PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2009-06-70-1728 NN 70/2009

• (a) trudnoća (osim kada je riječ o darivanju krvotvornih matičnih stanica iz pupkovine i amnijske membrane, te darivateljima krvotvornih matičnih stanica koji su u bratskom, sestrinskom, odnosno bratsko-sestrinskom srodstvu);


Stranica 2009-06-70-1728 NN 70/2009

• (c) mogućnost prijenosa nasljednih bolesti u slučaju krvotvornih matičnih stanica.


Stranica 2009-06-70-1728 NN 70/2009

• Laboratorijski testovi koji se zahtijevaju za procjenu darivatelja tkiva


Stranica 2009-06-70-1728 NN 70/2009

• 1.1. Svi darivatelji tkiva moraju se testirati minimalno na:


Internet NN 70/2009
• 1.2. Testovi za određivanje antitijela Anti-HTLV I ili II izvršiti će se na darivateljima koji žive ili potječu iz područja s visokom incidencijom bolesti ili čiji seksualni partneri ili roditelji potječu ili žive na područjima s visokom incidencijom bolesti..

Internet stranice NN 70/2009
• 1.3. Pokaže li se darivatelj anti-HBc-pozitivnim, a HBsAg-negativnim, u okviru procjene prihvatljivosti darivateljeva tkiva za kliničku uporabu, nužno je provesti daljnje pretrage.

Internet stranice NN 70/2009 • 1.4. Da bi se isključilo zaraženost Treponemom pallidum, darivatelja je nužno testirati sukladno potvrđeno valjanom algoritmu. Ako pri testiranju izostane specifična ili nespecifična reakcija, tkiva i stanice testiranog darivatelja mogu se uzeti i primjeniti. Provodi li se nespecifični test, reakcija na test nije razlog da se tkivo tog darivatelja ne primijeni, pod uvjetom da je specifični test na Treponemu pallidum negativan. Ako postoji pozitivna reakcija na specifični test, prihvatljivost tog tkiva za primjenu mora se utvrditi nakon temeljite procjene rizika.
Internet stranice NN 70/2009 • 1.5. U određenim okolnostima, a ovisno o anamnezi darivatelja i značajkama tkiva koje su predmetom darivanja, može se ukazati potreba za dodatnim testiranjem darivatelja (npr. na RhD, HLA, malariju, CMV, toksoplasmu, EBV, Trypanosoma cruzi).
Internet stranice NN 70/2009 • 1.6. Za autolognog živog darivatelja mora se osigurati isti standard laboratorijskog testiranja kao i za alogenog živućeg darivatelja, ukoliko će uzeta tkiva biti pohranjena ili kultivirana. Pozitivni rezultati testiranja nužno ne znače da se tkivo, odnosno bilo koji proizvod za koji je ono poslužilo kao sirovina, ne smije pohraniti, obraditi ili iznova presaditi, pod uvjetom da su na raspolaganju odgovarajući izdvojeni prostori za pohranu, čime se anulira rizik od unakrsne zaraze drugih presadaka i/ili rizik od zagađivanja slučajno prisutnim agensima, i/ili mogućnost međusobnih miješanja i zabuna.
Internet stranice NN 70/2009 • 2. Opći kriteriji koje treba ispuniti prilikom izvođenja laboratorijskih pretraga
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 70/2009 • 2.1. Laboratorijski testovi izvode se u ovlaštenom laboratoriju koji je referentni centar za propisana testiranja i koji koristi testove odobrene (registrirane) u skladu s nacionalnim zakonodavstvom
Informacije NN 70/2009 • 2.2. Testovi se provode na uzorcima darivateljeva seruma ili plazme; ne smije ih se provoditi na drugim tjelesnim tekućinama ili izlučevinama kao što su očna vodica ili vodeni sadržaj staklastog tijela, osim ako se u takvom iznimnom slučaju testiranje predmetne tjelesne tekućine provodi testom potvrđene primjerenosti i svrsishodnosti.
Poslovne stranice NN 70/2009 • 2.3. Ako je darivatelj primio transfuziju/infuziju krvi i/ili krvnih pripravaka i/ili koloida 48 sati prije smrti ili kristaloida jedan sat prije smrti, mora se primijeniti algoritam za izračun razrjeđenja (hemodilucije) krvi prema obrascu iz Priloga I. koji je otisnut uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio, u sljedećim slučajevima:
Pregledi NN 70/2009 • (a) uzorkovanje krvi za života: ako su krv, krvni pripravci i/ili koloidi infundirani unutar prethodnih 48 sati, odnosno ako su kristaloidi infundirani jedan sat prije uzorkovanja;
Besplatno NN 70/2009 • (b) uzorkovanje krvi nakon smrti: ako su krv, krvi pripravci i/ili koloidi infundirani unutar prethodnih 48 sati, odnosno ako su kristaloidi infundirani jedan sat prije smrti.
Glasnik NN 70/2009 • Banka tkiva može zaprimiti tkiva darivatelja čija je plazma razrijeđena za više od 50 %, samo ukoliko su laboratorijski testovi validirani za testiranje razrijeđenih uzoraka ili je uzorak krvi uzet prije transfuzije /infuzije.
Propis NN 70/2009 • 2.4. Radi li se o preminulom darivatelju, uzorke krvi valja uzeti neposredno prije smrti ili, nije li to moguće, što je moguće prije nakon nje, a u svakom slučaju u narednih 24 sata.
Propis NN 70/2009 • (b) Ukoliko se tkiva pohranjuju kroz dulja razdoblja, uzorkovanje je nužno ponavljati svakih 180 dana. U opisanim okolnostima uzorak je moguće uzeti unutar najviše 30 dana prije i 7 dana nakon darivanja.
Propis NN 70/2009 • (c) Ukoliko se tkiva alogenog darivatelja ne pohranjuju na duže razdoblje ili se neće moći izvesti drugo uzorkovanje, primijenit će se odredbe pod točkom a).
Propis NN 70/2009 • 2.6. Ukoliko se za testiranje prisutnosti HIV, HBV i HCV primjenjuje tehnika umnožavanja (amplifikacije) nukleinske kiseline, drugo testiranje nije potrebno. Ponovno testiranje nepotrebno je i u slučaju kada obrada uzetog tkiva uključuje validirani postupak za inaktivaciju virusa.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 25/93, Broj 113/06, Broj 70/01, Broj 82/08, Broj 196/03, Broj 89/07


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled