PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2003-02-17-229 NN 17/2003

• 6.7.1.1. Za kupljene »call« ili »put« opcije kapitalni je zahtjev iznos manji:


Stranica NN 17/2003

• (a) od tržišne vrijednosti odnosnoga vrijednosnog papira (engl. underlying security) pomnožene zbrojem faktora za specifični i opći rizik za odnosnu varijablu (engl. underlying)


Stranica NN 17/2003

• 6.7.1.2. Za pozicije koje su kombinacija kupljenih »put« opcija i dugih pozicija u odnosnom vrijednosnom papiru ili stranoj valuti ili za pozicije koje su kombinacija kupljenih »call« opcija i kratkih pozicija u odnosnom vrijednosnom papiru ili stranoj valuti, kapitalni zahtjev izračunava se tako da se tržišna vrijednost odnosnoga vrijednosnog papira (ili strane valute) pomnoži zbrojem faktora za specifični i opći rizik za odnosnu varijablu, te umanji za iznos u kojem opcija nosi prihod svom kupcu (engl. in the money).


Stranica NN 17/2003

• U skladu s ovom metodom opcije i proizvodi slični opcijama (jamstva – engl. warrant, opcija gornje granice – engl. cap, opcija donje granice – engl. floor i slični instrumenti) tretiraju se kao pozicije koje su po svojoj vrijednosti jednake odnosnom instrumentu (engl. underlying instrument) pomnoženom njegovim delta koeficijentom. Delta koeficijent mora biti izračunat od strane priznate burze ili, kad takav delta koeficijent nije dostupan (odnosno kad je riječ o neuvrštenim opcijama), banka ga mora izračunati pomoću vlastitoga internog modela. Interni model za izračunavanje delta koeficijenata koji banka primjenjuje u skladu s ovom odlukom mora biti prethodno odobren od strane Hrvatske narodne banke. Za neke specifične instrumente Hrvatska narodna banka može izračunati delta koeficijente koji će se primjenjivati u skladu s ovom odlukom.


Internet NN 17/2003
• Prilikom izračuna općega pozicijskog rizika i valutnog rizika delta ekvivalenti pozicija u opcijama mogu se netirati sa svim pozicijama u opcijama suprotnog predznaka, s identičnim odnosnim vrijednosnim papirima ili derivatima, i to na sljedeći način:

Propis NN 17/2003
• Budući da delta ne pokriva ukupan rizik povezan s opcijama, banka je dužna izračunati dodatni kapitalni zahtjev za »gama« rizik (parametar osjetljivosti koji mjeri stopu promjene delta) i za »vega« rizik (parametar osjetljivosti koji mjeri osjetljivost vrijednosti opcije s obzirom na promjenu u volatilnosti).

Propis NN 17/2003 • Za opcije kojima se trguje na burzama banka može koristiti »gama« i »vega« koeficijente koje su izračunale te burze, dok se za neuvrštene opcije banka koristi internim modelom koji mora biti prethodno odobren od strane Hrvatske narodne banke.
Propis NN 17/2003 • 7. KAPITALNI ZAHTJEV ZA RIZIK NAMIRE I RIZIK DRUGE UGOVORNE STRANE
Propis NN 17/2003 • Ovom točkom definiran je način izračuna kapitalnih zahtjeva za rizik namire i rizik druge ugovorne strane, koji proizlaze iz stavaka u knjizi trgovanja.
Propis NN 17/2003 • Rizik namire/isporuke nastaje kad transakcije vezane uz dužničke, vlasničke i ičke i robne inte (isključujući »repo« i »reverse repo« ugovore i ugovore o posuđivanju vrijednosnih papira ili robe ) nisu namirene nakon predviđenog datuma isporuke (engl. due delivery dates).
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 17/2003 • Rizik druge ugovorne strane javlja se kod svih nedospjelih stavaka u knjizi trgovanja.
Propis NN 17/2003 • Pod datumom isporuke (engl. due delivery dates) podrazumijeva se datum namire ugovoren između banke i druge ugovorne strane.
Propis NN 17/2003 • Ako transakcije u knjizi trgovanja koje se odnose na dužničke, vlasničke i robne instrumente između banke i njezine druge ugovorne strane nisu namirene u roku od 5 ili više radnih dana nakon datuma isporuke, banka je dužna izračunati izloženost riziku namire. Izloženost riziku namire izračunava se kao razlika između ugovorene cijene namire za određeni dužnički, vlasnički ili robni instrument i njezine tekuće tržišne vrijednosti, ali samo onda kad ta razlika čini gubitak za banku.
Propis NN 17/2003 • Kapitalni zahtjev za rizik namire/isporuke izračunava se tako da se izloženost banke izračunata u skladu s prethodnim stavkom ove točke pomnoži odgovarajućim faktorom iz stupca A u sljedećoj tablici.
Propis NN 17/2003 • Broj radnih dana nakon datuma isporuke/dostave ili datuma previđenog za ispunjenje obvezeStupac A, %
Propis NN 17/2003 • Banka ne izračunava izloženost riziku namire/isporuke u slučaju »repo« i »reverse repo« ugovora te ugovora o posuđivanju vrijednosnih papira ili robe.
Propis NN 17/2003 • Uz prethodno odobrenje Hrvatske narodne banke, banka može izračunati kapitalni zahtjev tako da pomnoži ugovoreni iznos namire svake transakcije koja nije namirena u razdoblju od 5 do 45 radnih dana nakon datuma isporuke s odgovarajućim faktorom iz stupca B u navedenoj tablici.
Propis NN 17/2003 • Ako transakcija nije namirena u roku dužem od 46 dana nakon datuma isporuke, banka izračunava kapitalni zahtjev u iznosu od 100% razlike u cijeni kojoj je izložena.
Propis NN 17/2003 • Banka izračunava kapitalni zahtjev za rizik druge ugovorne strane koji nastaje u slobodnim isporukama, odnosno u sljedećim slučajevima:
Propis NN 17/2003 • - u slučaju transakcija s inozemstvom, ako je prošao jedan ili više dana od kada je obavljeno plaćanje ili izvršena isporuka opisana podtočkom jedan ove točke.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 5/09, Broj 60/92, Broj 132/98, Broj 194/03, Broj 81/02, Broj 139/08


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled