PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 2000-12-123-2321 NN 123/2000

• UPUTE ZA JEDINSTVENU PRIMJENU ODLUKE O RASPORE?IVANJU PLASMANA I IZVANBILANČNIH RIZIČNIH STAVKI I UTVR?IVANJU IZLOŽENOSTI BANKE


Propis NN 123/2000

• U Uputi za jedinstvenu primjenu Odluke o raspoređivanju plasmana i izvanbilančnih rizičnih stavki i utvrđivanju izloženosti banke (»Narodne novine« br. 36/99) mijenjaju se ili dopunjuju sljedeće odredbe:


Propis NN 123/2000

• “Kod odobravanja kredita i drugih oblika plasmana, banka mora voditi računa o povezanim osobama, te je dužna utvrditi sve povezane osobe s dužnikom radi procjene kreditnog rizika i razvrstavanja dužnika i s njim povezanih osoba u istu rizičnu skupinu. Na primjer, banka je odobrila kredit trgovačkom društvu koje je član grupe povezanih osoba, a istodobno već ima odobrene plasmane drugim članovima iste grupe (neovisno o tome radi li se o matici ili podružnici). Kod raspoređivanja u rizične skupine svi članovi grupe povezanih osoba raspoređuju se u pravilu u istu rizičnu skupinu prema članu grupe koji je najlošije klasificiran. Iznimno, ako na najlošije klasificiranog člana ili članove grupe otpada neznatan odnosno manji dio ukupnih plasmana svim članovima grupe, raspoređivanje plasmana može se izvršiti i u različite rizične skupine, pri čemu je banka dužna (uzimajući u obzir međusobnu ovisnost članova grupe i njihov financijski položaj) osigurati adekvatne rezerve za pokriće gubitaka po plasmanima grupi kao cjelini. Isti principi raspoređivanja u rizične skupine primjenjuju se i za ostale povezane osobe definirane u stavku 2. i 3. članka 26. Zakona o bankama.”


Propis NN 123/2000

• U točki 20. stavak 5. i 6. se brišu, te se dodaje novi stavak 5. koji glasi:


Propis NN 123/2000
• “Za potrebe utvrđivanja izloženosti banke prema grupi povezanih osoba, grupom povezanih osoba smatraju se i podružnice banke (trgovačka društva u kojima banka ima više od 50% upravljačkih prava).”

Propis NN 123/2000
• “Izloženost banke prema nekoj drugoj banci i s njom povezanim osobama, utvrđuje se na identičan način kao i za druge osobe, prema odredbama točke XXV. Odluke, s tim da se u izloženost banke ne uključuje ulaganje u dionice i druge financijske instrumente koji se uključuju u jamstveni kapital druge domaće banke, zbog toga što ovo ulaganje predstavlja odbitnu stavku od bruto jamstvenog kapitala banke ulagatelja. Jednako tako u izloženost banke prema drugoj banci ne uključuju se sredstva u obračunu (potraživanja) po osnovi kupoprodaje deviza i efektivnog stranog novca, jer se ova pozicija kod jedne banke u odnosu na drugu banku prebija s obvezom po istoj osnovi prema toj drugoj banci, a razlika se u vidu tečajne razlike poravnava preko troškova odnosno prihoda.”

Propis NN 123/2000 • “Ukoliko je banka dala depozit (banka deponent) kojim jamči drugoj banci za kredit ili drugi plasman koji je banka kreditor/depozitar odobrila nekom korisniku kredita, banka deponent dani depozit iskazuje u svojim poslovnim knjigama i financijskim izvješćima kao depozit kod druge banke, ali raspoređivanje toga depozita u odgovarajuću rizičnu skupinu primarno obavlja na temelju boniteta korisnika kredita i njegovih instrumenata osiguranja naplate, pri čemu u elemente procjene rizika uključuje i bonitet banke depozitara. U tu svrhu banka deponent dužna je osigurati u svojim analitičkim knjigovodstvenim evidencijama podatke o tako plasiranom depozitu i korisniku kredita za kojeg je dala jamstvo, te pribaviti kreditnu dokumentaciju na osnovi koje će realno procijeniti kreditni rizik koji snosi po toj osnovi. Ovisno o visini izloženosti i kreditnom riziku banka deponent dužna je takav depozit rasporediti u pripadajuću rizičnu skupinu i formirati adekvatnu posebnu rezervu.”
Propis NN 123/2000 • 3. U točki 24. stavak 2. pod 1) riječi “više od pet” zamjenjuju se riječima “pet ili više”.
Propis NN 123/2000 • 4. Šifarska oznaka obrasca “IKR” na svim mjestima u Uputi mijenja se u oznaku “IK1”.
Propis NN 123/2000 • “33. Svrha ovog obrasca je razvrstati plasmane po djelatnostima (prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti) navedenim u Tablici 1 u nastavku, a unutar svake djelatnosti u tri kategorije, i to: pojedinačno po značajnim dužnicima, skupno “ostali dužnici” i “portfelj malih kredita”, sukladno kriterijima iz točke 34. ove Upute.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 123/2000 • Proizvodnja proizvoda od metala, osim strojeva i opremeDJ-28
Propis NN 123/2000 • Ostala prerađivačka industrijaDA-16, DB-17, DC, DD, DE-21, DH, DJ-27, DK, DL, DM-34, DN
Propis NN 123/2000 • Trgovina na veliko i malo, popravak motornih vozila i predmeta za kućanstvo
Propis NN 123/2000 • Stanovništvo (uključujući obrtnike i druga samostalna zanimanja)
Propis NN 123/2000 • “Ukoliko su ukupna potraživanja banke od pojedinog dužnika manja od iznosa prema kriterijima za prikazivanje na pojedinačnoj osnovi, a veća od kriterija za uključivanje u portfelj malih kredita, uključuju se u zbrojni redak nazvan “ostali dužnici”, u okviru svake djelatnosti. U slučaju da banka ima manje od 100 dužnika koji se prema kriterijima iz ove točke iskazuju na pojedinačnoj osnovi, tada treba identificirati 100 najvećih dužnika bez obzira na iznos, a ukoliko banka ima ukupno manje od 100 dužnika, tada se identificiraju svi dužnici na pojedinačnoj osnovi.”
Propis NN 123/2000 • “Pod ukupnim zaduženjem iz stavka 1. pod 1), 2), 3) i 4. i stavka 2. ove točke podrazumijeva se bruto iznos plasmana koji se raspoređuju u rizične skupine, uključujući izvanbilančne potencijalne obveze, uvećano za iznos izvanbilančnih potraživanja (zbir stupca 9 i 10 obrasca IK1)”.
Propis NN 123/2000 • “35. Popunjavanje obrasca vrši se po djelatnostima redoslijedom koji je naveden u Tablici 1 iz točke 33. ove Upute. Iza naziva djelatnosti dodaje se onoliko redaka koliko je potrebno da se unesu podaci za pojedinačne “velike” dužnike prema kriterijima iz točke 34. ove Upute, te na kraju još dva retka u kojima se navode zbirni podaci za “ostale dužnike” i “portfelj malih kredita”. U retku u kojem je upisan naziv djelatnosti treba iskazati zbrojne pozicije koje se odnose na tu djelatnost. Ako banka nema plasmana u pojedinoj djelatnosti, treba ipak propisnim redoslijedom navesti naziv te djelatnosti, a u stupce u koje se unose numerički podaci upisati nule”.
Propis NN 123/2000 • “39. U obrascu IK1 prikazuju se plasmani koji se raspoređuju u rizične skupine. Pored toga, u obrascu IK1 u odgovarajućim stupcima posebno se navode pozicije aktive koje se ne raspoređuju u rizične skupine, i to: vlasnički ulozi i dužnički vrijednosni papiri u trgovačkom portfelju. Izvješća prema obrascu IK1 (zbrojevi pojedinih stupaca) i obrascu R (zbrojevi pojedinih redaka) moraju biti međusobno usklađeni, i to:
Propis NN 123/2000 • *Dužnikovi postojeći izvori otplate obveza prema banci su u potpunosti nedovoljni.
Propis NN 123/2000 • *Dužnici za koje je podnesen prijedlog za pokretanje stečajnog postupka ili nad kojim je otvoren stečaj
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 11/90, Broj 63/92, Broj 124/06, Broj 2/09, Broj 81/08, Broj 68/01


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled