PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1999-01-3-34 NN 3/1999

• 32. Značajnost osigurava da se određeni zahtjevi međunarodnih računovodstvenih standarda za objavljivanjem ne trebaju ispuniti ako rezultirajuća informacija nije značajna.


Propis NN 3/1999

• 33. Kod imovine i obveza ne treba se obavljati prijeboj, osim ako se prijeboj ne zahtijeva ili je dopušten drugim međunarodnim računovodstvenim standardom.


Propis NN 3/1999

• 34. Kod stavaka prihoda i rashoda prijeboj se može obaviti samo ako:


Propis NN 3/1999

• a) to zahtijeva ili dopušta Međunarodni računovodstveni standard ili


Propis NN 3/1999
• b) dobici, gubici i odnosni rashodi koji proizlaze iz istih ili sličnih transakcija i poslovnih događaja nisu značajni. Takvi se iznosi trebaju zbrojiti u skladu s 29. točkom.

Propis NN 3/1999
• 35. Važno je da se i imovina i obveze te prihodi i rashodi iskazuju odvojeno ako su značajni. Prijeboj u računu dobiti i gubitka ili u bilanci, osim kada prijeboj odražava bit transakcije ili poslovnog događaja, smanjuje mogućnost korisniku da razumije poduzete transakcije kao i pristup budućim novčanim tijekovima poduzeća. Iskazivanje vrijednosti imovine nakon vrijednosnog usklađenja, primjerice, otpis zastarjelih zaliha i otpis sumnjivih i spornih potraživanja nije prijeboj.

Propis NN 3/1999 • 36. MRS 18, Prihodi, definira pojam prihoda i zahtijeva da ih se mjeri po fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja, uzimajući u obzir trgovački diskont i visinu rabata kojega odobrava poduzeće. U tijeku svojih redovitih aktivnosti poduzeće poduzima druge transakcije koje ne stvaraju prihode, ali koje su uzgredne glavnim aktivnostima koje stvaraju prihode. Ako takvo prezentiranje odražava bit transakcije ili poslovnog događaja rezultati se takvih transakcija prezentiraju saldiranjem prihoda i rashoda koji dovode do istih transakcija. Primjerice:
Propis NN 3/1999 • a) dobici i gubici kod otuđenja dugotrajne imovine, uključujući ulaganja i poslovna sredstva, iskazuju se tako da se umanje prihodi otuđenog knjigovodstvenog iznosa sredstva i povezanih troškova prodaje;
Propis NN 3/1999 • b) izdatak koji se nadoknađuje prema ugovoru s trećom stranom (primjerice, ugovor o podnajmu) prebija se s odnosnom naknadom i
Propis NN 3/1999 • c) izvanredne se stavke mogu prezentirati neto bez poreza i manjinskih udjela s bruto iznosima prikazanim u bilješkama uz financijske izvještaje.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 3/1999 • 37. Pored toga, dobici i gubici koji nastanu iz skupine sličnih transakcija izvješćuju se na neto osnovi, primjerice, dobici i gubici kod tečajnih razlika ili gubici i dobici kod financijskih instrumenata koji se drže za poslovne svrhe. Međutim, takvi se dobici i gubici iskazuju odvojeno ako je njihova veličina, prihoda ili nastanak takav da odvojeno objavljivanje zahtijeva MRS 8, Neto dobit ili gubitak razdoblja, temeljne pogreške i promjene računovodstvenih politika.
Propis NN 3/1999 • 38. Osim ako neki međunarodni računovodstveni standard dopušta ili zahtijeva drukčije, usporedne se informacije trebaju objaviti za prethodno razdoblje za sve numeričke informacije u financijskim izvještajima. Usporedna se informacija treba uključiti u prikaznu i opisnu informaciju, ako je relevantna za razumijevanje financijskih izvještaja tekućeg razdoblja.
Propis NN 3/1999 • 39. U nekim slučajevima, prikazna informacija dana u financijskim izvještajima prethodn(ih)og razdoblja nastavlja biti relevantna u tekućem razdoblju. Primjerice, detalji pravnog spora, čiji je ishod bio neizvjestan na zadnji datum bilance i još nije riješen, objavljuju se u tekućem razdoblju. Korisnici saznaju iz informacije da je neizvjesnost postojala na posljednji datum bilance kao i o postupcima koji su poduzeti tijekom razdoblja da se riješi ta neizvjesnost.
Propis NN 3/1999 • 40. Ako je prezentiranje ili klasifikacija stavaka u financijskim izvještajima promijenjena, usporedni se iznosi trebaju reklasificirati, osim ako je nepraktično da se osigura usporedivost s tekućim razdobljem, kao i priroda, iznos i razlog za reklasifikaciju treba se objaviti. Ako je nepraktično reklasificirati usporedne iznose, poduzeće treba objaviti razlog radi čega se ne obavlja reklasificiranje te prihodu promjena koji bi mogli izvesti, ako bi se iznosi reklasificirali.
Propis NN 3/1999 • 41. Mogu postojati okolnosti kada je nepraktično reklasificirati usporedne informacije da se postigne usporedivost s tekućim razdobljem. Primjerice, podaci se možda nisu mogli skupiti u prijašnje(i)m razdoblju(ima) na način koji omogućuje reklasifikaciju te može biti nepraktično ponovno kreirati informaciju. U takvim se okolnostima objavljuje vrsta usklađivanja s usporedivim iznosima koji bi se mogli obaviti. MRS 8 obrađuje usklađivanja koja zahtijeva usporedna informacija prema promjeni računovodstvene politike koja se primjenjuje retroaktivno.
Propis NN 3/1999 • 42. Ovaj Standard zahtijeva stanovita objavljivanja u samim financijskim izvještajima, zatim zahtijeva da se ostale stavke trebaju objaviti u samim financijskim izvještajima ili u bilješkama uz financijske izvještaje te ima skup preporučenih oblika izvješćivanja danih u dodatku Standarda, koje poduzeće može primijeniti u ovisnosti o svojim okolnostima. MRS 7 daje strukturu za prezentiranje izvještaja o novčanom tijeku.
Propis NN 3/1999 • 43. Ovaj Standard koristi pojam objavljivanja u širem smislu te riječi, što obuhvaća stavke prezentirane u svakom financijskom izvještaju kao i u bilješkama uz financijske izvještaje. Objavljivanja koja zahtijevaju drugi Međunarodni računovodstveni standardi iskazuju se u skladu s tim standardima. Osim ako nije na prethodni način uređeno ili drugim standardom drukčije određeno, takva se objavljivanja iskazuju u samom relevantnom financijskom izvještaju ili u bilješkama uz financijske izvještaje.
Propis NN 3/1999 • 44. Financijski se izvještaji trebaju jasno odrediti tako da se razlikuju od drugih informacija istog publiciranog dokumenta.
Propis NN 3/1999 • 45. Međunarodni računovodstveni standardi primjenjuju se na financijske izvještaje, a ne na druge informacije prezentirane u godišnjem izvješću ili drugom dokumentu. Prema tomu, važno je da su korisnici u stanju razlikovati informacije koje su sastavljene u skladu s korištenim Međunarodnim računovodstvenim standardima od drugih informacija koje mogu biti korisne korisnicima, međutim, njima se ne bavi ovaj Standard.
Propis NN 3/1999 • 46. Svaki se dio financijskog izvještaja treba jasno odrediti. Pored toga, informacije koje treba posebno istaknuti te ponoviti ako je neophodno za ispravno razumijevanje prezentirane informacije jesu sljedeće:
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 53/91, Broj 46/08, Broj 98/04, Broj 102/00, Broj 47/08, Broj 42/04


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled