PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 61/2007 • U članku 31. stavku 2. iza točke 8. dodaje se točka 9. koja glasi:
NN 61/2007 • – ispitivanje i određivanje svih relevantnih svojstava, te projektiranje drvnih i nedrvnih materijala,
NN 61/2007 • – projektiranje tehnoloških procesa u pilanskoj proizvodnji i proizvodnji proizvoda od drva u graditeljstvu, nadzor nad izgradnjom i puštanjem u pogon, te ispitivanje kvalitete pilanskih proizvoda i proizvoda od drva u graditeljstvu, sukladno EN i HRN. Poslovi rukovođenja proizvodnjom,
NN 61/2007 • – projektiranje tehnoloških procesa u proizvodnji furnira te materijala i ploča od svih oblika uslojenog i usitnjenog drva,
NN 61/2007 • – projektiranje tehnoloških procesa u proizvodnji namještaja, opremanju objekata i drugih proizvoda od drva, nadzor nad izgradnjom i puštanje u pogon navedenih proizvodnih procesa. Poslovi rukovođenja proizvodnjom,
NN 61/2007 • – projektiranje unutrašnjeg opremanja objekata, odabir materijala. Nadzor izvođenja projekata unutrašnjeg opremanja. Poslovi rukovođenja unutrašnjim opremanjem objekata,
NN 61/2007 • – izrada projekata i elaborata za siguran rad u proizvodnim procesima prerade drva,
NN 61/2007 • »(4) Odbor razreda čine predsjednik i šest članova razreda, izabrani na sjednici razreda, na vrijeme od četiri godine«.
NN 61/2007 • Ove izmjene i dopune Statuta Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije stupaju na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
NN 61/2007 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sutkinja Jasna Omejec, predsjednica Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom A. S. P. iz M., kojega zastupa Lj. S., odvjetnica iz P., na sjednici održanoj 23. svibnja 2007. godine, jednoglasno je donio
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 61/2007 • 1. Pravodobna i dopuštena ustavna tužba podnijeta je protiv rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske broj: Kž-217/07 od 20. ožujka 2007. godine, kojim je odbijena žalba podnositelja (izručenika), podnijeta protiv rješenja Županijskog suda u Puli broj: Kv 44/07 (Kr I 31/06) od 13. veljače 2007. godine.
NN 61/2007 • Županijski sud u Puli je navedenim rješenjem u povodu zahtjeva Glavnog državnog odvjetništva Ruske federacije od 24. srpnja 2006. godine, broj 35/3-57-06, utvrdio da je udovoljeno zakonskim pretpostavkama za izručenje podnositelja ustavne tužbe.
NN 61/2007 • 2. Podnositelj smatra da su mu navedenim rješenjima povrijeđena ustavna prava zajamčena odredbama članaka 14. stavka 2., 18. stavka 1., 24. stavka 1., 25. stavka 3. i 29. stavka 2. alineje 1. Ustava Republike Hrvatske.
NN 61/2007 • U ustavnoj tužbi navodi da, suprotno utvrđenjima sudova, nisu ispunjene zakonske pretpostavke za njegovo izručenje Ruskoj federaciji radi vođenja kaznenog postupka zbog kaznenog djela iz članka 159. stavka 3. Kaznenog zakona Ruske federacije. Ističe da je tijekom cijelog postupka pred Županijskim sudom u Puli isticao prigovore u pogledu neravnopravnog položaja pred sudom u odnosu na državu moliteljicu. Nadalje, da niti jedan navod, prigovor ili dokaz koji je uputio, sud nije razmatrao (kao npr. prigovore u pogledu nevjerodostojnosti isprava koje je dostavljala država moliteljica, nedostavljanja zakonom propisane dokumentacije, nepridržavanja zakonom propisanih rokova ili rokova u kojima bi joj domaći sud naložio da izvrši svoje zakonske obveze itd.). Isto postupanje, navodi podnositelj, nastavio je i Vrhovni sud Republike Hrvatske u postupku u povodu njegove žalbe. Navodi da je tijekom postupka isticao povredu odredbi Ženevske konvencije o izručenju, te Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima. Ističe da je odluka o pritvoru temeljna pretpostavka postupanja po zamolbi i temeljna pretpostavka za određivanje pritvora od strane domaćeg suda, a da upravo ta odluka o pritvoru u vrijeme uhićenja, kao i u vrijeme donošenja rješenja na koje se poziva Vrhovni sud, niti je dostavljena Županijskom sudu u Puli niti je u to vrijeme postojala. Podnositelj iznosi da je u Republici Hrvatskoj uhićen 29. lipnja 2006. godine, da bi tek nakon šest i pol mjeseci Županijski sud u Puli dobio od strane države moliteljice rješenje o određivanju preventivne mjere pritvora koje je od strane nadležnih tijela Ruske federacije donijeto 17. siječnja 2007. godine. Zaključuje da osnovna pretpostavka za zadržavanje izručenika u ekstradicijskom pritvoru do 17. siječnja 2007. godine nije bila ispunjena. Smatra da zahtjev države moliteljice za izručenje ne sadrži niti jedan valjani dokaz za osnovanu sumnju da bi podnositelj počinio kazneno djelo koje se navodi u ispravama države moliteljice, te da iz odluke o pritvoru države moliteljice nije uopće razvidan činjenični opis kaznenog djela izuzev zakonskog opisa djela (krađa u većem obimu).
