PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2002-10-114-1847 NN 114/2002

• Detektivska djelatnost u Republici Hrvatskoj se može obavljati samo na način i uz uvjete propisane Zakonom o zaštiti osoba i imovine, a na temelju posebne ovlasti i odobrenja za rad koje izdaju nadležna državna tijela. Prema odredbama toga Zakona, detektivska djelatnost podrazumijeva poslove prikupljanja i obrade podataka i dokaza, koje poslove mogu obavljati osobe koje imaju ovlast za obavljanje detektivskih poslova, tj. privatni detektivi (članak 39.). Pored zakona, privatni su detektivi dužni u obavljanju svojih poslova pridržavati se kodeksa detektivske etike, kojeg donose njihove strukovne udruge, a kojim se utvrđuju načela i pravila obavljanja detektivskih poslova (članci 65. i 66. Zakona).


Stranica NN 114/2002

• Nadležno državno tijelo provodi nadzor nad radom privatnih detektiva (članak 69. Zakona), u kojem se utvrđuje zakonitost poslovanja (članak 78. stavak 1. Zakona), te se privatnom detektivu može zabraniti obavljanje djelatnosti ako se utvrdi da su u obavljanju detektivskih poslova učinjeni teži propusti u poštovanju zakona i drugih propisa (članak 79. stavak 1. podstavak 1. Zakona).


Stranica NN 114/2002

• Uvjeti i način obavljanja detektivskih poslova propisani su Pravilnikom o obavljanju detektivskih poslova (»Narodne novine«, broj 40/98).


Stranica NN 114/2002

• 5. U postupku ustavnosudske ocjene suglasnosti zakona s Ustavom Republike Hrvatske, Ustavni sud je utvrdio da je dio osporene odredbe članka 40. stavka 2. Zakona o zaštiti osoba i imovine, koji se odnosi na podstavak 8. stavka 1. toga članka nije u suglasju s ustavnim odredbama iz članka 14. stavka 2. Ustava.


Internet NN 114/2002
• Člankom 14. stavkom 2. Ustava utvrđeno je da su svi pred zakonom jednaki.

Propis NN 114/2002
• 6. Prijedlogom je osporena ustavnost zakonske odredbe prema kojoj osobe na određenim poslovima u pojedinim državnim tijelima (ministarstvima, sudovima), mogu obavljati detektivsku djelatnost iako nemaju položen ispit za privatnog detektiva, propisan u stavku 1. podstavku 8. članka 40. Zakona o zaštiti osoba i imovine. To su osobe koje, uz ispunjenje ostalih uvjeta iz članka 40. stavka 2. toga Zakona, moraju imati tri godine radnog iskustva na poslovima ovlaštene službene osobe Ministarstva unutarnjih poslova ili Ministarstva obrane, odnosno Vojne policije oružanih snaga Republike Hrvatske, te drugim poslovima sigurnosne i obavještajne naravi, istražnim poslovima, poslovima izvršenja kaznenih i prekršajnih sankcija ili poslovima državnog odvjetnika.

Propis NN 114/2002 • Na taj je način zakonodavac priznao, kao odgovarajuće za obavljanje detektivskih poslova, radno iskustvo i stručnost osoba koje su, prije nego je Zakonom o zaštiti osoba i imovine ustrojena detektivska djelatnost, obavljale poslove ovlaštenih službenih osoba u policiji ili oružanim snagama, zatim poslove sigurnosne ili obavještajne naravi, kao i druge poslove navedene u osporenoj odredbi.
Propis NN 114/2002 • 7. Poslove čija narav zahtijeva određena specifična radna iskustva i stručne sposobnosti mogu obavljati samo osobe koje, sukladno posebnim propisima, ispunjavaju upravo takve uvjete. Detektivska se djelatnost po svojoj naravi može smatrati djelatnošću za koju se iz objektivnih i opravdanih razloga trebaju, pored općih uvjeta, propisati i posebni, dodatni uvjeti, kao jamstvo zakonitog, stručnog i profesionalnog obavljanja te djelatnosti.
Propis NN 114/2002 • Propise o izobrazbi, uvjetima polaganja, programu i načinu polaganja ispita za privatnog detektiva donosi, prema članku 82. stavku 1. podstavku 5. Zakona o zaštiti osoba i imovine, ministar unutarnjih poslova. Osposobljenost kandidata za obavljanje poslova privatnog detektiva utvrđuje se polaganjem odgovarajućeg stručnog ispita prema za to izrađenim programima.
Propis NN 114/2002 • 8. Razmatrajući navode predlagatelja iz prijedloga, kao i navode resornog ministarstva u očitovanju, a imajući u vidu odredbe Zakona o zaštiti osoba i imovine u cijelosti, posebno one osporene, kao i druge mjerodavne pravne norme, Ustavni sud je ocijenio da utvrđenje iznimke od obveze polaganja stručnog ispita osoba navedenih u stavku 2. članka 40. toga Zakona nije u skladu s Ustavom zajamčenom jednakošću svih pred zakonom (članak 14. stavak 2. Ustava), što pretpostavlja jednaka prava i obveze u istovjetnom pravnom položaju.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 114/2002 • Pravilo je da detektiv mora imati položen detektivski ispit, kojeg može polagati tek nakon završenog vježbeničkog staža, što znači da je vježbenički staž uvjet za pristupanje ispitu. Međutim, osobe koje po Zakonu o zaštiti osoba i imovine ne moraju imati vježbenički staž, odnosno koje su oslobođene vježbeništva, prema ocjeni Suda, ne mogu biti oslobođene još i ispita, odnosno provjere znanja i vještina potrebnih za detektiva. Pritom se ima u vidu da se specifična privatna djelatnost, kao što je detektivska, koja prema svojoj naravi zadire u osobna i imovinska prava, obveze i odgovornosti drugih fizičkih i pravnih osoba, mora obavljati sukladno zakonu i pravilima struke. Stoga je osporeno ograničenje propisano u javnom interesu, odnosno u interesu pravne sigurnosti građana.
Propis NN 114/2002 • Stoga radno iskustvo koje osobe navedene u osporenoj zakonskoj odredbi imaju u obavljanju svojih poslova, ne pretpostavlja i posjedovanje znanja koja bi privatni detektivi trebali imati prema Zakonu o zaštiti osoba i imovine, s obzirom da ih u obavljanju svojih poslova nisu mogli u potpunosti steći prije nego li je donesen taj Zakon. To se prije svega odnosi na poznavanje odredbi samog Zakona, kao i propisa donesenih na temelju toga Zakona, s obzirom da je Zakon o zaštiti osoba i imovine postao dijelom pravnog poretka Republike Hrvatske tek krajem 1996. godine.
Propis NN 114/2002 • 9. Slijedom izloženog, a u skladu s odredbama članka 55. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 49/02 – pročišćeni tekst, u nastavku: Ustavni zakon), odlučeno je kao u točki I. izreke.
Propis NN 114/2002 • 10. Predlagatelj je osporio ustavnost odredbe članka 40. stavka 2. navedenog Zakona i u dijelu koji se odnosi na podstavak 5. stavak 1. toga članka također pozivom na jednakost pred zakonom iz članka 14. stavka 2. Ustava. Prema toj odredbi, osobe koje imaju tri godine radnog iskustva na poslovima ovlaštene službene osobe Ministarstva unutarnjih poslova ili Ministarstva obrane, odnosno Vojne policije oružanih snaga Republike Hrvatske, te drugim poslovima sigurnosne i obavještajne naravi, istražnim poslovima, poslovima izvršenja kaznenih i prekršajnih sankcija ili poslovima državnog odvjetnika, oslobođene su obveze obavljanja vježbeničkog staža kod privatnog detektiva.
Propis NN 114/2002 • Predlagatelj smatra da je ta odredba također diskriminatorna, jer se u postupku stjecanja uvjeta za obavljanje detektivske djelatnosti, te izdavanja ovlasti privatnog detektiva, nekim osobama uzima u obzir radno iskustvo i znanja stečena u obavljanju određenih poslova, dok osobe koje takva znanja nemaju, moraju prethodno obaviti vježbenički staž kod privatnog detektiva u trajanju od 18 mjeseci. Stoga predlaže ukidanje osporene odredbe.
Propis NN 114/2002 • 11. Ustavni sud je ocijenio da se osporena odredba članka 40. stavka 2. podstavka 5. Zakona o zaštiti osoba i imovine ne može smatrati nesuglasnom Ustavu jer se ne radi o ograničavanju ustavnog prava jednakosti pred zakonom ili ograničavanju slobode biranja poziva i zaposlenja, odnosno dostupnosti pod jednakim uvjetima svakog radnog mjesta i dužnosti na način koji bi bio protivan Ustavu.
Propis NN 114/2002 • Izjednačavanje radnog iskustva stečenog kroz vježbenički staž od osamnaest mjeseci s radnim iskustvom od tri godine, dakle, dvostruko duljim, na poslovima navedenim u osporenoj odredbi, nije protivno Ustavu, odnosno nije diskriminatorno, jer je zakonodavac ocijenio da su ti poslovi odgovarajući onima koje obavljaju detektivi. Diskriminacija bi postojala kada bi navedene osobe bile oslobođene ne samo vježbeničkog staža, već i obveze polaganja detektivskog ispita, kako je to već navedeno u obrazloženju odluke.
Propis NN 114/2002 • 12. Obavljanje detektivske djelatnosti mora se urediti na način kojim će se prije svega osigurati njena zakonitost, što ne isključuje i mogućnost da se u određenim slučajevima različito propišu uvjeti pod kojima se mogu steći ovlasti privatnog detektiva. U konkretnom slučaju to je pitanje potrebe (obveze) obavljanja vježbeničkog staža.
Propis NN 114/2002 • Svrha vježbeničkog staža, odnosno vježbeničke prakse, u pravilu je izobrazba radi stjecanja potrebnih znanja i sposobnosti za obavljanje određenih poslova osoba koje nemaju odgovarajućeg stručnog i praktičnog iskustva u tim poslovima. Vježbenički staž traje onoliko koliko je propisano zakonom ili nekim drugim općim normativnim aktom, za koje vrijeme se vježbenik, pod nadzorom za to određene stručne osobe, osposobljava kroz praktični rad i učenje za poslove određene struke.
Propis NN 114/2002 • 13. Stoga nije neustavno normiranje prema kojem se smatra da osobe iz stavka 2. članka 40. Zakona o zaštiti osoba i imovine imaju uvjet iz stavka 1. točke 5. tog članka jer je uvjet navršenja vježbeničkog staža za te osobe kompenziran njihovim stečenim radnim iskustvom kao ovlaštenih službenih osoba, koji status inače pretpostavlja posebne dužnosti i ovlasti određene zakonom.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 79/07, Broj 204/03, Broj 113/09, Broj 112/07, Broj 85/07, Broj 74/09


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled