PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 34/1993 • (1) Prijedlog za ostvarivanje imovinskopravnog zahtjeva u krivičnom postupku podnosi se tijelu kome se podnosi krivična prijava ili sudu pred kojim se vodi postupak.
NN 34/1993 • (2) Prijedlog se može podnijeti najkasnije do završetka glavne rasprave pred prvostepenim sudom.
NN 34/1993 • (3) Osoba ovlaštena·na podnošenje prijedloga dužna je određeno naznačiti svoj zahtjev i podnijeti dokaze.
NN 34/1993 • (4) Ako ovlaštena osoba nije stavila prijedlog za ostvarivanje imovinskopravnog zahtjeva u krivičnom postupku do podizanja optužbe, obavijestit će se da taj prijedlog može staviti do završetka glavne rasprave. Ako su zbog krivičnog djela oštećena društvena sredstva, a prijedlog nije stavljen, sud će o tome obavijestiti organ iz članka 96. stavka 2. ovoga Zakona.
NN 34/1993 • (1) Ovlaštene osobe (članak 96.) mogu do završetka glavne rasprave odustati od prijedloga za ostvarivanje imovinskopravrkog zahtjeva u krivičnom postupku i ostvarivati ga u parnici. U slučaju odustanka od prijedloga takav se prijedlog ne može ponovno staviti, osim ako ovim Zakonom nije što drugo određeno.
NN 34/1993 • (2) Ako je imovinskopravni zahtjev nakon stavljenog prijedloga, a prije završetka glavne rasprave prešao prema pravilima imovinskog prava na drugu osobu, ta će se osoba pozvati da se izjasni ostaje li pri prijedlogu. Ako se uredno pozvani ne odazove, smatra se da je odustao od stavljenog prijedloga.
NN 34/1993 • (1) Sud pred kojim se vodi postupak ispitat će okrivljenika o činjenicama navedenim u prijedlogu i izvidjeti okolnosti koje su od važnosti za utvrđivanje imovinskopravnog zahtjeva. Ali i prije nego što je stavljen takav prijedlog sud je dužan prikupiti dokaze i izvidjeti što je potrebno za odlučivanje o zahtjevu.
NN 34/1993 • (2) Ako bi se izviđanjem o imovinskopravnom zahtjevu znatno odugovlačio krivični postupak, sud će se ograničiti na prikupljanje onih podataka čije utvrdivanje kasnije ne bi bilo moguće ili bi bilo znatno otežano.
NN 34/1993 • (2) U presudi kojom okrivljenika oglašava krivim sud može oštećeniku dosuditi imovinskopravni zahtjev u cijelosti ili mu može imovinskopravni zahtjev dosuditi djelomično, a za višak uputiti ga na parnicu. Ako podaci krivičnog postupka ne daju pouzdanu osnovu ni za potpuno ni za djelomično presuđenje, sud će oštećenika uputiti da imovinskopravni zahtjev u cijelosti može ostvarivati u parnici.
NN 34/1993 • (3) Kad sud donese presudu kojom se okrivljenik oslobada optužbe ili kojom se optužba odbija ili kad rješenjem obustavi krivični postupak, uputit će oštećenika da imovinskopravni zahtjev može ostvarivati u parnici. Kad, se sud oglasi nenadležnim za krivični postupak, uputit će oštećenika da imovinskopravni zahtjev može prijaviti u krivičnom postupku koji će otpočeti ili nastaviti nadležni sud.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 34/1993 • Ako se imovinskopravni zahtjev odnosi na povrat stvari, a sud ustanovi da stvar pripade oštećeniku i da se nalazi kod okrivljenika ili kod nekog od učesnika u krivičnom djelu ili kod osobe kojoj su je oni dali na čuvanje, odredit će u presudi da se stvar preda oštećeniku.
NN 34/1993 • Ako se imovinskopravni zahtjev odnosi na poništaj određenoga pravnoga posla, a sud ustanovi da je zahtjev osnovan, izreći će u presudi potpun ili djelomičan poništaj toga pravnog posla, s posljedicama koje otuda proistječu, ne dirajući u prava trećih osoba.
NN 34/1993 • (1) Pravomoćnu presudu kojom je odlučeno o imovinskopravnom zahtjevu može sud u krivičnom postupku izmijeniti samo u povodu ponavljanja krivičnog postupka, zahtjeva za zaštitu zakonitosti ili zahtjeva za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude.
NN 34/1993 • (2) Izvan tog slučaja osuđenik odnosno njegovi nasljednici mogu samo u parnici zahtijevati da se pravomoćna presuda krivičnog suda kojom je odlučeno o imovinskopravnom zahtjevu izmijeni, i to ako postoje uvjeti za ponavljanje prema odredbama koje važe za parnični postupak.
NN 34/1993 • (1) Na prijedlog ovlaštenih osoba (članak 96.) mogu se u krivičnom postupku prema odredbama koje važe za izvršni postupak odrediti privremene mjere osiguranja imovinskopravnog zahtjeva nastalog zbog izvršenja krivičnog djela
NN 34/1993 • (2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka donosi u istrazi istražni sudac. Nakon podignute optužnice rješenje donosi izvan glavne rasprave predsjednik vijeća, a na glavnoj raspravi vijeće.
NN 34/1993 • (3) Žalba protiv rješenja vijeća o privremenim mjerama osiguranja nije dopuštena. U ostalim slučajevima o žalbi rješava vijeće (članak 21. stavak 6.). Žalba ne zadržava izvršenje rješenja.
NN 34/1993 • (1) Ako je riječ o stvarima koje nedvojbeno pripadaju oštećeniku, a ne služe kao dokaz u krivičnom postupku, te će se stvari predati oštećeniku i prije završetka postupka.
NN 34/1993 • (2) Ako se više oštećenika spori o vlasništvu stvari, uputit će se na parnicu, a sud će u krivičnom postupku odrediti samo čuvanje stvari kao privremenu mjeru osiguranja.
NN 34/1993 • (3) Stvari koje služe kao dokaz oduzet će se privremeno i nakon završetka postupka vratiti vlasniku. Ako je takva stvar prijeko potrebna vlasniku, ona mu se može vratiti i prije završetka postupka uz obvezu da je na zahtjev donese
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 136/03, Broj 102/95,
Broj 101/02, Broj 80/04,
Broj 96/96, Broj 2/05
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE