PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2001-06-56-895 NN 56/2001

• Otplatna tablica u MS Excel tabličnom kalkulatoru izgleda ovako:


Stranica NN 56/2001

• IV. Izračun efektivne kamatne stope na depozite s pomoĆu otplatne tablice


Stranica NN 56/2001

• Efektivnu kamatnu stopu na depozite banka je dužna predočiti klijentu prije sklapanja ugovora o depozitu.


Stranica NN 56/2001

• Analogno izračunu efektivne kamatne stope na kredite, efektivni kamatnjak na depozite izračunava se iz otplatne tablice s pomoću tabličnoga kalkulatora. Otplatna tablica sadrži sljedeće stupce:


Internet NN 56/2001
• 1. Razdoblje – označava redni broj osnovnoga obračunskog razdoblja u kojem dolazi do određenoga novčanog toka. 0-to razdoblje je ono razdoblje u kojem dolazi do prvoga novčanog toka.

Propis NN 56/2001
• 2. Datum dospijeća – označava datum kada dolazi do određenoga novčanog toka. Bitno je navesti točan datum s obzirom na to da se efektivna kamatna stopa računa prema stvarnom (kalendarskom) broju dana u mjesecu i 365/366 dana u godini. Pri izračunavanju i iskazivanju efektivne kamatne stope za depozite koji se obročno uplaćuju (npr. stambena štednja, štednja za mirovinu i sl.) potrebno je od klijenta zatražiti da navede planirane datume kada bi trebalo doći do obročnih uplata te iznose očekivanih uplata (ako je riječ o povremenim uplatama). Najčešće će banka već i sama moći odrediti dinamiku uplata jer je, primjerice, riječ o njezinu programu rentne štednje ili sl., gdje su točno utvrđeni datumi uplata.

Propis NN 56/2001 • 3. Uplata depozita – u ovaj se stupac bilježi iznos depozita, odnosno dijela depozita (iznos rate) koji treba uplatiti, i to u onom razdoblju, tj. na onaj datum kada je izvjesno da će do uplate doći, odnosno kada klijent očekuje da će uplatiti depozit. Kod depozita koji se uplaćuju u obrocima na otplatnoj je tablici potrebno navesti ciljani iznos depozita. Kod obročnih uplata na otplatnoj tablici također treba naznačiti da je riječ o očekivanim uplatama.
Propis NN 56/2001 • 4. Druge uplate – u ovaj se stupac upisuju druge uplate koje deponent (vlasnik sredstava) izvršava na temelju sklopljenog ugovora o depozitu (npr. naknada za vođenje računa).
Propis NN 56/2001 • 5. Isplata depozita – u ovaj se stupac unosi iznos depozita koji se isplaćuje, i to u onom razdoblju, tj. na onaj datum kada je izvjesno da će do isplate doći (npr. nakon isteka ugovora o oročenju depozita).
Propis NN 56/2001 • 6. Pripis/isplata kamate – u ovaj se stupac bilježi iznos kamate koji se pripisuje depozitu u ugovorenim obračunskim razdobljima. U posljednjem obračunskom razdoblju, kada ugovor o oročenju istječe, cjelokupna se akumulirana kamata isplaćuje. Na otplatnoj tablici obvezno se navodi nominalna kamatna stopa, uz napomenu je li riječ o fiksnoj ili promjenljivoj kamatnoj stopi (vidi točku II., st. 3. i 4.).
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 56/2001 • 7. Druge isplate – u ovaj se stupac unose druge isplate koje banka isplaćuje deponentu na temelju sklopljenog ugovora o depozitu (npr. isplata premije na depozit uvjetovana ispunjenjem određenih uvjeta od strane deponenta te druge slične isplate). Ako banka isplaćuje određenu premiju (bonus) na depozit, na otplatnoj se tablici obvezno navodi postotak premije, odnosno paušalni iznos premije.
Propis NN 56/2001 • 8. Stanje depozita – u ovaj se stupac unosi stanje depozita u određenom obračunskom razdoblju. Ono je jednako iznosu uplaćenog depozita uvećanom za pripisanu kamatu, odnosno druge pripise, te umanjenom za naknade, koje banka obustavlja s toga računa. Za potrebe izračuna efektivne kamatne stope smatra se da se nakon isteka ugovora o oročenju isplaćuje cjelokupni iznos depozita s pripadajućom kamatom.
Propis NN 56/2001 • 9. Neto novčani tok – jest zbroj uplata depozita (stupac 3.) i drugih uplata (stupac 4.) (pozitivni novčani tok) umanjen za zbroj isplate depozita (stupac 5.), isplate kamate (stupac 6.) i drugih isplata (stupac 7.) (negativni novčani tok) u određenom obračunskom razdoblju. Kamata koja se pripisuje depozitu ne smatra se novčanim tokom, nego se novčanim tokom u smislu ove upute smatra samo ona kamata (akumulirana) koja se isplaćuje deponentu. Svi iznosi u stupcima 3. - 8. iskazuju se s pozitivnim predznakom. Neto novčani tok može biti pozitivnoga i negativnog predznaka, s tim da pozitivni predznak označava pritjecanje sredstava u banku (uplate), dok negativni predznak označava otjecanje sredstava iz banke (isplate). Za potrebe izračuna efektivnoga kamatnjaka smatra se da će nakon isteka roka oročenja depozita deponent podići raspoloživi depozit zajedno s pripadajućom kamatom i ostalim isplatama (kao što je npr. premija).
Propis NN 56/2001 • 10. Napomena (opis) – sadrži kratak opis novčanog toka u određenom obračunskom razdoblju.
Propis NN 56/2001 • 11. Diskontirani neto novčani tok – u ovaj se stupac unose iznosi koji se dobiju diskontiranjem neto novčanih tokova iz stupca 9. traženom efektivnom kamatnom stopom s pomoću formule
Propis NN 56/2001 • Kako je e efektivna kamatna stopa koju tek trebamo izračunati, navodimo postupak za njezino izračunavanje.
Propis NN 56/2001 • Otplatna tablica završava retkom Ukupno, koji se nalazi nakon posljednjega novčanog toka u posljednjem obračunskom razdoblju. U tom se retku u stupcu Diskontirani neto novčani tok zbrajaju svi diskontirani neto novčani tokovi iz pojedinih obračunskih razdoblja. Efektivna kamatna stopa je ona stopa primjenom koje se zbroj diskontiranih neto novčanih tokova izjednačuje s nulom, tj.
Propis NN 56/2001 • Naredbom Tools/Goal Seek u tabličnom kalkulatoru MS Excel ili ekvivalentnom naredbom u nekom drugom tabličnom kalkulatoru nalazimo efektivnu kamatnu stopu koja zadovoljava gornju jednadžbu. Dobivena efektivna kamatna stopa obvezno se iskazuje na otplatnoj tablici, s dvjema decimalama, uz zaokruživanje druge decimale, te ne smije biti manje uočljiva od ostalih podataka (informacija).
Propis NN 56/2001 • Na otplatnoj tablici obvezno treba navesti u kojoj se valuti iskazuju navedeni iznosi.
Propis NN 56/2001 • Kod tekućeg računa ili žiroračuna (tzv. transakcijski računi) za potrebe izračunavanja i iskazivanja efektivne kamatne stope u izračun se uključuje jedino nominalna kamatna stopa. Ako banka zaračunava različite kamatne stope za različite iznose stanja na ovim računima, potrebno je izračunavati i iskazivati cijelu skalu pripadajućih efektivnih kamatnih stopa, uz precizno navođenje graničnih iznosa stanja na ovim računima do kojih se pojedina efektivna kamatna stopa primjenjuje. Banka je dužna informirati klijenta i o eventualnim drugim naknadama, bonusima te sličnim novčanim tokovima vezanim uz ove račune.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 26/96, Broj 36/98, Broj 58/00, Broj 139/08, Broj 145/08, Broj 150/08


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled