PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 2/2005 • Međulaboratorijski koeficijent varijacije (CV) za opetovane analize referentnog ili obogaćenog materijala, u uvjetima obnovljivosti, ne smije biti veći od sljedećih vrijednosti:
NN 2/2005 • Tablica 8. CV za kvantitativne metode kod određenih raspona udjela mase elementa
NN 2/2005 • 1.4.3. Specifični zahtjevi za diferencijalnu pulsnu voltametriju (DPASV)
NN 2/2005 • Od najveće je važnosti da organska tvar u uzorcima bude potpuno raščinjena prije DPASV određivanja. Na voltamogramu se ne smije vidjeti niti jedan široki signal nastao zbog prisutnosti organske tvari. Anorganski sastojci matriksa mogu utjecati na visinu pikova pri DPASV postupku. Stoga se kvantifikacija mora obaviti metodom standardnog dodavanja. Primjerci tipičnih voltamograma otopine uzorka moraju biti dostavljeni uz metodu.
NN 2/2005 • 1.4.4. Specifični zahtjevi za atomsku apsorpcijsku spektrometriju (AAS)
NN 2/2005 • Ova se tehnika u osnovi koristi za određivanje jednog elementa i stoga zahtijeva da eksperimentalni parametri budu optimalno podešeni za određeni element koji se kvantificira. Kad je god to moguće, rezultati se moraju provjeriti kvalitativno i kvantitativno uz pomoć alternativnih apsorpcijskih linija (idealno je da se odaberu dvije različite valne duljine). Baždarni standard se priprema u otopini matriksa čiji je sastav što je moguće sličniji sastavu otopine ispitivanog uzorka (npr. koncentracija kiselina ili sastav modifikatora). Kako bi se vrijednosti slijepe probe svele na najmanju moguću mjeru, svi reagensi moraju biti najvećeg mogućeg stupnja čistoće. Ovisno o načinu uparavanja i/ili atomizacije uzorka, mogu se razlikovati različiti tipovi atomske apsorpcijske spektrometrije.
NN 2/2005 • 1.4.4.1. Specifični zahtjevi za plamenu atomsku apsorpcijsku spektrometriju
NN 2/2005 • Uređaj mora biti optimalno podešen za svaki element. Posebice se mora provjeriti sastav plina i brzina protoka. Kako bi se izbjegle interferencije uzrokovane nespecifičnom apsorpcijom, mora se kao korektor koristiti izvor energije s kontinuiranim spektrom. U slučaju nepoznatih matriksa, mora se provjeriti da li je potrebna korekcija nespecifične apsorpcije (background korekcija).
NN 2/2005 • 1.4.4.2. Specifični zahtjevi za atomsku apsorpcijsku spektrometriju s grafitnom peći
NN 2/2005 • Kontaminacija u laboratoriju često utječe na točnost pri radu sa grafitnom peći na razinama ultra tragova. Stoga se pri radu s uzorkom i standardom moraju upotrebljavati reagensi visoke čistoće, deionizirana voda i posuđe od inertne plastike. Instrument se mora optimalno podesiti za svaki element. Moraju se posebice provjeriti uvjeti prethodne obrade uzorka, atomizacije (temperatura, vrijeme) i modifikacija matriksa.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 2/2005 • Rad pod izotermnim uvjetima atomizacije (npr. poprečna zagrijana grafitna cijev s ugrađenom Lžvovom platformom) smanjuje utjecaj matriksa pri atomizaciji analita. Kombinacija modifikacije matriksa i Zeemanove korekcije nespecifične apsorpcije, dopušta kvantifikaciju pomoću baždarne krivulje koja se temelji na mjerenju vodene otopine standarda.
NN 2/2005 • 1.4.5. Specifični zahtjevi za atomsku apsorpcijsku spektrometriju uz tvorbu hidrida
NN 2/2005 • Organski spojevi koji sadrže elemente kao što su arsen, bizmut, germanij, olovo, antimon, selen, kositar i telurij mogu biti vrlo stabilni i mogu zahtijevati oksidacijsku razgradnju, kako bi se dobile točne vrijednosti ukupnog sadržaja elementa. Stoga se preporučuje mikrovalno razaranje ili visokotlačno spaljivanje uz oštre oksidacijske uvjete. Najveća se pažnja mora posvetiti potpunom i reproducibilnom prijetvoru elemenata u njihove hidride.
NN 2/2005 • Tvorba arsenova hidrida u otopini solne kiseline s NaBH4 ovisi o oksidacijskom stupnju arsena (As III: brza tvorba, As V: dugotrajniji prijelaz). Kako bi se izbjegao gubitak osjetljivosti u određivanju As V pomoću protočno-injekcijske tehnike, koji je posljedica kratkog vremena reakcije u tom sustavu, As V se mora reducirati na As III nakon oksidacijske razgradnje. U tu svrhu je prikladan kalijev jodid/askorbinska kiselina ili cistein. Na isti način se mora postupati sa slijepim probama, baždarnim otopinama i otopinama uzorka. Rad sa serijama uzoraka omogućuje, ne dovodeći u pitanje točnost, određivanje obje vrste arsena. Radi sporije reakcije AS V sa NaBH4, baždarenje se provodi integracijom površina ispod pikova. Uređaj mora biti optimalno podešen. Protok plina, kojim se hidrid prenosi u atomizator, posebno je važan i mora se kontrolirati.
NN 2/2005 • 1.4.6. Specifični zahtjevi za atomsku apsorpcijsku spektrometriju metodom hladnih para
NN 2/2005 • Tehnika hladnih para se upotrebljava jedino u slučaju žive. Zbog gubitaka elementarne žive uzrokovanih isparavanjem i adsorpcijom, potrebna je posebna pozornost tijekom cijelog postupka. Mora se pozorno izbjegavati kontaminacija reagensom ili iz okoliša.
NN 2/2005 • Organski spojevi koji sadrže živu zahtijevaju oksidacijsku razgradnju, kako bi se odredio ukupni sadržaj žive u uzorku. Za razgradnju se upotrebljavaju zatvoreni sustavi s mikrovalnim razaranjem ili visokotlačnim spaljivanjem. Oprema koja je došla u doticaj sa živom mora se posebno pomno očistiti.
NN 2/2005 • Uporaba protočno-injekcijske tehnike pruža određene prednosti. Za niže vrijednosti granične koncentracije preporučuje se adsorpcija elementarne žive na adsorbens od zlata/platine i potom toplinsko otpuštanje. Doticaj adsorbensa ili radnog dijela uređaja s vlagom smeta mjerenju i mora se izbjegavati.
NN 2/2005 • 1.4.7. Specifični zahtjevi za atomsku emisijsku spektrometriju s induktivno spregnutom plazmom (ICP-AES)
NN 2/2005 • Atomska emisijska spektrometrija s induktivno spregnutom plazmom je metoda koja omogućuje istodobno mjerenje više različitih elemenata. Da bi se primijenila metoda ICP-AES, u uzorcima se najprije mora razgraditi organska tvar. U tu se svrhu primjenjuju zatvoreni sustavi mikrovalnog razaranja ili visokotlačnog spaljivanja. Da bi ICP-AES analiza bila učinkovita, od ključne su važnosti baždarenje uređaja i odabir elementa odnosno valne duljine. U slučaju linearnih baždarnih krivulja, obično je dovoljno izmjeriti samo četiri koncentracije baždarne otopine, jer su baždarne krivulje kod ICP-AES postupka uglavnom linearne duž četiri do šest redova veličina koncentracije. Baždarenje ICP-AES sustava uglavnom se obavlja standardom koji sadrži više elemenata, a koji se priprema u otopini sa istom koncentracijom kiseline kao i mjerna otopina. Radi linearnosti baždarne krivulje treba provjeriti koncentracije elemenata.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 56/91, Broj 69/01,
Broj 146/04, Broj 40/00,
Broj 194/03, Broj 81/02
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE