PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 2/2005 • Ako se primjenjuju alternativni postupci vrednovanja, u protokolu izvođenja validacije potrebno je utvrditi temeljni model i strategiju s odgovarajućim preduvjetima, pretpostavkama i formulama ili barem na njih uputiti. U daljnjem tekstu se navodi primjer alternativne metode. Primjenjuje li se npr. model unutarnjeg vrednovanja, značajke učinkovitosti se utvrđuju na način koji omogućava vrednovanje značajnih promjena unutar istog postupka vrednovanja. To zahtijeva izradu plana ispitivanja u svrhu vrednovanja.
NN 2/2005 • Plan ispitivanja mora biti napravljen tako da uzme u obzir broj različitih životinjskih vrsta i različitih čimbenika koji se ispituju. Stoga se kao prvi korak u cijelom postupku vrednovanja razmatraju populacijski uzorci koji će se u budućnosti analizirati u laboratoriju, kako bi se odabrale najvažnije vrste i oni čimbenici koji bi mogli utjecati na rezultate mjerenja. Nakon toga, odabire se raspon koncentracije koji je prilagođen svrsi u skladu s razinom značajnosti.
NN 2/2005 • – pomoću metode koja se vrednuje moguće je istodobno ispitati nekoliko analita,
NN 2/2005 • – utvrđene su dvije varijacije vodećeg čimbenika (A i B). Vodeći čimbenici su osnova na kojoj se kombiniraju razine čimbenika. Ti vodeći čimbenici mogu uključivati čimbenike kao što su vrsta uzorka ili matriks. U ovom primjeru je vodeći čimbenik promijenjen na dvije razine, tj. razmatrane su dvije različite vrste (A i B). Općenito, moguće je promijeniti vodeće čimbenike na više od dvije razine, čime se samo povećava broj analiza koje treba obaviti,
NN 2/2005 • Tablica 13. Primjeri čimbenika koji se smatraju značajnima za postupak vrednovanja
NN 2/2005 • S obzirom da se svaki uzorak (svaka kombinacija razine čimbenika) mora pomiješati s četiri različite koncentracije oko razine značajnosti, a za svaku razinu se mora analizirati jedan slijepi uzorak, za cijeli postupak vrednovanja mora se obaviti
NN 2/2005 • Na temelju ovih 80 rezultata mjerenja moguće je izračunati sljedeće:
NN 2/2005 • – unutarlaboratorijska obnovljivost po razini koncentracije (Sir),
NN 2/2005 • – krivulja djelotvornosti (postotak ß-pogreške u odnosu na koncentraciju (vidi točku 2.1.3.2.),
NN 2/2005 • – robusnost u odnosu na značajne promjene; robusnost u odnosu na manje promjene može se odrediti prema točki 2.1.1.3.,
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 2/2005 • Ove značajke učinkovitosti omogućuju iscrpnu ocjenu učinkovitosti metode, s obzirom da se ne ispituje utjecaj samo pojedinačnih čimbenika, nego i odgovarajuća kombinacija tih čimbenika. Uz pomoć ovakvog plana ispitivanja moguće je odrediti hoće li se neki od odabranih čimbenika isključiti iz ukupne baždarne krivulje zbog značajnog odstupanja od standardnih devijacija ostalih čimbenika.
NN 2/2005 • Krivulja djelotvornosti pruža informacije o sposobnosti dokazivanja metode unutar odabranog raspona koncentracije. Upućuje na rizik od ß-pogreške pri primjeni ispitivane metode. Krivulja djelotvornosti omogućuje izračun sposobnosti dokazivanja za odgovarajuće kategorije metoda (probiranje, potvrda) ili tipove metoda (kvalitativna ili kvantitativna) za određenu ß-pogrešku (npr. 5%).
NN 2/2005 • Slika 1. prikazuje primjer grafičkog prikaza sposobnosti dokazivanja (CCß) analitičke metode. Kod ovdje prikazane metode postoji stalni rizik od donošenja pogrešne odluke od 5% kod koncentracije od 0,50 mg/kg. Kod koncentracije od 0,55 m/kg rizik od lažno negativnog rezultata opada na 1%.
NN 2/2005 • Utvrđivanje obnovljivosti metode putem unutarlaboratorijskog ispitivanja (interna validacija) zahtjeva opetovana sudjelovanja u ispitivanjima osposobljenosti u skladu s uputama ISO/IEC 43-1 i 43-2.
NN 2/2005 • Laboratoriji mogu primjenjivati metode po vlastitom izboru, uz uvjet da se te metode primjenjuju pod rutinskim uvjetima. Standardna devijacija laboratorija može se upotrijebiti za ocjenu obnovljivosti metode.
NN 2/2005 • CCa odgovor s određenom a-pogreškom i ß-pogreškom od 50%
NN 2/2005 • SPL standardna devijacija uzorka koji sadrži analit na dopuštenoj granici (utvrđena u uvjetima međulaboratorijske obnovljivosti)
NN 2/2005 • SS standardna devijacija kontaminiranog uzorka (utvrđena u uvjetima međulaboratorijske obnovljivosti)
NN 2/2005 • CCa odgovor s određenom a-pogreškom i ß-pogreškom od 50%
NN 2/2005 • CCß odgovor s vrlo malom a-pogreškom i određenom ß-pogreškom
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 34/95, Broj 29/06,
Broj 53/97, Broj 51/09,
Broj 91/09, Broj 56/02
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE