PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1999-01-3-34 NN 3/1999

• 59. Poslovni ciklus poduzeća je vrijeme između nabave materijala koji ulaze u proces i stjecanja novca ili instrumenta koji se brzo može konvertirati u novac. Kratkotrajna imovina obuhvaća zalihe i potraživanja s osnova prodaje kao dio normalnog poslovnog ciklusa, čak iako ciklus traje dulje od dvanaest mjeseci od datuma bilance. Utrživi vrijednosni papiri se razvrstavaju kao tekuća imovina ako se očekuju realizirati u okviru dvanaest mjeseci od datuma bilance, a u suprotnom se razvrstavaju kao dugotrajna imovina.


Propis NN 3/1999

• a) se očekuje podmiriti u redovitom tijeku poslovnog ciklusa poduzeća ili


Propis NN 3/1999

• b) se dospijeće treba podmiriti u okviru dvanaest mjeseci od datuma bilance.


Propis NN 3/1999

• Sve druge obveze trebaju se razvrstati kao dugoročne obveze.


Propis NN 3/1999
• 61. Kratkoročne obveze mogu se kategorizirati na sličan način kao kratkotrajna imovina. Neke kratkoročne obveze kao što su obveze prema dobavljačima te obračunane i razgraničene obveze za zaposlene i ostale obveze čine dio obrtnog kapitala koji se koris

Propis NN 3/1999
• 62. Ostale kratkoročne obveze se ne podmiruju kao dio tekućeg poslovnog ciklusa, ali dospijevaju za podmirenje u okviru dvanaest mjeseci od datuma bilance. To su, primjerice, kratkoročne obveze koje se odnose na kamate, prekoračenja na bankovnom računu, obveze za dividende, porez na dobit te neposlovne obveze. Obveze koje se odnose na kamate jesu kratkoročna dospijeća dugoročnih obveza koje osiguravaju dugoročno financiranje obrtnog kapitala, a obveze koje ne dospijevaju za podmirenje u okviru dvanaest mjeseci od datuma bilance, jesu dugoročne obveze.

Propis NN 3/1999 • 63. Poduzeće treba i nadalje klasificirati svoje dugoročne obveze koje su opterećene kamatama kao dugoročne, čak iako dospijevaju za podmirenje u okviru dvanaest mjeseci od datuma bilance ako:
Propis NN 3/1999 • a) se izvorni rok odnosio na razdoblje dulje od dvanaest mjeseci,
Propis NN 3/1999 • c) navedena namjera za refinanciranjem je uređena sporazumom ili postoji ponovni plan podmirenja obveza, koji je dovršen prije nego su usvojeni financijski izvještaji.
Propis NN 3/1999 • Iznos bilo koje obveze koja se isključuje iz kratkoročnih obveza u skladu s ovom točkom, zajedno s informacijom koja to objašnjava, treba se prezentirati u bilješkama uz bilancu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 3/1999 • 64. Neke obveze koje dospijevaju za otplatu unutar sljedećeg poslovnog ciklusa mogu se očekivati da se refinanciraju ili pomaknu ("otkotrljaju") prema ocjeni poduzeća te stoga se ne očekuju koristiti kao tekući obrtni kapital. Smatra se da takve obveze čine dio dugotrajnog financiranja i trebaju se razvrstati kao dugoročne obveze. Međutim, u slučaju da po ocjeni poduzeća to nije refinanciranje (kao što bi mogao biti slučaj ako nema ugovora o financiranju), refinanciranje se ne može smatrati automatski te se obveza razvrstava kao tekuća obveza, osim ako se sklapanje ugovora o financiranju ne zaključi prije usvajanja financijskih izvještaja, uz uvjet postojanja dokaza da je obveza na datum bilance bila dugoročna.
Propis NN 3/1999 • 65. Neki ugovori o zaduživanju sadrže da zajmoprimatelj poduzme neke ugovorene radnje koje utječu da obveze postaju otplative na zahtjev, ako se prekinu određeni uvjeti koji se odnose na financijsko stanje zajmoprimatelja. U takvim uvjetima, obveza se razvrstava kao dugoročna obveza samo ako:
Propis NN 3/1999 • a) se davatelj zajma suglasio, prije usvajanja financijskih izvještaja, da neće tražiti otplatu obveza radi prestanka ugovorenih uvjeta i
Propis NN 3/1999 • b) nije vjerojatno da će daljnji prekidi nastati u okviru dvanaest mjeseci od datuma bilance.
Propis NN 3/1999 • 66. U bilanci se trebaju prezentirati iznosi najmanje sljedećih stavaka:
Propis NN 3/1999 • c) financijska imovina (bez iznosa sadržanih u točkama d), f) i g),
Propis NN 3/1999 • i) porezne obveze i imovina kako zahtijeva MRS 12, Porez na dobit,
Propis NN 3/1999 • k) dugoročne obveze uključujući i obveze koje se odnose na kamate,
Propis NN 3/1999 • 67. Pored navedenih stavaka, u samoj bilanci se trebaju prezentirati skupine računa i međuzbrojevi ako to zahtijeva međunarodni računovodstveni standard ili ako je takva prezentacija neophodna da se predoči fer financijski položaj poduzeća.
Propis NN 3/1999 • 68. Ovaj Standard ne propisuje poredak ili oblik prezentiranja stavaka. Točka 66. jednostavno daje popis stavaka koje se razlikuju po vrsti ili funkciji i koje zaslužuju zasebno prezentiranje u samoj bilanci. Ilustrativni oblici su dani u dodatku uz ovaj Standard. Korekcije uz gornje stavke jesu sljedeće:
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 150/09, Broj 2/96, Broj 22/03, Broj 177/04, Broj 5/00, Broj 71/08


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled