PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 17/2003 • (4) Sve dok ne dosegne propisanu razinu rezervi za opće bankovne rizike, banka ne može vršiti isplatu dividende na redovne dionice (iz dobiti tekuće godine, zadržane dobiti i rezervi), ni bilo koje druge isplate iz dobiti, kao što su isplate članovima nadzornog odbora, uprave i poslovodstva u obliku sudjelovanja u raspodjeli dobiti na temelju ugovora o radu i/ili po drugim osnovama.
NN 17/2003 • (1) Osnovicu za formiranje rezervi za opće bankovne rizike čini stanje određenih pozicija aktive i određenih pozicija izvanbilančnih potencijalnih obveza banke na kraju godine za koju se formiraju ove rezerve.
NN 17/2003 • (2) Pod pozicijama aktive iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se ukupna aktiva iskazana u zadnjem retku bilance prema obrascu BS-2 Statističkog izvješća banaka, uvećana za iznos rezervacija za identificirane i neidentificirane gubitke po plasmanima te zatim umanjena za sljedeće stavke:
NN 17/2003 • trezorski zapisi Ministarstva financija i blagajnički zapisi Hrvatske narodne banke,
NN 17/2003 • materijalna imovina (umanjena za akumuliranu amortizaciju).
NN 17/2003 • (3) Pod izvanbilančnim potencijalnim obvezama iz stavka 1. ovog članka podrazumijevaju se one potencijalne obveze koje se iskazuju u Statističkom izvješću banaka prema Obrascu BS/IBS-3 u retcima: garancije, akreditivi, mjenice, okvirni krediti i obveze financiranja.
NN 17/2003 • (1) Ovisno o ostvarenom rastu izloženosti u tekućoj godini u usporedbi sa stanjem krajem prethodne godine banka je dužna formirati rezerve za opće bankovne rizike primjenom odgovarajuće stope na stanje osnovice iz članka 28. ove odluke, i to:
NN 17/2003 • (2) Iznimno novoosnovana banka u prve tri kalendarske godine nakon osnivanja nije dužna primjenjivati odredbe ovog članka.
NN 17/2003 • (1) U slučaju pripajanja ili spajanja banaka rast izloženosti za potrebe primjene članka 25. do 32. ove odluke utvrđuje se na temelju konsolidiranih podataka, polazeći od pretpostavke da su banke, koje su sudjelovale u pripajanju odnosno spajanju, u prethodnom razdoblju činile jednu pravnu osobu.
NN 17/2003 • (2) Banka iz stavka 1. ovog članka ne smatra se novoosnovanom bankom u smislu članka 29. stavka 2. ove odluke.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 17/2003 • (1) Rezerve za opće bankovne rizike formirane u skladu s ovom odlukom ne mogu se prenositi u zadržanu dobit ili druge vrste rezervi prije isteka trogodišnjeg razdoblja od njihova formiranja, u kojem razdoblju uzastopni rast izloženosti na godišnjoj razini nije iznosio više od 20%.
NN 17/2003 • (2) Rezerve iz stavka 1. ovog članka mogu se pretvoriti u dionički kapital i prije isteka trogodišnjeg razdoblja od njihova formiranja, ali tada banka ne može prije isteka trogodišnjeg razdoblja, računajući od dana pretvaranja rezervi za opće bankovne rizike u dionički kapital, provesti smanjenje dioničkoga kapitala povlačenjem dionica ili na bilo koji drugi način.
NN 17/2003 • (3) Rezerve za opće bankovne rizike uključuju se u obračun jamstvenoga kapitala banke kao sastavni dio temeljnoga kapitala, a u poslovnim knjigama banke iskazuju se na posebnom računu rezervi u pasivi.
NN 17/2003 • Iznimno banka nije dužna formirati rezerve za opće bankovne rizike prema odredbama ove odluke ukoliko u godini u kojoj je ostvarila rast izloženosti veći od 20% i tri godine nakon toga ima odgovarajuću stopu adekvatnosti kapitala, i to:
NN 17/2003 • (1) Banka kontinuirano prati izloženost prema jednoj osobi u skladu s odredbama članka 74. do 78. Zakona o bankama i odredbama ove odluke, kao i uputama Hrvatske narodne banke za sastavljanje izvješća o izloženosti. Za potrebe praćenja izloženosti pod jednom osobom podrazumijeva se jedna osoba ili grupa povezanih osoba kako je to definirano člankom 12. Zakona o bankama.
NN 17/2003 • (2) Ukupnu izloženost banke prema jednoj osobi čini iznos svih tražbina po kreditima i drugim osnovama, ulaganja u vrijednosne papire i vlasničke uloge i preuzetih obveza banke prema jednoj osobi. Pod tražbinama po kreditima i drugim osnovama iz ovog stavka podrazumijevaju se i tražbine iskazane u izvanbilančnoj evidenciji (tražbine na osnovi suspendiranih i isključenih kamatnih prihoda, i druge iz bilance prenesene tražbine).
NN 17/2003 • Izloženost iz članka 33. stavka 2. ove odluke vrijednosno se iskazuje, i to:
NN 17/2003 • 1) krediti i druge tražbine koje je kreirala banka i ulaganja koja se drže do dospijeća, tj. financijska imovina koja se u skladu s MRS-om 39 vrednuje po amortizirajućem trošku, u visini nominalnog (bruto) iznosa tražbine koji nije umanjen za gubitak zbog nenaplativosti
NN 17/2003 • 2) ulaganja koja se drže radi trgovanja (osim derivata) i financijska imovina raspoloživa za prodaju, u visini fer vrijednosti ulaganja utvrđenoj u skladu s MRS-om 39
NN 17/2003 • 4) tražbine na osnovi financijskog najma (lizinga) u visini priznatog iznosa tražbine u skladu s MRS-om 17
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 31/95, Broj 82/09,
Broj 78/99, Broj 134/03,
Broj 96/03, Broj 87/05
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE