PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 34/1993 • 2) srodnici okrivljenika po krvi u pravoj liniji, srodnici u pobočnoj liniji do trećeg stupnja zaključno te srodnici po tazbini do drugog stupnja zaključno;
NN 34/1993 • 4) vjerski ispovjednik o onome što mu je okrivljenik ispovijedio.
NN 34/1993 • (2) Sud koji vodi postupak dužan je osobe spomenute u stavku 1. ovoga članka, prije njihova saslušanja ili čim sazna za njihov odnos prema okrivljeniku, upozoriti da ne moraju svjedočiti. Upozorenje i odgovor unose se u zapisnik.
NN 34/1993 • (3) Maloljetna osoba koja s obzirom na dob i duševnu razvijenost, nije sposobna shvatiti značenje prava da ne mora svjedočiti ne može se saslušati kao svjedok, osim ako to sam okrivljenik zahtijeva.
NN 34/1993 • (4) Osoba koja ima razloga da uskrati svjedočenje prema jednom od okrivljenika oslobođena je dužnosti svjedočenja i prema ostalim okrivljenicima ako se njezin iskaz prema naravi stvari ne može ograničiti samo na ostale okrivljenike.
NN 34/1993 • Ako je kao svjedok saslušana osoba koja se ne može saslušati kao svjedok (članak 216.) ili osoba koja ne mora svjedočiti (članak 217.), a nije na to upozorena ili se nije izričito odrekla tog prava ili ako upozorenje i odricanje nije ubilježeno u zapisnik, ili ako je saslušan maloljetnik koji ne može shvatiti značenje prava da ne mora svjedočiti ili ako je iskaz svjedoka iznuđen silom, prijetnjom ili drugim sličnim zabranjenim sredstvom (članak 249. stavak 3.) na takvu iskazu svjedoka ne može se temeljiti sudska odluka.
NN 34/1993 • Svjedok nije dužan odgovarati na pojedina pitanja ako je vjerojatno da bi time izložio sebe ili svoga bliskog srodnika (članak 217 stavak 1. točka 1. do 3.) teškoj sramoti, znatnoj materijalnoj šteti ili krivičnom gonjenju.
NN 34/1993 • (1) Svjedok se poziva dostavom pisanog poziva, u kojem će se navesti ime, prezime i zanimanje pozvanoga, vrijeme i mjesto dolaska, krivični predmet u vezi s kojim se poziva, naznaka da se poziva kao svjedok i upozorenje o posljedicama neopravdanog izostanka (članak 227.).
NN 34/1993 • (2) Pozivanje kao svjedoka maloljetne osobe koja nije navršila šesnaest godina života obavlja se preko njezinih roditelja, odnosno zakonskog zastupnika, osim ako to nije moguće zbog potrebe da se hitno postupa ili zbog drugih okolnosti.
NN 34/1993 • (3) Svjedoci koji se zbog starosti, bolesti ili teških tjelesnih mana ne mogu odazvati pozivu mogu se saslušati u svom stanu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 34/1993 • (1) Svjedoci se saslušavaju posebno i bez prisutnosti ostalih svjedoka. Svjedok je dužan odgovore dati usmeno.
NN 34/1993 • (2) Svjedok će se najprije opomenuti da je dužan govoriti istinu i da ne smije ništa prešutjeti, a nakon toga će se upozoriti da je davanje lažnog iskaza krivično djelo. Svjedok će se i upozoriti da nije dužan odgovarati na pitanja predviđena u članku 219. ovoga Zakona, i to će se upozorenje unijeti u zapisnik.
NN 34/1993 • (3) Nakon toga svjedok će se pitati za ime i prezime, ime oca, zanimanje, boravište, mjesto rođenja, godine života i njegov odnos s okrivljenikom i oštećenikom. Svjedok će se upozoriti da je dužan o promjeni adrese ili boravišta obavijestiti sud.
NN 34/1993 • (4) Pri saslušanju maloljetne osobe, osobito ako je oštećena krivičnim djelom, postupit će se obzirno, da saslušanje ne bi štetno utjecalo na psihičko stanje maloljetnika. Ako je to potrebno, saslušanje maloljetne osobe obavit će se uz pomoć pedagoga ili druge stručne osobe.
NN 34/1993 • (1) Nakon općih pitanja svjedok se poziva da iznese sve što mu je o predmetu poznato, a nakon toga će mu se postavljati pitanja ardi provjere, dopune i razjašnjenja. Pri saslušanju svjedoka nije dopušteno služiti se obmanom niti postavljati takva pitanja u kojima je već sadržano kako bi trebalo odgovoriti.
NN 34/1993 • (2) Svjedok će se uvijek pitati otkud mu je poznato ono o čemu svjedoči.
NN 34/1993 • (3) Svjedoci se mogu suočiti ako se njihovi iskazi ne slažu o važnim činjenicama. Suočeni će se o svakoj okolnosti kojoj se njihovi iskazi međusobno ne slažu posebno saslušati i njihov odgovor unijeti u zapisnik. Istovremeno se mogu suočiti samo dva svjedoka.
NN 34/1993 • (4) Oštećenik koji se saslušava kao svjedok pitat će se želi li u krivičnom postupku ostvarivati imovinsko-pravni zahtjev.
NN 34/1993 • Ako je potrebno da se utvrdi poznaje li svjedok osobu ili predmete, tražit će se od njega najprije da ih opiše i da navede znakove prema kojima se razlikuju, pa će mu se tek nakon toga pokazati radi poznavanja, i to zajedno s drugim njemu nepoznatim osobama, odnosno ako je to moguće, zajedno s predmetima iste vrste.
NN 34/1993 • Ako se saslušanje svjedoka obavlja preko tumača ili ako je svjedok gluh ili nijem, on se saslušava na način predviđen u članku 214. ovoga Zakona.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 48/06, Broj 70/97,
Broj 128/08, Broj 136/06,
Broj 67/01, Broj 93/98
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE