PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 17/1990 • (2) Visinu novčane naknade i potanje uvjete za ostvarivanje, korištenje i trajanje korištenja naknadom iz ovoga člana utvrđuje Skupština Zajednice posebnim općim aktom.
NN 17/1990 • (1) Korisnicima starosne, invalidske i porodične mirovine osigurava se zaštitni dodatak uz mirovinu, ako im mirovina iznosi manje od propisanog graničnog iznosa najnižeg mirovinskog primanja i ako ni korisnik mirovine ni članovi njegova domaćinstva nemaju drugih prihoda dovoljnih za uzdržavanje, ako Zakonom i ovim statutom nije drukčije određeno.
NN 17/1990 • (2) Kao prihodi korisnika mirovina i članova njegova domaćinstva uzimaju se u obzir svi prihodi korisnika mirovina i članova njegova domaćinstva ostvareni na temelju radnoga odnosa, samostalne djelatnosti, poljoprivredne djelatnosti, mirovine i drugoga dohotka od imovine i prihoda podložnoga plaćanju doprinosa i poreza. U ukupne prihode ne uračunavaju se: mirovina korisnika o čijem se pravu na zaštitni dodatak rješava, novčana naknada za tjelesno oštećenje i doplatak za pomoć i njegu druge osobe prema odredbama Zakona i ovoga statuta, ni druga primanja njegova ili članova njegova domaćinstva za koje je, prema posebnim propisima kojima se ustanovljuje pojedino primanje, izričito utvrđeno da se ne uzimaju u obzir pri utvrđivanju imovnog stanja domaćinstva.
NN 17/1990 • (3) Pod domaćinstvom korisnika mirovina podrazumijeva se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda svih članova domaćinstva, bez obzira na srodstvo.
NN 17/1990 • Ako se domaćinstvo korisnika mirovine sastoji samo od članova koji nemaju drugih prihoda osim mirovine, smatra se da ni korisnik mirovine, kojemu se osigurava zaštitni dodatak uz mirovinu, ni članovi njegova domaćinstva nemaju drugih prihoda dovoljnih za uzdržavanje, ako prihod ostvaren na temelju mirovine ne prelazi granični iznos najnižeg mirovinskog primanja po članu domaćinstva.
NN 17/1990 • (1) Zaštitni dodatak određuje se u visini razlike između iznosa starosne, invalidske i porodične mirovine koja korisniku pripada prema Zakonu i ovome statutu i graničnog iznosa najnižeg mirovinskog primanja.
NN 17/1990 • (2) Ako zaštitni dodatak pripada članovima obitelji iz člana 75. točke 2. i 3. ovoga statuta, zaštitni se dodatak određuje u postotku u kojem je određena porodična mirovina.
NN 17/1990 • (1) Iznimno od odredaba čl. 80., 81. i 86. ovoga statuta, zaštitni dodatak uz mirovinu pripada i određuje se po službenoj dužnosti korisnicima starosne i invalidske mirovine ostvarene na temelju mirovinskog staža od 35 ili više godina (muškarac) odnosno 30 ili više godina (žena), kao i korisnicima invalidske mirovine stečene zbog posljedica povrede na radu ili profesionalne bolesti - bez obzira na visinu prihoda njihova domaćinstva.
NN 17/1990 • (2) Kada se porodična mirovina ostvaruje poslije smrti osiguranika ili korisnika mirovine u slučaju iz stava 1. ovoga člana, korisnicima porodične mirovine pripada pravo na zaštitni dodatak uz mirovinu, bez obzira na visinu prihoda njihova domaćinstva.
NN 17/1990 • (3) Zaštitni dodatak ne pripada korisniku prijevremene starosne mirovine, dok ne navrši 60 godina (muškarac), odnosno 55 godina života (žena).
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 17/1990 • (1) Zaštitni dodatak uz mirovinu pripada od dana od kojega pripada mirovina, ako je zahtjev za priznanje prava na zaštitni dodatak podnesen u roku ud 6 mjeseci od dana primitka rješenja o pravu na mirovinu. Ako je zahtjev podnesen poslije toga roka, zaštitni dodatak pripada od prvoga dana slijedećeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za 6 mjeseci unatrag.
NN 17/1990 • (2) Ako su uvjeti za stjecanje prava na zaštitni dodatak ispunjeni poslije ostvarivanja prava na mirovinu, pravo na zaštitni dodatak pripada od dana ispunjenja uvjeta, a najviše za 6 mjeseci unatrag, računajući od prvoga dana slijedećega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva.
NN 17/1990 • (4) Korisnik zaštitnoga dodatka uz mirovinu dužan je prijaviti svaku promjenu koja utječe na pravo ili na visinu dodatka, i to:
NN 17/1990 • a) u roku od 15 dana - promjenu u cenzusu prihoda nastalu zbog toga što je neki od članova domaćinstva stupio u radni odnos, počeo obavljati samostalnu djelatnost ili stekao pravo na mirovinu, te zbog smanjenja broja članova domaćinstva;
NN 17/1990 • b) do 31. siječnja svake godine - ostale promjene nastale u protekloj godini.
NN 17/1990 • (5) Pravo na zaštitni dodatak prestaje i isplata se obustavlja kada se izmijene činjenice ili okolnosti u pogledu cenzusa prihoda koji utječu na pravo na taj dodatak, i to:
NN 17/1990 • a) s prvim danom slijedećega mjeseca nakon nastale promjene zbog toga što je neki od članova domaćinstva stupio u radni odnos, počeo obavljati samostalnu djelatnost ili stekao pravo na mirovinu, te zbog smanjenja broja članova domaćinstva;
NN 17/1990 • b) s 1. travnja slijedeće godine zbog svih ostalih promjena nastalih u protekloj godini, ali tako da se do tada zaštitni dodatak isplaćuje u iznosu u kojem je pripadao za prosinac protekle godine.
NN 17/1990 • Zaštitni dodatak uz mirovinu ne pripada korisnicima kojima se mirovina ne isplaćuje za vrijeme njihova boravka u inozemstvu - za sve vrijeme boravka u inozemstvu, ako taj boravak traje duže od 6 mjeseci.
NN 17/1990 • U skladu s odredbama Zakona, Skupština Zajednice utvrđuje samoupravnim općim aktom granični iznos najnižega mirovinskog primanja, te visinu prihoda s pojedinog temelja u domaćinstvu korisnika mirovine, koja utječe na pravo na zaštitni dodatak uz mirovinu.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 1/08, Broj 13/02,
Broj 48/96, Broj 81/06,
Broj 34/02, Broj 4/91
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE