PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 2000-12-123-2320 NN 123/2000

• U konsolidiranom financijskom izvještaju navedene stavke koje predstavljaju dio unutargrupnih transakcija ne uključuju se u ponderiranu aktivu, budući da se eliminiraju u postupku konsolidacije.


Propis NN 123/2000

• 3. Sukladno Odluci, aktiva i konvertirana izvanbilančna rizična aktiva raspoređuju se u rizične kategorije koje su utvrđene ovisno o tipu financijskog instrumenta, karakteristikama dužnika i garanta te instrumenata osiguranja naplate. Ukupni iznos svake kategorije množi se s pripadajućim ponderom rizičnosti. Zbroj dobivenih ponderiranih iznosa svake od kategorija čini ponderiranu aktivu banke, što predstavlja nazivnik kod izračuna adekvatnosti kapitala.


Propis NN 123/2000

• 4. Izvješća temeljem ove Upute banke dostavljaju na nekonsolidiranoj i konsolidiranoj osnovi te u rokovima utvrđenim u točki IX Odluke.


Propis NN 123/2000

• Navedeni obrasci nalaze se u prilogu ove Upute i njezin su sastavni dio. Banke dostavljaju obrasce na papiru i na magnetskom mediju. Obrasci na magnetskom mediju dostavljaju se sukladno Uputi za dostavljanje izvješća za nadzor banaka na magnetskom mediju.


Propis NN 123/2000
• 6. Prilikom sastavljanja obrazaca u zaglavlju obrasca pod “naziv banke” u nekonsolidiranom izvješću navodi se puno ili skraćeno ime banke, a u konsolidiranom izvješću navodi se naziv grupe. Pod “MBR banke” u nekonsolidiranom izvještaju navodi se jedinst

Propis NN 123/2000
• 7. Pojam “potraživanje”, koji se koristi u obrascu PA 1, obuhvaća potraživanja po depozitima, kreditima, vrijednosnim papirima, obračunatim kamatama, naknadama i provizijama te sva ostala potraživanja od komitenata banke.

Propis NN 123/2000 • 8. Pojam “garancija ili jamstvo Republike Hrvatske” obuhvaća pored garancija i jamstava Republike Hrvatske i garancije Hrvatske garancijske agencije. Međutim, potraživanje osigurano garancijom Hrvatske garancijske agencije raspoređuje se u pondere 0 ili 20 posto samo do visine garancije.
Propis NN 123/2000 • 9. Sva potraživanja i izvanbilančne rizične stavke (stavke koje se konvertiraju) u obrascu PA 1 navode se prema podacima iz knjigovodstvenih evidencija po ugovorenom roku dospijeća, osim kada se izričito zahtijeva preostali rok dospijeća.
Propis NN 123/2000 • 10. Kod određivanja odgovarajuće rizične kategorije za pojedine stavke aktive i konvertirane izvanbilančne rizične stavke, u slučaju da postoje stavke koje imaju odlike različitih rizičnih kategorija, one se raspoređuju u kategoriju s najmanjim ponderom.
Propis NN 123/2000 • Nakon što je utvrđen ponder za pojedine stavke aktive i konvertirane izvanbilančne rizične stavke (stavke su raspoređene u određene skupine prema ponderima), stavke aktive i konvertirane izvanbilančne rizične stavke koje su raspoređene u skupine s ponderom manjim od 100 posto, banka po svom izboru može svrstati u kategoriju višeg rizika, tj. u kategoriju s višim ponderom.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 123/2000 • 11. U neke rizične kategorije uključuju se potraživanja od dužnika iz država članica OECD-a. Države članice OECD-a (Organization for Economic Cooperation and Development) su:
Propis NN 123/2000 • Australija, Austrija, Belgija, Kanada, Češka, Danska, Njemačka, Finska, Francuska, Grčka, Island, Irska, Italija, Japan, Korea, Luksemburg, Mađarska, Meksiko, Nizozemska, Novi Zeland, Norveška, Poljska, Portugal, Španjolska, Švedska, Švicarska, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države.
Propis NN 123/2000 • 12. Potraživanja od banaka raspoređuju se ovisno o njihovom stupnju kreditne sposobnosti. Primjereni stupanj kreditne sposobnosti imaju banke koje zadovoljavaju najmanje jedan od sljedećih kriterija:
Propis NN 123/2000 • a) imaju jednu od četiri najviše investicijske ocjene kod agencija Standard&Poor, Moodyžs ili Fitch IBCA;
Propis NN 123/2000 • b) sjedište im je u državama članicama OECD-a i u većinskom su vlasništvu (iznad 50 posto njihove vlasničke glavnice) središnje države (vidi Uputu za primjenu kontnog plana za banke) u kojoj im je sjedište;
Propis NN 123/2000 • c) domaće banke čija je adekvatnost kapitala jednaka ili veća od zakonskog minimuma.
Propis NN 123/2000 • Sve ostale banke, koje ne zadovoljavaju najmanje jedan od gornjih kriterija, smatraju se bankama koje nemaju primjereni stupanj kreditne sposobnosti.
Propis NN 123/2000 • 13. Pojam primjerenog osiguranja potraživanja definiran je točkom XX Odluke o raspoređivanju plasmana i izvanbilančnih rizičnih stavki i utvrđivanju izloženosti banke (»Narodne novine« 32/99, 64/99, 101/00).
Propis NN 123/2000 • 2. Konverzija izvanbilančnih rizičnih stavki u odgovarajuću vrijednost aktive i ponderiranje stupnjevima rizika;
Propis NN 123/2000 • 15. Obrazac PA 1 u dijelu “Ponderiranje bilančne aktive” sastoji se od dva stupca: “neto vrijednost” i “ukupni ponderirani iznos”. U stupcu “neto vrijednost” navodi se knjigovodstvena vrijednost aktivnih bilančnih stavki (koje se uključuju u ukupnu ponderiranu aktivu) umanjena za posebne rezerve za identificirane gubitke. U stupcu “ukupni ponderirani iznos” navodi se umnožak iznosa iz prvog stupca i pripadajućeg pondera.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 34/08, Broj 28/09, Broj 101/99, Broj 149/09, Broj 139/03, Broj 6/00


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled