PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 2000-08-84-1741 NN 84/2000

• (2) Otvoreni radioaktivni izvori mogu se čuvati i u prostorijama u kojima se koriste, ali ako ispuštaju radioaktivne plinove, pare ili aerosole prostor za njihovo čuvanje mora se osigurati posebni uređaj za provjetravanje.


Propis NN 84/2000

• Svi radovi s otvorenim radioaktivnim izvorima za potrebe provedbe zaštite od ionizirajućih zračenja razvrstavaju se u tri razreda opasnosti: mala, srednja i visoka opasnost. Razredi opasnosti s područjem aktivnosti na koji se odnose prikazani su u Tablici 1. Priloga IV. koja je tiskana uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio. Pripadnost određenog radionuklida određene aktivnosti nekom od razreda utvrđuje se pomoću težinskih koeficijenata iz Tablice 2. Priloga IV. i koeficijenata iz Tablice 3. Priloga IV. koje su njegov sastavni dio.


Propis NN 84/2000

• (1) Prostorija u kojoj se koriste otvoreni radioaktivni izvori mora biti izgrađena od gradiva koji su otporni na utjecaj kemikalija i topline i koje ne upijaju vlagu. Podovi prostorija moraju biti izrađeni cjelovito, bez pukotina i prekida zbog što lakšeg održavanja.


Propis NN 84/2000

• (2) Ako se tijekom uporabe otvorenih radioaktivnih izvora očekuje oslobađanje radioaktivnih aerosola ti se radovi moraju obavljati u digestorima s provjetravanjem. Po potrebi u njima se ugrađuju i posebni ugljeni filtri ako se radi s radioaktivnim jodom.


Propis NN 84/2000
• (1) U prostorijama u kojima se koriste otvoreni radioaktivni izvori mora biti ugrađen samostalan sustav za umjetno provjetravanje.

Propis NN 84/2000
• (2) Uređaj za provjetravanje mora biti projektiran tako da zrak iz prostorija u kojima se koriste radionuklidi ne recirkulira ili ne prijeđe u prostorije u kojima se te tvari ne koriste.

Propis NN 84/2000 • (3) Ako se u više prostorija radi s radionuklidima različite aktivnosti, provjetravanjem treba osigurati da protok zraka bude od prostorije niže prema prostorijama više aktivnosti.
Propis NN 84/2000 • (1) Umivaonici za pranje ruku i sudoperi moraju biti postavljeni u svakoj prostoriji u kojoj se radi s otvorenim radioaktivnim izvorima blizu izlaznih vrata. U laboratorijima ili jedinicama koji pripadaju razredu srednje ili visoke opasnosti, slavina se mora uključiti bez uporabe ruku, npr. nožnim pritiskom na papučicu ispod umivaonika, a za sušenje ruku treba ugraditi uređaje s toplim zrakom ili jednokratne upijajuće ručnike.
Propis NN 84/2000 • (2) Odvodi iz sudopera i umivaonika do glavnog slivnika moraju biti što kraći i imati zapreke za uzimanje uzoraka i povremene kontrole radioaktivnog onečišćenja.
Propis NN 84/2000 • (3) U laboratoriju iz razreda srednje i visoke opasnosti potrebno je osigurati poseban odvodni sustav s komorama za odležavanje tekućeg radioaktivnog otpada prije ispuštanja u kanalizaciju.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 84/2000 • (4) Ako se koriste otvoreni radioaktivni izvori dugog vremena poluraspada potrebno je takve odvode posebno označiti znakom opasnosti od ionizirajućih zračenja poradi upozorenja osoba koje vrše popravke i održavanje.
Propis NN 84/2000 • U laboratoriju niske opasnosti u kojem se koriste otvoreni radioaktivni izvori potrebno je osigurati mjerilo razine ionizirajućih zračenja, a u laboratoriju koji je razvrstan u razred srednje ili visoke opasnosti obvezni dio opreme su i mjerilo razine ionizirajućih zračenja i mjerilo površinskog radioaktivnog onečišćenja.
Propis NN 84/2000 • (1) Temeljni zahtjevi kakvoće za uređaje i mjerila koji se koriste u nuklearnoj medicini i rokovi ispitivanja njihovih određenih bitnih značajki sadržani su u Tablici 1. Priloga V. ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio.
Propis NN 84/2000 • (2) Pravna ili fizička osoba koja obavlja djelatnost s otvorenim radioaktivnim izvorima obvezni su donijeti program održanja i nadzora kakvoće i provoditi ispitivanja određenih značajki uređaja ili procesa u rokovima koji su sadržani u Tablici 1. Priloga V. ovoga Pravilnika.
Propis NN 84/2000 • 2. Zaštita djelatnika koji rade s otvorenim radioaktivnih izvorima i ostalih ljudi
Propis NN 84/2000 • Prostorije u kojima se otvoreni radioaktivni izvori pripravljaju za primjenu ili se pohranjuju prije uporabe smatraju se područjem posebnog nadzora. Na vratima tih prostorija moraju biti oznake opasnosti od ionizirajućih zračenja, a ulaz mora biti osiguran od neovlaštenog pristupa kako tijekom rada tako i za vrijeme kad se prostorija ne koristi. Broj osoba u prostoriji mora biti ograničen na broj koji je nužan za obavljanje posla, ali u prostoriji moraju biti uvijek najmanje dvije osobe.
Propis NN 84/2000 • (1) Radne površine za rad ili stolovi moraju imati glatke neprekinute površine koje se lako održavaju i nemaju površinska oštećenja. Na njima moraju biti postavljeni štitnici od zračenja za zaštitu djelatnika koji rukuju s otvorenim radioaktivnim izvorima, te ostalih djelatnika u prostoriji.
Propis NN 84/2000 • (2) Ploča stola mora osigurati odgovarajuću zaštitu djelatniku za dijelove tijela ispod pojasa zavisno o vrsti radionuklida i najvećoj aktivnosti na površini stola. Ploče stola moraju imati zaštitni učinak koji će oslabiti brzinu doze ispod stola tisuću puta u odnosu na brzinu doze s površine stola od najveće aktivnosti radionuklida koji se uobičajeno koristi.
Propis NN 84/2000 • (1) Za vrijeme kad se ne koriste otvoreni radioaktivni izvori moraju biti pohranjeni na sigurnom mjestu: poseban spremnik, sef, hladnjak i sl. Ta spremišta moraju biti dobro zaštićena tako da djelatnici mogu u neposrednoj blizini raditi bez opasnosti od nepotrebnog ozračenja.
Propis NN 84/2000 • (2) Spremnik ili sef moraju biti podijeljeni u pretince s jasnim oznakama vrste i aktivnosti radionuklida tako da je djelatnik prilikom uzimanja određenog radionuklida izložen što kraće vrijeme ionizirajućem zračenju od pohranjenih radionuklida.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 64/00, Broj 187/04, Broj 33/97, Broj 105/96, Broj 103/99, Broj 26/94


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled