PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 98/2005 • (3) Broj dnevnih sati rada poslodavca (u daljnjem tekstu: dnevno radno vrijeme poslodavca) dobiva se kad se broj sati punog radnog vremena poslodavca, u jednom tjednu, podijeli s brojem radnih dana u tjednu.
NN 98/2005 • (1) Za osiguranika kojemu je, u razdoblju za koje se utvrđuje staž osiguranja, zbroj ostvarenih i neostvarenih sati rada (sati godišnjeg odmora, sati za stručno usavršavanje i dr.) manji od broja mogućih sati rada, utvrđenih prema članku 33. stavku 2. ovoga Pravilnika, kao staž osiguranja uzima se vrijeme provedeno na radu svedeno na puno radno vrijeme poslodavca. Preračunavanje na puno radno vrijeme poslodavca obavlja se na način da se od kalendarskog razdoblja koje je osiguranik proveo u zaposlenju oduzme broj dana koji se dobiva dijeljenjem razlike između broja mogućih sati rada i zbroja ostvarenih i neostvarenih sati rada osiguranika s brojem dnevnih sati rada poslodavca.
NN 98/2005 • (2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, kao staž osiguranja uzima se kalendarsko razdoblje bez preračunavanja na puno radno vrijeme poslodavca kad do razlike između zbroja ostvarenih i neostvarenih sati rada i broja mogućih sati rada dolazi do posebne organizacije radnog vremena poslodavca (rad u smjenama, preraspodjela radnog vremena i dr.), a takva je organizacija radnog vremena u skladu s propisima kojima se regulira radno vrijeme poslodavca (kolektivni ugovor, sporazum sklopljen između zaposleničkog vijeća i poslodavca).
NN 98/2005 • (1) Za osiguranika koji je u cijelom razdoblju za koje se utvrđuje staž osiguranja radio s radnim vremenom, kraćim od punog radnog vremena, staž osiguranja utvrđuje se tako što se prema odredbama članka 33. i 34. ovog Pravilnika prethodno obračuna vrijeme staža kao da je osiguranik radio puno radno vrijeme, pa se tako obračunato vrijeme pomnoži s brojem sati stvarnoga radnog vremena osiguranika i podijeli s dnevnim radnim vremenom poslodavca (članak 33. stavak 3. ovog Pravilnika).
NN 98/2005 • (2) Za osiguranika koji je u pojedinim razdobljima za koja se utvrđuje staž osiguranja proveo u zaposlenju s radnim vremenom u različitom trajanju kod dva ili više poslodavaca s različitim dnevnim radnim vremenom poslodavca, staž osiguranja se utvrđuje za svako razdoblje posebno i to na način da se prema odredbama članka 33. i 34. ovog Pravilnika prethodno obračuna vrijeme staža kao da je osiguranik radio puno radno vrijeme, pa se tako obračunato radno vrijeme pomnoži s brojem sati stvarnoga radnog vremena osiguranika i podijeli s prosječnim punim radnim vremenom poslodavca.
NN 98/2005 • (3) Prosječno puno radno vrijeme poslodavca utvrđuje se na način da se dnevno radno vrijeme različitih poslodavac zbroji i podijeli s brojem poslodavaca kod kojih je osiguranik zaposlen.
NN 98/2005 • Za osiguranika koji je u razdoblju za koje se utvrđuje staž osiguranja radio na sezonskim poslovima, staž osiguranja utvrđuje se tako što se stažu osiguranja, izračunatom prema odredbama članka 33. i 34. ovog Pravilnika, doda broj dana koji se dobije kad se broj sati koje je osiguranik u tom razdoblju proveo u zaposlenju, duljem od punog radnog vremena, podijeli s dnevnim radnim vremenom poslodavca (članak 33. stavak 3. ovog Pravilnika).
NN 98/2005 • (1) Za osiguranike iz članka 11. do 14. i članka 16. do 17. stavak 1. do 3. Zakona kao staž osiguranja za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu, prijevremenu starosnu mirovinu ili invalidsku mirovinu uzima se ono razdoblje za koje su plaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje.
NN 98/2005 • (2) Za osiguranika koji je nakon prestanka radnog odnosa ili drugog rada na temelju kojeg je bio osiguran primao naknadu plaće prema propisima iz zdravstvenog osiguranja – kao staž osiguranja uzima se kalendarsko razdoblje za koje je osiguranik tijekom protekle kalendarske godine, nakon prestanka radnog odnosa, primao naknadu plaće prema propisima iz zdravstvenog osiguranja.
NN 98/2005 • (1) U staž osiguranja računaju se i razdoblja u kojim je isplaćen drugi dohodak prema propisima o porezu na dohodak za koje su u cijelosti plaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje na način propisan člankom 27.a Zakona.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 98/2005 • (2) U staž osiguranja neće se računati razdoblje iz stavka 1. ovog članka ako primatelj drugog dohotka u kalendarskoj godini u kojoj je isplaćen drugi dohodak za koji su plaćeni doprinosi bio u cijeloj toj kalendarskoj godini u radnom odnosu s punim radnim vremenom (članak 10. Zakona) ili je bio obvezno osiguran na mirovinsko osiguranje na osnovi članka 11. do 16. i članka 17. stavka 4. Zakona.
NN 98/2005 • (3) Osiguranici iz stavka 1. ovog članka koji su u kalendarskoj godini bili u radnom odnosu s nepunim radnim vremenom u staž osiguranja uračunat će se i razdoblje u koje je isplaćen drugi dohodak prema propisima o porezu na dohodak za koje je u cijelosti plaćen doprinos za mirovinsko osiguranje, ali ukupni staž osiguranja u toj kalendarskoj godini računa se najviše 12 mjeseci.
NN 98/2005 • Za osiguranika koji je u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje staž osiguranja radio kod više poslodavaca, primao naknadu plaće u svojstvu invalida rada za vrijeme profesionalne rehabilitacije, odnosno, naknadu plaće za bolovanje nakon prestanka radnog odnosa – ukupan staž osiguranja koji je ostvario u pojedinoj kalendarskoj godini dobiva se zbrajanjem razdoblja staža utvrđenih od strane poslodavca i HZZO, odnosno Zavoda.
NN 98/2005 • Obveznici podnošenja prijava podataka o stažu osiguranja i plaći, odnosno osnovici osiguranja, stažu osiguranja za vrijeme primanja naknade plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju – nakon prestanka radnog odnosa, staža osiguranja i naknadi plaće na osnovi invalidskog osiguranja, koji nisu dostavili propisane podatke za razdoblje od 1. siječnja 1970. do 31. prosinca 1998., dostavljat će podatke na sljedećim tiskanicama:
NN 98/2005 • 1) Prijava podataka o utvrđenom stažu osiguranja i plaći – na tiskanici M-4, koristi se za utvrđivanje staža osiguranja i plaće zaključno sa godinom 1992.
NN 98/2005 • 2) Prijava podataka o utvrđenom stažu osiguranja i plaći – na tiskanici M-4/H, koristi se za utvrđivanje staža osiguranja i plaće za godinu 1993.
NN 98/2005 • 3) Prijava podataka o utvrđenom stažu osiguranja i plaći – na tiskanici M-4/Klp, koristi se za utvrđivanje staža osiguranja i plaće od 1. siječnja 1994. do 31. prosinca 1998.
NN 98/2005 • 4) Prijava podataka o plaći ostvarenoj primanjem novčanih naknada po osnovi zdravstvenog osiguranja i stažu osiguranja nakon prestanka radnog odnosa – na tiskanici M-5 i popunjava se zaključno s godinom 1998.
NN 98/2005 • 5) Prijava podataka o plaći ostvarenoj primanjem novčanih naknada po osnovi invalidskog osiguranja i stažu osiguranja – na tiskanici M-6, koristi se zaključno s godinom 1992.
NN 98/2005 • 6) Prijava podataka o plaći ostvarenoj primanjem novčanih naknada po osnovi invalidskog osiguranja i stažu osiguranja za godinu 1993. – na tiskanici M-6/H.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 11/08, Broj 133/06,
Broj 117/03, Broj 127/97,
Broj 54/05, Broj 78/09
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE