PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 135/2005 • Osim toga, tekstilije mogu sadržavati smole ili druge tvari dodane radi dobivanja posebnih svojstava. Takva tvar, uključujući bojila u iznimnim slučajevima, mogu ometati djelovanje reagensa na topljive komponente i/ili mogu biti uklonjene reagensom djelomično ili u potpunosti. Ove vrste dodanih tvari mogu stoga prouzročiti greške te ih je potrebno ukloniti prije analize uzorka. Ako to nije moguće, tada se ni metode kvantitativne kemijske analize dane u Dodatku III. ne mogu primjenjivati.
NN 135/2005 • Prije provedbe bilo kakve analize, potrebno je provesti identifikaciju svih vlakana koja se nalaze u mješavini. U nekim kemijskim metodama, može reagens upotrebljen za otapanje topljive(ih) komponente(i) djelomično otopiti i netopljivu komponentu mješavine, pa je preporučljivo kad god je to moguće, koristiti takve reagense koji imaju mali ili nikakav učinak na netopljiva vlakna. Ako se zna da će tijekom analize doći do gubitka mase, rezultat se mora korigirati pa su stoga navedeni potrebni faktori korekcije. Ovi faktori su utvrđeni međulaboratorijskim ispitivanjima, na vlaknima koja su prethodno očišćena, obradom s reagensom kako je navedeno u metodi analize. Ovi faktori korekcije primjenjuju se samo za neotopljena vlakna. Ako prije ili tijekom obrade dođe do razgradnje vlakana potrebno je primijeniti druge faktore korekcije. Ako se mora koristiti četvrta varijanta, u kojoj je tekstilno vlakno bilo podvrgnuto uzastopnom djelovanju dvaju različitih otapala, potrebno je upotrijebiti faktore korekcije radi mogućih gubitaka u masi koji su se dogodili na vlaknu tijekom dva postupka obrade. Moraju se napraviti barem dva paralelna ispitivanja, kako u slučaju mehaničkog odvajanja, tako i u slučaju kemijskog odvajanja.
NN 135/2005 • I. OPĆE INFORMACIJE O METODAMAKVANTITATIVNE KEMIJSKE ANALIZE TROKOMPONENTNIH MJEŠAVINA VLAKANA
NN 135/2005 • Informacije za metode dane za kvantitativnu kemijsku analizu trokomponentnih mješavina vlakana.
NN 135/2005 • Nakon identifikacije komponenti mješavine, nevlaknaste tvari se uklanjaju odgovarajućim postupkom predobrade i tada se primjenjuje jedna ili više od četiri varijante postupka selektivnog otapanja opisanih u uvodu. Osim kad ovo predstavlja tehničke poteškoće, preporučuje se otapanje one komponente koja je zastupljena u većem postotnom udjelu, tako da vlaknata komponenta koja je zastupljena u manjem postotku preostane kao neotopljeni dio.
NN 135/2005 • I.3.1.1. Stakleni sinter filtarski lončić i posudice za vaganje dovoljno velike da u njih stanu filtarski lončići ili bilo koji drugi pribor koji bi dao istovjetne rezultate.
NN 135/2005 • I.3.1.4. Sušionik s ventilatorom za sušenje uzoraka na 105 ± 3 °C.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NN 135/2005 • I.3.2.1. Petroleter, redestiliran, temperature vrelišta 40 do 60 °C.
NN 135/2005 • I.3.2.2. Drugi reagensi su navedeni u odgovarajuim dijelovima opisa metode. Svi korišteni reagensi moraju biti kemijski isti.
NN 135/2005 • I.4. Kondicioniranje uzoraka i atmosfera za ispitivanje
NN 135/2005 • Nevlaknasta tvar koju je moguće ekstarhirati s petroleterom i vodom uklanja se tako da se zračno suhi uzorak za ispitivanje obrađuje u Soxhlet uz uporabu petroletera tijekom jednog sata uz najmanje 6 ciklusa (preljeva) na sat. Kad petroleter ishlapi iz uzorka, uzorak se dodatno ekstrahira namakanjem u vodi sobne temperature tijekom jednog sata, nakon čega se nastavlja natapanje na temperaturi od 65 ± 5 C daljnjih sat vremena, uz povremeno miješanje tekućine. Omjer kupelji (odnos uzorak: voda) je 1: 100. Višak vode iz uzorka ukloni se cijeđenjem, odsisavanjem ili centrifugiranjem, a nakon toga uzorak se posuši na zraku.
NN 135/2005 • Sve operacije sušenja treba provoditi ne kraće od 4 sata i ne dulje od 16 sati na temperaturi od 105 ± 3 C u u sušioniku s ventilatorom, pri čemu vrata sušionika trebaju biti stalno zatvorena. Ako je vrijeme sušenja kraće od 14 sati, uzorak mora biti podvrgnut kontrolnom vaganju da bi se utvrdilo da li mu je masa konstantna. Masa se može smatrati konstantnom, ako nakon daljnjeg perioda sušenja od 60 minuta, njezina promjena iznosi manje od 0,05 %.
NN 135/2005 • Svi postupci hlađenja u u eksikatoru, koji je postavljen kraj vage, provode se dok se posudice za vaganje potpuno ne ohlade, a u svakom slučaju ne kraće od 2 sata.
NN 135/2005 • Nakon hlađenja, vaganje posudice za vaganje treba obaviti brzo, unutar 2 minute od njezinog vađenja iz eksikatora; vagati uz preciznost od 0,0002 g.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 132/09, Broj 156/04,
Broj 57/06, Broj 2/09,
Broj 127/00, Broj 130/05
LINK - NOVA PONUDA KORISNIH ALATA ZA POBOLJŠANJE POSLOVANJA