PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 42/2007 • Osporenom odredbom propisano je da područno vijeće neće priznati u kvotu radova, koja je potrebna radi imenovanja u znanstvena zvanja za područje biomedicine i zdravstva, radove koji imaju više od deset autora. Valja napomenuti da osporena odredba u cjelini nije pravno-logički dosljedna, jer njezin drugi dio »no redoslijed autora nije bitan« nema u odnosu na prvi dio smisla.
NN 42/2007 • 7. Ustavni sud utvrđuje da navedena odredba nije sukladna članku 32. stavku 5. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, kojom je propisano da Nacionalno vijeće za znanost propisuje uvjete za izbor u znanstvena zvanja, vodeći računa o posebnostima znanstvenih i umjetničkih područja i pojedinih znanstvenih polja i interdisciplinarnih područja.
NN 42/2007 • U konkretnom slučaju, Nacionalno vijeće za znanost nije postupalo po datoj ovlasti. Naime, nema niti jednog ustavnopravno prihvatljivog razloga da se za područje biomedicine i zdravstva propiše da se neće priznavati znanstveni radovi koje je izradilo više od deset autora – znanstvenika.
NN 42/2007 • Odgovor na pitanje je li neki rad znanstveni rad ni u kojem slučaju, po naravi znanstvene djelatnosti, ne može ovisiti o broju osoba koje su sudjelovale u njegovom nastanku, već se ocjena o tome daje, u svakom pojedinom slučaju, temeljem znanstvenih recenzija.
NN 42/2007 • 8. Osporena odredba suprotna je i članku 14. stavku 2. Ustava, kojim je propisano:
NN 42/2007 • Ustavni sud utvrđuje da se samo u znanstvenom području biomedicine i zdravstva osporenom odredbom propisuje da se znanstvenicima s tog područja ne priznaju znanstveni radovi s više od deset autora, te se time ti znanstvenici stavljaju u nejednak položaj u odnosu na sve ostale znanstvenike.
NN 42/2007 • 9. Slijedom navedenog, Ustavni sud utvrđuje da osporena odredba Pravilnika nije donijeta u skladu sa zakonskim ovlastima, što je u suprotnosti s načelom ustavnosti i zakonitosti propisanim člankom 5. stavkom 1. Ustava.
NN 42/2007 • 10. Stoga je, na temelju odredbe članka 43. Ustavnog zakona, odlučeno kao u točki I. izreke. Točka II. temelji se na članku 29. Ustavnog zakona.
NN 42/2007 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu Petar Klarić, predsjednik Suda, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Jasna Omejec, Željko Potočnjak, Agata Račan, Emilija Rajić, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst i Vice Vukojević, u postupku koji je ustavnom tužbom pokrenuo V. B. iz O., na sjednici održanoj 4. travnja 2007. godine, donio je
NN 42/2007 • II. Ukida se presuda Upravnog suda Republike Hrvatske, broj: Zpa-9/2006-4 od 1. lipnja 2006. godine.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 42/2007 • 1. Ustavna tužba podnesena je protiv presude Upravnog suda Republike Hrvatske, broj: Zpa-9/2006-4 od 1. lipnja 2006. godine, kojom je u stavku prvom izreke uvažen zahtjev Gradskog vijeća Grada Osijeka (u daljnjem tekstu: Gradsko vijeće) za zaštitu Ustavom zajamčenog prava i slobode čovjeka i građanina, podnesen na temelju članka 66. Zakona o upravnim sporovima (»Narodne novine«, broj 53/91., 9/92. i 77/92. – u daljnjem tekstu: ZUS).
NN 42/2007 • Odlukom od 4. travnja 2006. poništena je 8. sjednica Gradskog vijeća Grada Osijeka održana 3. ožujka 2006. godine (u daljnjem tekstu: sporna sjednica), a odlučivanje o dnevnom redu te sjednice oglašeno je ništavim.
NN 42/2007 • 2. Podnositelj smatra da su osporenom presudom, njemu i još desetorici vijećnika Gradskog vijeća, povrijeđena ustavna prava zajamčena člancima 14. stavkom 2., 19. stavkom 2. i 29. stavkom 1. u vezi s člancima 132. stavcima 1. i 2., 134. i 136. Ustava Republike Hrvatske. Pored toga, ukazuje i na povredu članka 3. Ustava.
NN 42/2007 • Obrazlažući povrede, podnositelj ističe da njemu (kao i ostaloj desetorici vijećnika Gradskog vijeća na čiji prijedlog je proveden nadzor nad zakonitošću rada Gradskog vijeća, te donesena Odluka od 4. travnja 2006.), kao zainteresiranim osobama, nije omogućeno sudjelovanje u postupku pred Upravnim sudom, niti su o tom postupku bili obaviješteni. Polazeći od toga, kao i činjenice da im osporena presuda nije dostavljena, podnositelj smatra da mu je u konkretnom slučaju povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje zajamčeno člankom 29. stavkom 1. Ustava.
NN 42/2007 • Tumačenje mjerodavnih odredaba Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (»Narodne novine«, broj 33/01., 60/01. i 129/05.; u daljnjem tekstu: Zakon), Statuta Grada Osijeka (»Službeni glasnik« Grada Osijeka, broj 6/01., 3/03. – u daljnjem tekstu: Statut) i Poslovnika Gradskog vijeća Grada Osijeka (»Službeni glasnik« Grada Osijeka, broj 1 A/05., 5/05. – ispravak, 8/05., u daljnjem tekstu: Poslovnik), sadržano u osporenoj presudi Upravnog suda podnositelj smatra pogrešnim i ustavnopravno neprihvatljivim. Podnositelj ističe da je Upravni sud pogrešno poistovjetio dvije različite pravne situacije: onu iz članka 115. stavka 2. Poslovnika (redovito sazivanje sjednice Gradskog vijeća) i onu iz članka 115. stavka 4. Poslovnika (izvanredno sazivanje sjednice Gradskog vijeća).
NN 42/2007 • Smatra da je postupak prihvaćanja dnevnog reda koji je Poslovnikom propisan za redovito sazvanu sjednicu Gradskog vijeća neprimjeren u situaciji u kojoj je kvalificirani broj vijećnika zatražio izvanredno sazivanje sjednice. Mišljenja je da je glasovanje o dnevnom redu što ga predloži kvalificirani broj vijećnika koji je zatražio izvanredno sazivanje sjednice protivno legalnoj svrsi instituta izvanrednog sazivanja sjednice Gradskog vijeća, jer takav postupak može dovesti (kao u konkretnom slučaju) do situacije da dnevni red ne bude prihvaćen, a potom i do zaključivanja sjednice bez provođenja rasprave.
NN 42/2007 • Ističe da je pravna »konstrukcija«, izražena u osporenoj presudi Upravnog suda, protivna svim demokratskim načelima, cilju i svrsi mjerodavnih pravnih normi kojima je uređen pravni institut izvanrednog sazivanja sjednice predstavničkog tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (u daljnjem tekstu: predstavničko tijelo).
NN 42/2007 • Podnositelj navodi da mu je osporenom presudom povrijeđeno ustavno pravo jednakosti pred zakonom zajamčeno člankom 14. stavkom 2. Ustava u vezi s ustavnim jamstvom ostvarenja prava na lokalnu samoupravu preko predstavničkog tijela sastavljenog od članova izabranih na slobodnim i tajnim izborima na temelju neposrednog, jednakog i općeg biračkog prava. Mišljenja je da je Upravni sud, pogrešnim tumačenjem mjerodavnih propisa, podnositelja i ostalih deset vijećnika Gradskog vijeća onemogućio u ostvarivanju njihove ustavne funkcije izabranih predstavnika građana u jedinici lokalne samouprave.
NN 42/2007 • Predlaže usvajanje ustavne tužbe i ukidanje osporene presude.
NN 42/2007 • 3. Za ocjenu o povredi ustavnih prava podnositelja mjerodavne su odredbe članka 132. Ustava, članka 34. Zakona i članka 115. Poslovnika.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 144/02, Broj 112/04,
Broj 96/03, Broj 127/06,
Broj 70/05, Broj 96/03
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE