PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2003-12-189-2979 NN 189/2003

• U ustavnoj tužbi podnositeljica navodi da je primala mirovinu putem pošte, a da je, nakon prekida komunikacija između banaka i tuženika, zbog ratnih akcija, došlo do obustave isplate mirovine. Netočnim ističe tvrdnje sudova da je tijekom Domovinskog rata istodobno primala dvije mirovine. Navodi da je primala novčanu pomoć od tzv. »parafonda« te da se nije radilo o mirovini. Pogrešnom smatra i primjenu instituta zastare, smatrajući da za prekid isplate mirovine nije postojala nikakva krivnja s njezine strane.


Stranica NN 189/2003

• Od Ustavnog suda Republike Hrvatske traži usvajanje ustavne tužbe i ukidanje navedenih odluka.


Stranica NN 189/2003

• 3. Prema odredbama članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 49/02 – pročišćeni tekst, nastavno: Ustavni zakon), svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu (u nastavku: ustavno pravo).


Stranica NN 189/2003

• Ustavni sud, u postupku u povodu ustavne tužbe, u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li povrijeđeno ustavno pravo podnositelja, pri čemu se, u pravilu, ne upušta u pitanje jesu li upravna tijela i sud pravilno i potpuno utvrdili činjenično stanje i ocijenili dokaze. Za Ustavni sud relevantne su samo one činjenice od čijeg postojanja ovisi ocjena o povredi ustavnog prava.


Internet NN 189/2003
• 4. Tijekom provedenog parničnog postupka, pokrenutog po tužbi podnositeljice ustavne tužbe, sud prvog stupnja je utvrdio da je nastupila zastara glede tražbine koja je nastala prije 10. travnja 1995. godine. Slijedom ovako utvrđenog činjeničnog stanja, sud je postupio suglasno odredbi članka 87. stavka 2. Zakona o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, broj 102/98, 127/00 i 59/01) te je odbio kao neosnovan podnositeljičin tužbeni zahtjev.

Internet stranice NN 189/2003
• U odnosu na dosuđene iznose, prvostupanjski sud je obrazložio da je u tom dijelu usvojio tužbeni zahtjev iz razloga što se tuženik nije odazvao pozivima suda za dostavljanje podataka o visinama spornih mirovina te je sud o postavljenom tužbenom zahtjevu morao suditi na temelju slobodne ocjene dokaza.

Internet stranice NN 189/2003 • U žalbenom postupku, Županijski sud u Sisku je ocijenio da je prvostupanjski sud, u dijelu u kojem je odbio tužbeni zahtjev podnositeljice, dao valjane razloge za svoju odluku te na utvrđeno činjenično stanje pravilno primijenio materijalno pravo.
Internet stranice NN 189/2003 • Razlog za ukidanje prvostupanjske presude u dosuđujućem dijelu drugostupanjski sud je našao u bitnoj povredi odredaba parničnog postupka te je predmet vratio na ponovni postupak s uputom prvostupanjskom sudu da na pouzdan način utvrdi postoje li okolnosti koje je izazvao korisnik osiguranja kao razlog za neplaćanje dospjelih mirovina.
Internet stranice NN 189/2003 • 5. Prema odredbi članka 87. stavka 2. Zakona o mirovinskom osiguranju, dospjela primanja iz mirovinskog osiguranja, koja nisu isplaćena zbog okolnosti koje je izazvao sam korisnik primanja, kao što su nedostavljanje obavijesti o promjeni adrese, potvrde o životu, neobnovljena punomoć i dr., mogu se naknadno isplatiti najviše za 12 mjeseci unatrag, računajući od dana podnošenja zahtjeva.
Internet stranice NN 189/2003 • Ustavni sud Republike Hrvatske je utvrdio da su sudovi, na temelju potpuno utvrđenog činjeničnog stanja, pravilno primijenili navedenu zakonsku odredbu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 189/2003 • 6. Ocjenjujući razloge ustavne tužbe sa stajališta članka 14. stavka 2. Ustava, Sud je utvrdio da u konkretnom slučaju ustavno pravo jednakosti pred zakonom nije povrijeđeno. Podnositeljica nije navela relevantne razloge koji bi ukazivali da je u provedenom sudskom postupku bilo postupovnih povreda koje bi mogle dovesti do povreda njezinih ustavnih prava.
Informacije NN 189/2003 • Iz spisa predmeta razvidna je mogućnost podnositeljice poduzimati sve zakonom dopuštene procesne radnje, a sudovi su svoja stajališta iznijeta u osporenim presudama obrazložili. Stoga, Ustavni sud utvrđuje da u parničnom postupku i u osporenim presudama o pravima podnositeljice nije odlučivano samovoljno.
Poslovne stranice NN 189/2003 • Ocjena je Suda da se ne može prihvatiti stajalište iz ustavne tužbe da bi već u postupku donošenja osporenih odluka podnositeljica bila stavljena u neravnopravan položaj u odnosu na drugu stranku, niti su joj povrijeđena postupovna ustavna prava.
Pregledi NN 189/2003 • 7. Odredbom članka 26. Ustava propisano je da su svi državljani Republike Hrvatske i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti.
Besplatno NN 189/2003 • U pravnoj stvari podnositeljice ne postoje razlozi temeljem kojih bi se moglo ocijeniti da je osporenim presudama povrijeđeno ustavno pravo propisano člankom 26. Ustava.
Glasnik NN 189/2003 • 8. U odnosu na podnositeljičinu tvrdnju o povredi prava vlasništva, zajamčenog odredbom članka 48. stavka 1. Ustava, valja reći da se u konkretnom slučaju radi o obveznopravnom zahtjevu, dakle tražbini podnositeljice čije je ostvarivanje vremenski ograničeno institutom zastare pa Ustavni sud utvrđuje da osporenim presudama, kojima je odbijen tužbeni zahtjev uslijed nastupanja zastare potraživanja, podnositeljici nije povrijeđeno ustavno jamstvo prava vlasništva.
Propis NN 189/2003 • 9. Podnositeljica u ustavnoj tužbi ističe i povredu odredbe članka 56. Ustava, a u svezi s ovom ustavnom odredbom poziva se i na odredbu članka 9. Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima te na odredbu članka 1. Prvog protokola.
Propis NN 189/2003 • Prema odredbi članka 56. Ustava, pravo zaposlenih i članova njihovih obitelji na socijalnu sigurnost i socijalno osiguranje uređuje se zakonom i kolektivnim ugovorom (stavak 1.), a odredbom stavka 2. propisano je da se prava u svezi s porođajem, materinstvom i njegom djece uređuju zakonom. Odredbom članka 9. Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima propisano je da države ugovornice priznaju pravo svakog na socijalnu sigurnost, uključujući socijalno osiguranje.
Propis NN 189/2003 • Navedena ustavna odredba nije povrijeđena osporenim presudama, dok do povrede odredbi međunarodnih ugovora, na koje se podnositeljica poziva, nije niti moglo doći u parničnom postupku u kojem se odlučivalo o obveznopravnom zahtjevu.
Propis NN 189/2003 • 10. Slijedom navedenog, temeljem odredbi članaka 73. i 75. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u izreci.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 133/06, Broj 33/95, Broj 24/03, Broj 149/04, Broj 13/90, Broj 149/04


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled