PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 17/2005 • Podatke o proizvedenim količinama gotovih proizvoda za industrijske lokalne jedinice, izvještajna jedinica uzimaju iz knjigovodstvenih evidencija, npr. knjiga koje vode skladišta gotove robe i poluproizvoda ili ako postoji, iz evidencija industrijskih lokalnih jedinica (pogona) koje taj proizvod ili poluproizvod proizvode. Kad se u industrijskoj lokalnoj jedinici odnosno izvještajnoj jedinici ne evidentira proizvodnja u nekoj mjernoj jedinici koja je utvrđena NIP-om 2004., izvještajna jedinica dužna je izvršiti potrebno preračunavanje. Koeficijente za preračunavanje mjernih jedinica treba ustanoviti uz pomoć tehničkih ili tehnoloških stručnjaka u industrijskoj lokalnoj jedinici odnosno izvještajnoj jedinici koja iskazuje podatke. Koeficijente treba sačuvati i stalno koristiti pri iskazivanju statističkih podataka o industrijskoj proizvodnji izvještajne jedinice. Ako nastupi promjena asortimana artikala unutar proizvoda definiranog NIP-om 2004., treba izračunati novi koeficijent i naznačiti do kada je stari koeficijent vrijedio, odnosno otkad vrijedi novi koeficijent. Ako jedan proizvod iz NIP-a 2004. sadrži nekoliko artikala koje je proizvela neka industrijska lokalna jedinica ili ako su velike promjene u količini i asortimanu tih proizvoda ili su im različiti koeficijenti pretvorbe, treba odrediti koeficijente pretvorbe za svaki artikl i svaki artikl posebno preračunati, te proračunani zbroj upisati pod traženom mjernom jedinicom.
NN 17/2005 • Ponavljamo, da se pod pojmom gotov proizvod smatra svaki proizvod iz NIP-a 2004. koji je u procesu proizvodnje dostigao odgovarajući stupanj prerade ili dorade, tako da je u NIP-u 2004. naveden pod posebnom šifrom i nazivom, u smislu ovih statističkih standarda. Količine neispravnih proizvoda (»škart«) ne smatraju se gotovim proizvodima.
NN 17/2005 • U stupcu h iskazuju se količine proizvoda utrošene za daljnju proizvodnju u poduzeću odnosno sa stanovišta izvještajne jedinice. Ovdje treba iskazati sve količine proizvoda industrijske lokalne jedinice koji su se dalje prerađivali ili obrađivali u istoj industrijskoj lokalnoj jedinici ili u drugim industrijskim lokalnim jedinicama istog poduzeća odnosno izvještajne jedinice i tim se postupcima pretvorili u novi proizvod naveden pod posebnom šifrom i nazivom u NIP-u 2004. Drugim riječima, treba iskazati sve količine proizvedenih proizvoda industrijske lokalne jedinice koje su utrošene za daljnju proizvodnju u toj istoj industrijskoj lokalnoj jedinici ili količine koje je ista industrijska lokalna jedinica isporučila drugim industrijskim lokalnim jedinicama istog poduzeća odnosno izvještajne jedinice za daljnju proizvodnju ili preradu (interne isporuke). Ovdje se ne smiju iskazati količine proizvoda namijenjene daljnjoj proizvodnji ili preradi koje su dobivene od drugih industrijskih lokalnih jedinica iste izvještajne jedinice (interni primici) ili koje su nabavljene od drugih poslovnih subjekata ili na tržištu, niti količine proizvoda koje je proizvela industrijska lokalna jedinica radi investicija u vlastiti fiksni kapital ili fiksni kapital izvještajne jedinice u čijem je sastavu.
NN 17/2005 • U stupcu i iskazuje se količina zaliha (gotovih) proizvoda, stanje 31. 12. 2004., prema izvršenoj inventuri (završne zalihe). Ovdje treba iskazati samo količine zaliha gotovih proizvoda iz NIP-a 2004. koje je proizvela industrijska lokalna jedinica, a namijenjeni su prodaji drugim poslovnim subjektima, na domaćem tržištu ili za izvoz, sa stanjem na dan 31. 12. 2004. Ovdje se ne smiju iskazati količine nedovršene proizvodnje odnosno proizvoda koji nisu dosegli određeni stupanj prerade ili dorade definiran u NIP-u 2004., kao ni zalihe proizvoda ili poluproizvoda iz NIP-a 2004. namijenjenih daljnjoj proizvodnji ili preradi u istoj industrijskoj lokalnoj jedinici ili u drugim industrijskim lokalnim jedinicama istog poduzeća odnosno izvještajne jedinice (prikazuju se u stupcu h).
NN 17/2005 • U stupcima j i k iskazuje se prodaja proizvoda iz NIP-a 2004., i to u količinama (stupac j) za sve fizičke mjerne jedinice navedene u NIP-u 2004. za određeni proizvod, i vrijednosno (stupac k) u tisućama kuna, ali samo za prvu mjernu jedinicu navedenu u NIP-u 2004. za određeni proizvod.
NN 17/2005 • Količine (u stupcu j) i vrijednosti (u stupcu k) prodanih proizvoda obuhvaćaju ukupne količine i vrijednosti prodanih pojedinačnih proizvoda iz NIP-a 2004., koje je industrijska lokalna jedinica proizvela radi prodaje (sa stanovišta poduzeća odnosno izvještajne jedinice) drugom poslovnom subjektu na domaćem tržištu ili za izvoz. Podaci o ukupno prodanim količinama i vrijednostima vlastito proizvedenih proizvoda iz NIP-a 2004. izvještajna jedinica treba iskazati pri industrijskoj lokalnoj jedinici koja ih je i proizvela, ako je namijenjena prodaji trećim osobama ili ih je isporučila izvještajnoj jedinici u čijem je sastavu za istu namjenu. Podatke o ukupno prodanim količinama i vrijednostima treba iskazati bez obzira na vrstu proizvodnje koja se obavljala odnosno bez obzira da li se obavljala za vlastiti račun (kada je izvještajna jedinica vlasnik proizvoda) ili za tuđi račun odnosno na temelju ugovora s naručiteljem (kada je on vlasnik proizvoda za čiju je proizvodnju isporučio sirovine), ali se njihova vrijednost obračunava i iskazuje ovdje drugačije, što detaljno pojašnjavamo nastavno (već je i spomenuto nekoliko puta). Osim navedenog, u količine i vrijednosti prodanih proizvoda treba uključiti i količine prodanih gotovih proizvoda u vlastitim prodavaonicama industrijske lokalne jedinice ili drugim jedinicama iste izvještajne jedinice, iznajmljene vlastito proizvedene proizvode ili proizvode dane u zakup trećim osobama (izvan poduzeća odnosno izvještajne jedinice). Ovdje se ne smiju iskazati količine gotovih proizvoda iz NIP-a 2004. koje je industrijska lokalna jedinica isporučila u druge industrijske lokalne jedinice iste izvještajne jedinice (poslovnog subjekta) radi daljnje proizvodnje i prerade (iskazuje se u stupcu h) ili radi drugih razloga, osim radi prodaje trećim osobama ili na tržištu. Drugim riječima, ovdje će se iskazati sve količine i vrijednosti proizvedenih proizvoda iz NIP-a 2004. koje je proizvela odgovarajuća industrijska lokalna jedinica, a za koje je izvještajna jedinica izdala fakturu.
NN 17/2005 • Obračun vrijednosti prodanih proizvoda (stupac k) iz NIP-a 2004. odnosno vrijednost vlastito proizvedenih i prodanih proizvoda tijekom 2004. izvještajna jedinica treba iskazati za svoje industrijske lokalne jedinice na temelju prodajnih cijena prethodno izvršenog rada, koje su fakturirane tijekom 2004. ili koje bi se mogle fakturirati tijekom 2004. U vrijednost prodanih proizvoda obvezno treba uključiti troškove pakiranja proizvoda i onda kada su zaračunani (naplaćeni) posebno. Obračun vrijednosti vlastito proizvedenih gotovih proizvoda iz NIP-a 2004. koji su iznajmljeni ili dani u zakup (npr. računalna oprema, telefonske instalacije, strojevi za pranje rublja i slično) izvještajna jedinica treba iskazati po cijenama koje se za iste proizvode mogu postići na tržištu u istoj izvještajnoj godini (procijenjena vrijednosti prodaje). U obračun vrijednosti prodanih proizvoda ne smije se uključiti zaračunan (naplaćeni) porez na promet i potrošnju (PDV i trošarine), troškovi otpreme kada su odvojeno naplaćeni, niti popusti potrošačima. Drugim riječima, vrijednost prodanih količina gotovih proizvoda dobiva se na temelju cijene proizvođača.
NN 17/2005 • Vrijednost prodanih proizvoda (stupac k), osim za proizvode iz NIP-a 2004. iskazuje se i za posebne agregirane šifre već upisane na obrascima IND-21/PRODCOM i IND-21/PRODCOM/POM u zadnja tri retka tablice 1. za koje vrijedi sljedeće:
NN 17/2005 • U stupac l upisuje se jedinična vrijednost proizvoda koja predstavlja prosječnu vrijednost prodaje po jedinici gotovog proizvoda. Izveden je pokazatelj koji se izračunava na temelju formule (k:j) x 1000, a izražava se u kunama. Jedinična vrijednost proizvoda ne predstavlja prosječnu cijenu tih proizvoda već prosječnu vrijednost prodaje po jedinici gotovog proizvoda, a koristi izvještajnim jedinicama kao kontrolni podatak.
NN 17/2005 • Kontrola iskazanih podataka o količinama u obrascima PRODCOM istraživanja
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 17/2005 • U tablici 1. iskazuju se podaci o količinama ukupno proizvedenih proizvoda, količinama proizvoda utrošenih za daljnju proizvodnju, količinama zaliha i prodaje gotovih proizvoda iz NIP-a 2004. za sve industrijske lokalne jedinice neke izvještajne jedinice. Na taj je način za određen proizvod iz NIP-a 2004. obuhvaćena proizvodnja kao izvor raspoloživih količina, interna potrošnja (količine za daljnju proizvodnju), prodaja gotovih proizvoda i završne zalihe gotovih proizvoda koji se odnose na uporabu raspoloživih količina proizvodnje u bilanci. Kontrola iskazanih količina proizvoda iz NIP-a 2004. prema obilježjima iz zaglavlja tablice 1., na razini svake industrijske lokalne jedinice, može se izračunati na sljedeći način:
NN 17/2005 • Odstupanja mogu nastati radi kvara na proizvodima ili naknadno otkrivenim neispravnim proizvodima (»škartu«) ako postoje zalihe proizvoda namijenjene daljnjoj proizvodnji u industrijskoj lokalnoj jedinici (koje se ne iskazuju u ovom istraživanju), kao i zbog požara, poplave, krađe, neke druge nesreće ili sličnih razloga zbog kojih dolazi i do knjigovodstvenog otpisa proizvoda. Za svako veće odstupanje treba dati pismeno objašnjenje na obrascu IND-21/PRODCOM (na zadnjoj stranici pod »vaši komentari«) ili posebnim dopisom koji treba priložiti popunjenom obrascu IND-21/PRODCOM prilikom dostavljanja u nadležan statistički ured.
NN 17/2005 • Izvještajne jedinice koje u svom sastavu imaju industrijske lokalne jedinice koje su se tijekom 2004. bavile brodogradnjom prema opisu NKD-a 2002., tj. razreda 35.11 – Gradnja i popravak brodova, dužne su ispuniti još i pomoćni obrazac za brodogradnju IND-21/PRODCOM/35.11. Podaci o brodogradnji u tablici 1. pomoćnog obrasca za brodogradnju IND-21/PRODCOM/35.11. sadržajno su povezani s podacima o brodogradnji u tablici 1. glavnog obrasca IND-21/PRODCOM i/ili pomoćnih obrazaca IND-21/PRODCOM/ POM, a upute za popunjavanje pomoćnog obrasca za brodogradnju IND-21/PRODCOM/35.11. dane su u nastavku ovih Statističkih standarda (vidi IV. dio) kao i na poleđini spomenutog obrasca.
NN 17/2005 • DOPUNSKE UPUTE ZA ISKAZIVANJE MAKSIMALNO MOGUĆE PROIZVODNJE (stupac f)
NN 17/2005 • Objašnjenje za iskazivanje podataka u stupcu f tablice 1. nije dano redoslijedom pojavljivanja u tablici 1. jer predstavlja posebnu cjelinu. U stupcu f iskazuju se podaci o maksimalno mogućoj proizvodnji (kapacitetu) svakog pojedinačnog proizvoda iz NIP-a 2004. koji je industrijska lokalna jedinica proizvela u tijeku 2004. Podaci o maksimalno mogućoj proizvodnji (kapacitetu) svih proizvoda iz NIP-a 2004. iskazuju se samo za ustanovljenu prvu (1) mjernu jedinicu navedenu u NIP-u 2004., osim za proizvode koji se u prvoj mjernoj jedinici iskazuju u efektivnim satima odnosno tisućama efektivnih sati (sve industrijske usluge, osim dorade tekstila).
NN 17/2005 • Pod pojmom maksimalno moguće količine proizvodnje odnosno kapaciteta nekog proizvoda iz NIP-a 2004. podrazumijeva se maksimalno moguća količina tog proizvoda koju je bilo moguće proizvesti pri punom korištenju instaliranih strojeva i uređaja te s punom zaposlenošću (tj. pokrivenošću svih radnih mjesta odgovarajućim zaposlenicima), s maksimalnim mogućim tehničkim i radnim učincima te normalnim intenzitetom rada, a u okviru mogućeg fonda radnog vremena tijekom 2004., definiranog maksimalnim prinosom industrijske lokalne jedinice, a ne maksimalnim prinosom po jedinici proizvodnje određenog proizvoda iz NIP-a 2004.
NN 17/2005 • Za izračunavanje podataka o maksimalno mogućoj količini proizvodnje odnosno kapaciteta nekog proizvoda iz NIP-a 2004. (stupac f) prethodno treba ustanoviti maksimalni fond radnog vremena i maksimalno mogući učinak kapaciteta, izražen u vremenskim jedinicama.
NN 17/2005 • – Maksimalni fond radnog vremena kapaciteta odnosno moguće vrijeme za rad kapaciteta (elemenata proizvodnje) u 2004. utvrđeno je na temelju mogućeg broja smjena i mogućeg broja (dana) rada kapaciteta tijekom 2004., i određeno je projektom za dani kapacitet. Podatke o mogućem broju smjena i mogućem broju (dana) rada kapaciteta treba uzeti iz projekta za korištenje kapaciteta kojim bi se ostvario maksimalni prinos kapaciteta. Iznimno, ako prema projektu nije poznat mogući broj smjena i mogući broj (dana) rada kapaciteta ili se u dužem razdoblju ostvaruje veći broj smjena i (dana) rada kapaciteta, kao mogući broj smjena i mogući broj (dana) rada kapaciteta treba uzeti broj koji je karakterističan (uobičajen) za rad tog kapaciteta u dužem razdoblju u RH. Ako taj podatak izvještajna jedinica ne može doznati od Gospodarske komore RH odnosno Obrtničke komore RH, treba se konzultirati s područnom statističkom službom.
NN 17/2005 • Za kapacitete koji prerađuju sirovine (npr. industrija hrane i pića) ili prerađuju proizvode (npr. industrija hrane i pića, proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda i slično), čiji je obujam prerade odnosno proizvodnje uvjetovan sezonom, mogući fond radnog vremena kapaciteta, a time i moguća proizvodnja proizvoda na tom kapacitetu ograničeni su trajanjem uobičajene sezone prerade, odnosno proizvodnje.
NN 17/2005 • U maksimalni fond radnog vremena kapaciteta odnosno mogućeg vremena za rad kapaciteta ne obračunava se vrijeme u kojem je kapacitet stajao tijekom 2004. radi državnih blagdana i neradnih dana, remonta strojeva i uređaja (samo minimalno potrebno vrijeme za obavljanje remonta), ako nije radio tijekom 2004. jer još nisu bili instalirani strojevi i uređaji ili su bili izbačeni iz dalje upotrebe. Međutim, prekidi rada zbog dnevnih stanki za odmor te pripremno i završno radno vrijeme, ulazi u obračun mogućeg vremena rada kapaciteta samo ako je projektom predviđeno.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 54/04, Broj 49/08,
Broj 92/01, Broj 64/08,
Broj 173/03, Broj 93/02
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE