PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 63/2001 • Spisak svojstava, koja se utvrđuju za vrstu ili biljnu skupinu, naveden je u tehničkim uputstvima, koje objavljuje Zavod u službenom glasilu. Tehnička uputstva za pojedine vrste ili biljne skupine temelje se na UPOV-im uputstvima.
NN 63/2001 • U tehničkim uputstvima su naznačena obvezna i dopunska svojstva. Podnositelj zahtjeva može putem pismenog prijedloga s obrazloženjem tražiti da se utvrde i dodatna svojstva. Zavod donosi odluku da li će se i koja dodatna svojstva utvrditi.
NN 63/2001 • Mjerenje svojstava i vizuelno ocjenjivanje svojstava u postupku DUS-ispitivanja nove sorte odnose se na kvalitativna i kvantitativna svojstva.
NN 63/2001 • Kvalitativna svojstva su ona koja se utvrđuju na osnovu stanja ili stupnja ekspresije svojstva. Svojstva se odražavaju nevezano, prekinuto. Stanja ili ekspresije svojstva se određuju stupnjem ekspresije. Broj stupnjeva ekspresije nije ograničen. Stupanj ekspresije pojedinog svojstva određuje se usporedbom sa sortama-primjerima i sličnim sortama.
NN 63/2001 • Kvantitativna svojstva su ona koja se mjere i pokazuju neprestanu varijabilnost od jedne krajnje granice do druge. Broj stupnjeva ekspresije kod kvantitativnih svojstava je određen.
NN 63/2001 • Kvalitativna svojstva se u pravilu ocjenjuju vizualno, a kvantitativna mjerenjem. Ako je mjerenje kvantitativnih svojstava, naročito senzorički kao što su okus ili miris, vrlo zahtjevno, ta svojstva mogu se iznimno utvrđivati kao kvalitativna na temelju ocjenjivanja.
NN 63/2001 • Stupnjevi ekspresije kvalitativnih i kvantitativnih svojstava se izražavaju u brojevima.
NN 63/2001 • Svako svojstvo utvrđuje se posebno. Kvantitativna svojstva mogu se kombinirati (npr. odnos između duljine i širine). Kombinirana svojstva moraju biti razmatrana na isti način kao i sva ostala svojstva.
NN 63/2001 • Razlika između dvije sorte u slučaju pravih kvalitativnih svojstava je očita, ako se svojstvo odražava u dva različita stupnja ekspresije tog svojstva. Kod drugih svojstava, koja možemo promatrati kao kvalitativna, kod utvrđivanja prepoznatljivosti u obzir uzimamo moguće odstupanje u razlici između sorata uvažavajući godinu ili pokusno mjesto.
NN 63/2001 • U slučaju utvrđivanja prepoznatljivosti kod mjerenih kvantitativnih svojstava, razlika između dvije sorte se smatra očitom, ukoliko se odgovarajućom statističkom metodom utvrdi na nivou 1% vjerovatnoće.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 63/2001 • Kada je kvantitativno svojstvo, koje se obično određuje na temelju ocjenjivanja, jedino svojstvo za utvrđivanje prepoznatljivosti, u slučaju dvojbe određuje se također mjerenjem.
NN 63/2001 • Za utvrđivanje očite prepoznatljivosti sorte koristi se i direktno uspoređivanje sa sličnom sortom. Kod takvih uspoređivanja razlike između dviju sorti bilježi se odmah, dok je razlika vidljiva, odnosno dok se može izmjeriti.
NN 63/2001 • Razlika je postojana, ako ima jednak predznak u dvije uzastopne, ili u dvije od tri vegetacijske sezone.
NN 63/2001 • Za potvrđivanje postojanosti ta razlika se mora ponoviti u narednom pokusu, a najbolji način je u direktnom poređenju. Broj slučajeva mora osigurati istu statističku vjerojatnost utvrđene razlike, kakvu bi dobili mjerenjem toga svojstva.
NN 63/2001 • Ako su kod više pojedinačno ocijenjenih svojstava razlike između dviju sorti očite, za utvrđivanje prepoznatljivosti može se koristiti kombinacija podataka o tim svojstvima. U tom slučaju treba osigurati da je stupanj pouzdanosti, usporediv sa stupnjevima dobijenim iz članaka 14., 15. i 16. ovoga pravilnika.
NN 63/2001 • Sorta mora biti dovoljno ujednačena uz uvažavanje posebnosti koje su posljedica značajki njezinog razmnožavanja. Da bi se sorta smatrala ujednačenom, varijacija koju pokazuje sorta u zavisnosti od sistema oplemenjivanja i pojave atipičnih biljaka uslijed slučajnih miješanja, mutacija ili drugih uzroka mora biti ograničena na potrebnu razinu za točan opis, utvrđivanje prepoznatljivosti i osiguranja postojanosti. Ovo zahtjeva određenu toleranciju prisutnosti atipičnih biljaka koja će se razlikovati u zavisnosti od sistema razmnožavanja.
NN 63/2001 • Za sorte, koje se razmnožavaju vegetativno i samooplodne sorte maksimalno dozvoljeni broj atipičnih biljaka u zavisnosti od veličine uzorka je sljedeći:
NN 63/2001 • Veličina uzorka za pojedine biljne vrste je različita, a određena je u tehničkim uputstvima za DUS ispitivanje.
NN 63/2001 • Kod pretežno samooplodnih sorti koje nisu u potpunosti samooplodne, s njima se postupa na isti način. One zahtijevaju veću toleranciju i veći dozvoljeni maksimalni broj atipičnih biljaka, te se broj koji je naveden u tablici, za biljke koje se razmnožavaju vegetativno i samooplodne biljke, udvostručuje.
NN 63/2001 • Stranooplodne sorte uključujući i sintetske sorte uglavnom pokazuju širu varijaciju unutar sorte nego što je to kod smooplodnih sorti i ponekad je vrlo teško razlikovati atipične biljke. Stoga nije moguće definirati fiksnu toleranciju, nego se koristi limit relativne tolerancije u uspoređivanju s već poznatim komparirajućim sortama.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 157/98, Broj 125/09,
Broj 80/00, Broj 165/98,
Broj 104/09, Broj 1/09
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE