PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 91/1994 • (2) Ulaganja predmeta kratkotrajne imovine procjenjuju se prema troškovima proizvodnje ili cijeni nove nabave u trenutku ulaganja. Kao cijene nove nabave mjerodavne su cijene onog tržišta na kojemu bi poduzetnik nabavljao kada dotične predmete ne bi ulagao. Ako se troškovi proizvodnje ili cijena nove nabave ne mogu ili ne mogu pouzdano utvrditi, treba usporedivu tržišnu vrijednost ulaganja procijeniti. Izuzimanja predmeta kratkotrajne imovine proejenjuju se prema usporedivoj tržišnoj vrijednosti. Pod usporedivom tržišnom vrijednošću smatra se cijena koja bi se u trenutku izuzimanja mogla postići na triištu. Za izuzimanja je prvenstveno mjerodavna prodajna cijena. Ako se prodajna cijena ne može ili ne može pouzdano utvrditi, treba usporedivu tržišnu vrijednost procijeniti.
NN 91/1994 • (3) Kao podloga za procjenu usporedive tržišne vrijednosti mogu poslužiti ranije procijenjene vrijednosti za uložena ili izuzeta dobra. Ako su cijene istih ili silčnih dobara od ranije procjene porasle ili pale, to kod nove procjene treba uzeti u obzir. Ako se je korisnost nekog dobra od ranije procjene smanjila, to treba putem otpisa uzeti u obzir.
NN 91/1994 • (4) Dobra koja nisu nova, za koja se tržišna vrijednost ne može ili ne može pouzdano utvrditi jer se njima u rabljenom stanju ne trguje ili se trguje rijetko, mogu se procijeniti na osnovi tržišne cijene za nova ista ili slična dobra, s tim da njihovu potrošenost(smanjenu korisnost) treba putem otpisa uzeti u obzir.
NN 91/1994 • (5) Ako iz procjene koja je obavljena u skladu sa stavcima 3. i 4. proizađe u pojedinačnom slučaju očito netočan rezultat, procjena se ne smije primijeniti. Očitu netočnost dokazuje onaj tko ju je ustvrdio.
NN 91/1994 • (6) Ako poduzeće koje je obveznik poreza na dobit namjerava izuzeti iz poduzeća i prebaciti u inozemstvo više od 10% vlastitog kapitala ili više od 1.000.000,00 kuna, i to u obliku stvari ili predmeta, tada o tome treba obavijestiti Poreznu upravu najkasnije 30 dana prije tog transfera. Ako između dvaju ili više transfera gore opisane vrste ne protekne više od 6 mjeseci, tada se oni glede pitanja jesu ti prekoračene gore navedene granice smatraju jedinstvenim transferom. Porezni obveznik treba Poreznoj upravi priopćiti sve činjenice bitne za vrednovanje tog transfera. To se posebice odnosi na: vrstu, vrijednost i starost imovinskih predmeta, cijenu plaćenu u trenutku nabave, kao i imena poznatih prijašnjih vlasnika.
NN 91/1994 • (1) Pod skrivenom isplatom dobiti razumijeva se smanjenje ili spriječeno povećanje imovine poduzeća koje se temelji na odnosima između članova društva i društva i nije predviđeno u odredbama unutarnjih akata društva o raspodjeli dobiti, niti je provedeno formalnim odlukama o raspodjeli dobiti nadležnih tijela društva.
NN 91/1994 • 1. davanje određenih koristi članu društva uz naknadu nižu od tržišne,
NN 91/1994 • 2. plaćanje naknade članu društva za dobra ili usluge koja je veća od vrijednosti protuučinaka odnosno protukoristi koje je član dao društvu, .
NN 91/1994 • 3. davanje dobara ili usluga članu društva u vrijednosti koje su veće od vrijednosti protuučinaka odnosno protukoristi koje je član dao društvu,
NN 91/1994 • 4. davanje članu društva koristi za koje nema pravne osnove.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 91/1994 • (3) O skrivenoj isplati dobiti u navedenim slučajevima radi se onda kada neka druga osoba koja nije član društva ne bi mogla ostvariti istovrsne koristi od jednakim uvjetima.
NN 91/1994 • (4) Mjerilo za višu ili nižu naknadu iz stavka 2. ovoga članka su usporedive tržišne vrijednosti koje bi se za iste naknade postigle na tržištu.
NN 91/1994 • (5) O skrivenoj isplati dobiti se ne radi, ako davanje koristi ne proizlazi iz odnosa u društvu, već s osnove poslovanja.
NN 91/1994 • (6) O skrivenoj isplati dobiti radi se i onda kada se dužniku koji nije obveznik poreza na dobit daje kredit pod uvjetima pod kojima gospodarski nezavisne treće osobe ne bi mogle takav kredit ostvariti. U ovim slučajevima shodno se primjenjuju odredbe članka 23. ovog Pravilnika.
NN 91/1994 • (7) U smislu odredbi ovoga članka s članovima društva izjednačene su i s njima povezane osobe.
NN 91/1994 • (I) Dividende, dobici i gubici od otuđenja, pripisi i otpisi koji rezultiraju iz udjela u poduzećima obveznicima poreza na dobit isključuju se iz porezne osnovice u skladu s člankom 7. stavkom 1. ovog Pravilnika.
NN 91/1994 • (2) Porezni obveznik koji drži udjele u poduzeću koje utvrđuje poreznu osnovicu prema odredbama Zakona o porezu na dohodak i čiji se dohodak (dobit) ne oporezuje jedinstveno, mora svojoj poreznoj osnovici dodati i pripadajući dio dohotka (dobiti) koji je ostvarilo poduzeće u kojem driži udjele. Ako u računovodstvenoj bilanci poduzetnika obveznika poreza na dobit povrh pripadajućeg dijela porezne osnovice postoje druge pozicije koje proizlaze iz udjela u poduzeću čija se dobit ne oporezuje jedinstveno, analogno se primjenjuje stavak 1. ovoga članka.
NN 91/1994 • (3) Ako porezni obveznik iz stavka 2. ovog članka prodaje udjele, razlika između ostvarene prodajne cijene i knjigovodstvene vrijednosti udjela se ne oporezuje.
NN 91/1994 • (4) Poduzećima koja trguju s udjelima koje drži u drugim poduzećima, a ne utječu na poslovnu politiku istih, Porezna uprava može na zahtjev odobriti da s udjelima postupaju kao i s uobičajenim imovinskim predmetima. U tom se slučaju ne primjenjuju ispravci kod utvrđivanja dobiti iz članka 14. ovog Pravilnika, niti ispravci zaštitne kamate prema članku 9. ovog Pravilnika. Takav zahtjev se podnosi prije početka poslovne godine, a kod novoosnovanih poduzeća prije početka poslovanja. Zahtjev se može ograničiti na udjele u određenom poduzeću ili se mogu izričito iskljućiti udjeli u određenim, poduzećima. Rješenje o odobrenju zahtjeva obvezuje poduzeće na takovo postupanje s udjelima najmanje 5 (pet) godina. Odobrenje se ne odnosi na one udjele koje je obveznik već držao u trenutku podnošenja zahtjeva. Ako se kod poduzeća u kojemu obveznik drži udjele prekorači kvota od 2% kapitala ili prava glasa, tada se u trenutku prekoračenja te granice odobrenje gasi. Udjeli koji se drže prije prekoračenja granice u svrhe poreznog utvrđlvanja dobiti, tretiraju se kao da su u trenutku prekoračenja otuđeni i odmah ponovo kupljeni.
NN 91/1994 • (1) Ako se kod promjena iz članka 12. stavka I. Zakona (otuđenje, promjena pravnog oblika, dioba) osigurava kontinuitet oporezivanja, smatra se da porezni obveznik nije prestao s radom.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 107/01, Broj 4/03,
Broj 90/03, Broj 90/92,
Broj 10/01, Broj 46/98
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE