PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 122/2005 • Dodatno naglašavajući da je politički cilj Republike Hrvatske očuvanje nedjeljivosti, integriteta i cjelovitosti državnog teritorija, kao i kontinuiteta i zaštite tradicije, kulture, jezika i društvenih vrijednosti kao osnove hrvatskoga nacionalnoga identiteta,
NN 122/2005 • Svjestan očekivanja hrvatske javnosti od ulaska Republike Hrvatske u EU za unapređenje gospodarskih i demokratskih odnosa u društvu i za unapređenje kvalitete života građana,
NN 122/2005 • Ističući značaj Deklaracije (Izjave) i preporuka Zajedničkoga parlamentarnog odbora Hrvatskoga sabora i Europskog parlamenta od 5. listopada 2005. godine,
NN 122/2005 • Iznova potvrđujući da je nacionalni interes Republike Hrvatske kvalitetno okončanje pregovora i što skoriji ulazak u punopravno članstvo Europske unije,
NN 122/2005 • Hrvatski sabor, na temelju prijedloga Nacionalnoga odbora u provedbi zaključka od 20. siječnja 2005. godine, na sjednici 14. listopada 2005., donosi
NN 122/2005 • o strategijskim odrednicama pregovora Republike Hrvatske s Europskom unijom
NN 122/2005 • 1. Cilj Republike Hrvatske u pregovorima o pristupanju Europskoj uniji jest ostvariti punopravno članstvo u Europskoj uniji koje će počivati na načelima jednakosti, partnerstva i solidarnosti među državama članicama, uz očuvanje i promicanje nacionalnog identiteta i različitosti.
NN 122/2005 • 2. Članstvo u Europskoj uniji potrebno je ostvariti pod najpovoljnijim uvjetima i u najkraćem mogućem vremenskom roku, zalažući se za načelo individualnog pristupa Unije Republici Hrvatskoj u procesu pristupanja.
NN 122/2005 • Hrvatski sabor stoga poziva Vladu Republike Hrvatske da pregovore o pristupanju Europskoj uniji vodi kvalitetno i učinkovito, uz punu zaštitu nacionalnih interesa, te s ciljem da ih se nastoji dovršiti u vremenskom okviru koji bi omogućio građanima Republike Hrvatske da sudjeluju na sljedećim izborima za Europski parlament 2009. godine.
NN 122/2005 • 3. Hrvatski sabor je odlučan da tijekom pregovora, u okviru svojih ovlasti i surađujući s Vladom Republike Hrvatske i predsjednikom Republike Hrvatske, nastavi s ulaganjem osobitih napora kako bi do 2008. godine svi politički, gospodarski, pravni i institucionalni kriteriji za članstvo u Europskoj uniji bili ispunjeni i Republika Hrvatska dostigla punu razinu spremnosti za pristupanje Europskoj uniji.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 122/2005 • U skladu s tim ciljem, te uvažavajući dosadašnju dinamiku i postignuća u usklađivanju zakonodavnog sustava Republike Hrvatske s pravnom stečevinom i standardima Europske unije, Hrvatski sabor će ojačati suradnju s Vladom Republike Hrvatske kako bi se proces usklađivanja zakonodavstva provodio kvalitetno i u skladu sa zadanim rokovima.
NN 122/2005 • 4. U pregovorima o pristupanju Republika Hrvatska mora promicati i očuvati svoj posebni identitet srednjoeuropske, mediteranske i podunavske zemlje.
NN 122/2005 • 5. Zahtijevajući da hrvatski jezik po ulasku u članstvo EU bude prihvaćen kao službeni i radni jezik institucija Europske unije, Hrvatski sabor podržava Vladu Republike Hrvatske u namjeri da u većem broju poglavlja pregovore vodi na hrvatskome jeziku.
NN 122/2005 • 6. U pregovorima o pristupanju Republika Hrvatska treba osigurati da njezin politički, gospodarski i financijski položaj u EU bude razmjeran njezinoj snazi u usporedbi s drugim državama članicama. Republika Hrvatska također treba osigurati da kao članica Europske unije učinkovito i u potpunosti sudjeluje u radu svih institucija EU, u opsegu koji odgovara onome postojećih država članica slične veličine.
NN 122/2005 • 7. Nacionalni cilj Republike Hrvatske u pregovorima o pristupanju jest postizanje najboljih realno mogućih prijelaznih razdoblja za one dijelove pravne stečevine u kojima ne postoji, ili neće postojati u trenutku pristupanja Europskoj uniji, dovoljna razina spremnosti za njihovo puno usklađivanje i provedbu.
NN 122/2005 • 8. U pregovorima o pristupanju potrebno je osigurati odgovarajuća prijelazna razdoblja, a ako je moguće i izuzeća za ona područja od osobitog interesa za Republiku Hrvatsku u kojima je nužna prethodna učinkovita priprema i prilagodba hrvatskog gospodarstva za ravnopravno sudjelovanje u tržišnoj utakmici unutar EU. Takva prijelazna razdoblja trebaju biti zasnovana na stvarnim potrebama, a njihovo trajanje trebalo bi ovisiti o analizi i ocjeni vremena nužnog za prilagodbu hrvatskog gospodarstva. Potreba za odgovarajućim prijelaznim razdobljima poglavito se, ali ne isključivo, odnosi na poglavlja poljoprivrede i ruralnog razvitka i zaštite okoliša, te područja stjecanja nekretnina i državnih potpora.
NN 122/2005 • – U poljoprivredi je osobito važno dogovoriti odgovarajuća prijelazna razdoblja i mehanizme u pogledu visine i dinamike izravnih plaćanja hrvatskim poljoprivrednim proizvođačima iz proračuna Europske unije, utvrđivanja proizvodnih kvota za posebno osjetljive proizvode, te rokova za dostizanje standarda kakvoće.
NN 122/2005 • – Potreba za prijelaznim razdobljima u pogledu stjecanja nekretnina proizlazi iz činjenice što u ovom trenutku postoji značajna razlika u kupovnoj moći između hrvatskih građana i građana pojedinih država članica Europske unije, te iz važnosti stvaranja odgovarajućeg okvira za primjenu i usklađivanje propisa koji se odnose na zaštitu prirode, okoliša, prirodne, povijesne i kulturne baštine, pomorskog dobra, prostornog planiranja, urbanizma i građevinarstva te sjecanja i raspolaganja poljoprivrednim zemljištem.
NN 122/2005 • – Zaštita okoliša je zbog potrebe znatnih ulaganja i složenih tehničkih rješenja nužnih za dostizanje europskih standarda jedno od financijski najzahtjevnijih područja usklađivanja s pravnom stečevinom Europske unije u kojem se ostvarivanje potpune sukladnosti treba smatrati dugoročnom zadaćom.
NN 122/2005 • – Posebna prijelazna razdoblja bit će potrebna i u pogledu državnih potpora u sektorima poput brodogradnje i industrije čelika gdje je nužno odgovarajuće razdoblje za provedbu realno mogućih programa restrukturiranja u cilju stvaranja gospodarski održivih industrija sposobnih za ravnopravno sudjelovanje u tržišnoj utakmici na zajedničkom EU tržištu.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 18/02, Broj 89/08,
Broj 81/08, Broj 61/97,
Broj 80/04, Broj 126/09
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE