PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 88/2002 • (1) Okrivljenik protiv kojeg treba odrediti zadržavanje ili je ono već određeno može se ostaviti na slobodi ili pustiti na slobodu, ako on ili tko drugi za njega da jamstvo da do kraja postupka odnosno izvršenja rješenja o prekršaju neće pobjeći, a sam okrivljenik obeća da će na poziv doći pred sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak, da neće izbjegavati primitak poziva i da neće mijenjati boravište, a da o tome ne obavijesti tijelo pred kojim se vodi postupak.
NN 88/2002 • (2) Jamstvo se sastoji u polaganju gotovog novca, a iznimno i vrijednosnih papira, dragocjenosti i drugih vrijednosti. Određuje ga sud pisanim i obrazloženim rješenjem. Ako sud odredi zadržavanje i odbije jamstvo, u rješenju će posebno obrazložiti razloge zbog kojih nije primijenio blažu mjeru.
NN 88/2002 • (3) U prekršajnom postupku pred upravnim tijelom jamstvo određuje tijelo koje vodi postupak. Ako okrivljenik ne pristane dati jamstvo ili postupi protivno rješenju o jamstvu, upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak može zatražiti od suda da odluči o zadržavanju okrivljenika, te naložiti policiji da okrivljenika dovede pred sud radi donošenja potrebne odluke.
NN 88/2002 • (4) Iznimno, jamstvo može odrediti i policija u onim slučajevima kad ima ovlast zadržati okrivljenika. Policija može odrediti jamstvo i u drugim slučajevima, ali je dužna okrivljenika na njegov zahtjev dovesti pred sud radi odlučivanja o jamstvu. Na to pravo policija će upozoriti okrivljenika i upozorenje unijeti u zapisnik odnosno rješenje o jamstvu.
NN 88/2002 • (5) Ako okrivljenik ili osoba koja je to obećala učiniti za okrivljenika ne položi jamstvo, neće se kazniti, ali će sud o toj činjenici voditi računa prilikom odlučivanja o zadržavanju.
NN 88/2002 • (6) Rješenje o određivanju jamstva na temelju odredbe članka 142. stavka 3. ovoga Zakona može se pobijati posebnom žalbom.
NN 88/2002 • (1) Jamstvo se određuje do visine najviše novčane kazne koja se može izreći za prekršaj za koji se vodi postupak. Ako se postupak vodi za više prekršaja istog okrivljenika, jamstvo će se odrediti do visine kazne koja se može izreći za prekršaje u stjecaju.
NN 88/2002 • (2) Ako je za jedan ili više prekršaja propisana mogućnost izricanja zaštitnih mjera, jamstvo se može odrediti u iznosu dvostruke najviše propisane novčane kazne.
NN 88/2002 • (3) Ako je za jedan ili više prekršaja propisana mogućnost izricanja zaštitnih mjera oduzimanja predmeta veće vrijednosti odnosno vrijednosti koja znatno premašuje najviši iznos propisane novčane kazne, ili ako su prekršajem prouzročeni nerazmjerno visoki troškovi postupka u odnosu na najviši iznos propisane novčane kazne, jamstvo se može zatražiti u iznosu vrijednosti oduzetih predmeta odnosno visine prouzročenih troškova postupka.
NN 88/2002 • (4) Iznos jamstva može se u slučajevima kada je prekršajem počinjena šteta, ako postoji bojazan da će okrivljenik odlaskom iz Republike Hrvatske ili na drugi način izbjeći njezinu naplatu, uvećati za procijenjenu visinu štete. Ako je oštećenik podnio imovinskopravni zahtjev, a prekršajno tijelo odlučilo o njemu ne raspravljati, iznos jamstva stavlja se na polog radi osiguranja imovinskopravnog zahtjeva. Ako oštećenik u roku od mjesec dana ne pokrene parnicu ili drugi odgovarajući postupak radi ostvarenja imovinskopravnog zahtjeva, polog se vraća okrivljeniku ili drugoj osobi koja je dala jamstvo.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 88/2002 • Ako je prekršaj počinila osoba koja nema boravište u Republici Hrvatskoj i želi je napustiti prije pravomoćnosti rješenja o prekršaju, jamstvo se na njezin prijedlog može odrediti neovisno o postojanju uvjeta iz članka 141. stavka 1. ovoga Zakona, a visina jamstva određuje se sukladno članku 142. ovoga Zakona, s time da se uveća za iznos potreban za osiguranje naknade štete oštećeniku.
NN 88/2002 • (1) Ako se ne pokrene postupak ili se postupak obustavi, jamstvo se vraća okrivljeniku ili osobi koju je on odredio, odnosno drugoj osobi koja je dala jamstvo. Na isti način postupit će se i kada je prestala potreba za jamstvom.
NN 88/2002 • (2) Ako okrivljenik ne postupi po obećanju koje je dao prilikom određivanja jamstva ili u slučaju iz članka 129. ovoga Zakona ne plati novčanu kaznu ili ne nastupi na izvršenje kazne zatvora ili zaštitne mjere ili ne naknadi štetu oštećeniku, sud će rješenjem utvrditi da novac ili druge vrijednosti dane kao jamstvo prihod su državnog proračuna nakon podmirenja troškova postupka, izrečene kazne i naknade štete oštećeniku.
NN 88/2002 • (1) Policija može uhititi osobu zatečenu u činjenju prekršaja za koju postoje razlozi za zadržavanje te je bez odgode dovesti sucu.
NN 88/2002 • (2) Policija može uhititi osobu protiv koje izvršavaju dovedbeni nalog.
NN 88/2002 • (3) Iznimno, policija može zadržati osobu iz stavka 1. ovoga članka najdulje 12 sati ako je to potrebno radi utvrđivanja istovjetnosti, ako ta osoba nema prebivalište ili boravište na području gdje je prekršaj počinjen, a postoji osnovana sumnja da će pokušati bijeg te ako ta osoba, unatoč upozorenju, nastavi činjenjem prekršaja ili ga pokuša ponoviti ili postoji opravdana bojazan da će nastaviti s činjenjem prekršaja. Do isteka toga roka moraju tu osobu predati sucu.
NN 88/2002 • (4) Rokovi iz stavka 1. i 2. ovoga članka mogu se prekoračiti samo zbog nepredvidivih i neotklonjivih razloga, koji se posebno pisano obrazlažu.
NN 88/2002 • (1) Sud može sam ili na prijedlog podnositelja zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje propisane zakonom pisanim i obrazloženim rješenjem zadržati osobu za koju postoji osnovana sumnja da je počinila prekršaj:
NN 88/2002 • 1. čiju istovjetnost ne može utvrditi ili ako okrivljenik nema stalnog boravišta u Republici Hrvatskoj ili ako postoje druge okolnosti koje opravdavaju bojazan da će pobjeći i time izbjeći odgovornost,
NN 88/2002 • 2. ako postoji osnovana bojazan da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za prekršajni postupak ili da će utjecajem na svjedoke, sudionike ili prikrivače ometati provođenje prekršajnog postupka,
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 116/05, Broj 166/04,
Broj 79/09, Broj 2/98,
Broj 31/92, Broj 118/99
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE