PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis NN 26/1991

• Za ocjenu boniteta poduzeća treba koristiti osnovne podatke o solventnosti, likvidnosti, poslovnoj uspješnosti, financijskoj stabilnosti, te pnkazatelje o veličini i opremljenosti poduzeća.


Propis NN 26/1991

• Kada se pretvorba poduzeća radi na način iz točke 1. i 2. stavka 1. članka 6. Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća ocjenu boniteta poduzeća treba prilagoditi potrebama kupca odnosno ulagača kapitala u poduzeće.


Propis NN 26/1991

• U slučajevima kada strana pravna ili fizička osoba kupuje poduzeće ili dio poduzeća, odnosno ulaže kapital u poduzeće pored ostalih podataka o bonitetu poduzeća, treba dati i slijedeće pokazatelje:


Propis NN 26/1991

• FINANCIJSKI POKAZATELJI kod davanja boniteta za domaće pravne osobe stranim poduzećima


Propis NN 26/1991
• Razvojni program poduzeća je dokumenat koji sadrži analitičko-dokumentacijsku osnovu za donošenje odluka razvojnog karaktera. Osnovni principi izrade tog dokumenta su pouzdanost kvantitativne osnove, potpunost svih informacija i njihova argumentiranost.

Propis NN 26/1991
• Za izradu razvojnog programa poduzeća može se koristiti Zajednička metodologija za ocjenjivanje društvene opravdanosti investicija i efikasnosti investiranja u SFRJ ("Službeni list SFRJ", br. 50/87) odnosno uputstva za njenu primjenu.

Propis NN 26/1991 • Sadržaj razvojnog programa poduzeća u ovisnosti je s izabranim modelom pretvorbe društvenog poduzeća, kao i izabranim metodama procjene vrijednosti poduzeća.
Propis NN 26/1991 • Kao dokaz o pravu korištenja nekretnina mogu se koristiti zemljišnoknjižni izvadak, odluka suda, rješenje organa uprave, ugovor i ostali pravno valjani dokumenti o pravu korištenja nekretnina.
Propis NN 26/1991 • Prethodno navedeni podaci i postupci pretpostavka su izradi Elaborata o procijenjenoj vrijednosti poduzeća. .
Propis NN 26/1991 • Procjena vrijednosti poduzeća može se obaviti na više načina i uz upotrebu različitih metoda procjene, a njihovo korištenje treba biti u svezi s odabranim modelom pretvorbe poduzeća, veličinom poduzeća, razvojnim mogućnostima poduzeća, te specifičnostima poslovanja pojedinih poduzeća.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 26/1991 • Uzimajući u obzir da procjena vrijednosti poduzeća ovisi o pravilnom izboru metode procjene, kao i o pravilnom izboru različitih pretpostavki koje su neophodne u postupku procjene, kod pretvorbe poduzeća u dioničko društvo ili društvo s ograničenom odgovornošću treba odabrati metodu i način procjene vrijednosti poduzeća, koja uzimajući u obzir sve prethodno navedeno najviše odgovara pojedinom poduzeću.
Propis NN 26/1991 • Neosporavajući mogućnost izbora bilo koje metode za procjenu vrijednosti poduzeća za provedbu Zakona o pret tvorbi društvenih poduzeća treba osim obaveznog izračunavanja neto knjigovodstvene vrijednosti koristiti slijedeće metode procjene poduzeća:
Propis NN 26/1991 • Kod izračunavanja neto tržišne vrijednosti i ekonomske vrijednosti poduzeća moguća je dodatna podjela u metodologiji procjene vrijednosti poduzeća.
Propis NN 26/1991 • 1.1. Neto knjigovodstvenu vrijednost poduzeća treba poistovjetiti s definicijom društvenog kapitala iz članka 2. Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća tako da neto knjigovodstvenu vrijednost poduzeća predstavlja razlika između vrijednosti sredstava poduzeća (ukupne aktive) i vrijednosti obaveza poduzeća uključujući obaveze prema pravnim i fizičkim osobama na temelju njihovih trajnih uloga u poduzeću.
Propis NN 26/1991 • Iz vrijednosti sredstava poduzeća (ukupne aktive) treba izuzeti iskazani gubitak, dok u obveze poduzeća treba uračunati dugoročna rezerviranja i pasivna vremenska razgraničenja u slučajevima kada predstavljaju obaveze s rokom dospijeća, a ne eventualno prikriveni društveni kapital.
Propis NN 26/1991 • Izvanposlovna sredstva uračunavaju se u knjigovodstvenu vrijednost poduzeća s time da se neto vrijednost stanova iskazuje kao posebna pozicija koja se oduzima od ukupne neto knjigovodstvene vrijednosti poduzeća u slučajevima kada je radnički savjet poduzeća donio odluku da se vrijednost stanova izuzima iz vrijednosti društvenog kapitala poduzeča.
Propis NN 26/1991 • Neto knjigovodstvena vrijednost stanova predstavlja ukupnu vrijednost stanova od koje se odbijaju pripadajuće obaveze, a procjena vrijednosti stanova se obavlja prema Metodologiji koju propisuje Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
Propis NN 26/1991 • U neto knjigovodstvenu vrijednost poduzeća ne treba uračunavati izvanbilančne vrijednosti, kao niti sredstva za koje ne postoje dokazi da predstavljaju imovinu poduzeća. Isto tako zbog neraščišćenih imovinskih odnosa kod statusnih promjena ne može se ista imovina prikazivati kao knjigovodstvena vrijednost kod više poduzeća.
Propis NN 26/1991 • 12. Tržišna vrijednost podrazumijeva procjenu tržišne vrijednosti imovine poduzeća. odnosno korigiranu knjigovodstvenu vrijednost poduzeća najčešće kod pozicija aktive koje su od materijalnog značaja.
Propis NN 26/1991 • U postupku pripremnih radnji za primjenu tržišne metode u procjeni vrijednosti poduzeća potrebno je:
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 25/92, Broj 137/09, Broj 60/08, Broj 46/97, Broj 6/99, Broj 114/04


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled