarodni ugovori« broj 12/93.), Međunarodnim paktom o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima (»Službeni list SFRJ« broj 7/71. i toč. 28. Odluke o objavljivanju mnogostranih međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska stranka na temelju notifikacija o sukcesiji, »Narodne novine – Međunarodni ugovori« broj 12/93.), te Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima (»Službeni list SFRJ« broj 7/71. i toč. 29. Odluke o objavljivanju mnogostranih međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska stranka na temelju notifikacija o sukcesiji, »Narodne novine – Međunarodni ugovori« broj 12/93.).
Internet stranice NN 22/2007 • Podnositelji u ustavnoj tužbi podsjećaju na obveze koje je Republika Hrvatska preuzela Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između Republike Hrvatske i Europskih zajednica i njihovih država članica, potpisanim u Luksemburgu 29. listopada 2001. (»Narodne novine – Međunarodni ugovori« broj 14/01.), te na Opće preporuke Komiteta za suzbijanje rasne diskriminacije UN-a, broj 19 od 18. kolovoza 1995. godine, u vezi rasne segragacije i aparthejda. U ustavnoj tužbi podrobno izlažu i sadržaj presude Vrhovnog suda SAD u predmetu Brown v. Board of Education, 347 U.S. 483 (1954), u kojoj je posebno istaknuto da u području javnog obrazovanja nema mjesta doktrini »odvojeni, ali isti« (separate, but equal), jer su odvojeni obrazovni odjeli po naravi stvari nejednaki.
Internet stranice NN 22/2007 • Podnositelji predlažu da Ustavni sud usvoji ustavnu tužbu, ukine osporene presude i predmet vrati prvostupanjskom sudu na ponovni postupak.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE Pregled
Informacije NN 22/2007
• Ustavni zakon o ljudskim pravima i slobodama i o pravima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina u Republici Hrvatskoj prestao je važiti 23. prosinca 2002. godine, stupanjem na snagu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (»Narodne novine« broj 155/02.).

Poslovne stranice NN 22/2007
• Određenje nacionalne manjine sadržano je u članku 5. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, koji glasi:

Servis NN 22/2007 • Nacionalna manjina, u smislu ovoga Ustavnog zakona, je skupina hrvatskih državljana čiji pripadnici su tradicionalno nastanjeni na teritoriju Republike Hrvatske, a njeni članovi imaju etnička, jezična, kulturna i/ili vjerska obilježja različita od drugih građana i vodi ih želja za očuvanjem tih obilježja.
Glasnik NN 22/2007 • Prema članku 2. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, pored ljudskih prava i sloboda koje su priznate ustavnim odredbama, Republika Hrvatska priznaje i štiti i sva ostala prava predviđena u navedenim međunarodnim dokumentima, ovisno o iznimkama i ograničenjima predviđenim tim dokumentima, bez diskriminacije po spolu, rasi, boji kože, jeziku, vjeroispovijesti, političkom i drugom uvjerenju, nacionalnom i društvenom porijeklu, povezanosti s nacionalnom manjinom, vlasništvu, statusu naslijeđenom rođenjem ili po nekoj drugoj osnovi.
Novo NN 22/2007 • Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina propisuje i sljedeće:
Poslovi NN 22/2007 • (2) Pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju, jednako kao i drugi građani Republike Hrvatske, prava i slobode utvrđene Ustavom Republike Hrvatske, te prava i slobode propisane ovim Ustavnim zakonom i posebnim zakonima.
Poticaji NN 22/2007 • (4) Zabranjuje se bilo kakva diskriminacija temeljena na pripadnosti nacionalnoj manjini. Pripadnicima nacionalnih manjina jamči se jednakost pred zakonom i jednaka pravna zaštita.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR: Broj 130/05, Broj 67/01, Broj 152/09, Broj 86/07, Broj 73/97, Broj 25/90


LINK - SERVIS SA POSLOVNIM INFORMACIJAMA, PROGRAMIMA I USLUGAMA Pregled