NN 61/2007 • 3. Odredbom članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst; u daljnjem tekstu: Ustavni zakon) propisano je da svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
NN 61/2007 • Ustavna tužba nije pravno sredstvo u sustavu redovnih ili izvanrednih pravnih lijekova, nego poseban institut za ocjenu pojedinačnih akata tijela državne vlasti i pravnih osoba s javnim ovlastima radi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom. Slijedom navedenog, Ustavni sud tijekom postupka pružanja ustavnosudske zaštite, u pravilu, unutar zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja došlo do ustavno nedopuštenog posizanja u njegova ljudska prava i temeljne slobode.
NN 61/2007 • 4. Vrhovni sud je, potvrdivši rješenje Županijskog suda u Puli, ocijenio da iz zamolbe za izručenje, te uhidbenog naloga, odnosno odluke o pritvoru proizlazi osnovana sumnja da je podnositelj, izručenik, počinio kazneno djelo radi kojeg se i traži njegovo izručenje, te da je uz postojanje ostalih pretpostavki, a to su: da podnositelj nije državljanin Republike Hrvatske, da kazneno djelo za koje se traži izručenje nije počinjeno na području Republike Hrvatske, protiv nje ili njezinih državljana, da je djelo za koje se traži izručenje kazneno djelo i po Kaznenom zakonu Republike Hrvatske, da za to kazneno djelo podnositelj nije već osuđen pred pravosudnim tijelima Republike Hrvatske, te da ima dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da je počinio kazneno djelo, to dostatno za udovoljenje zamolbi za izručenje. Sud navodi da je li podnositelj doista i počinio kazneno djelo za koje se tereti o tomu će raspraviti i odlučiti nadležni sud u Ruskoj federaciji.
NN 61/2007 • Vrhovni sud napominje u osporenom rješenju, navodeći da iako se ne radi o okolnosti koja bi bila relevantna za ovaj postupak, jer se u njemu utvrđuje samo postojanje zakonskih pretpostavki za izručenje, da nisu utemeljeni podnositeljevi žalbeni navodi da je povrijeđena odredba članka 16. Europske konvencije o izručenju od 13. prosinca 1957. (Zakon o potvrđivanju Europske konvencije o izručenju od 13. prosinca 1957., dopunskog protokola Europske konvencije o izručenju od 15. listopada 1975. i drugog dopunskog protokola Europske konvencije o izručenju od 17. ožujka 1978., »Narodne novine – Međunarodni ugovori« broj 14/94.; podnositelj ju naziva: Ženevska konvencije o izručenju), time što podnositelj nije pušten na slobodu nakon 40 dana od uhićenja. Ovo stoga što je Županijski sud u Puli donio rješenje koje je postalo pravomoćno, a kojim pritvor podnositelja ostaje na snazi tijekom cijelog postupka izručenja. Za takvu odluku Vrhovni sud smatra da nije u suprotnosti s Europskom konvencijom o izručenju niti s odredbom članka 49. stavka 1. Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima (»Narodne novine« broj 178/04.).
NN 61/2007 • Ocjena je Vrhovnog suda da je neosnovan i podnositeljev navod o nastupanju zastare. Naime, nakon što je podnositelj uhićen u Republici Hrvatskoj 29. lipnja 2006. godine, od strane nadležnih tijela Ruske federacije dostavljena je sva potrebna dokumentacija iz koje je prvostupanjski sud, prema ocjeni Vrhovnog suda, opravdano zaključio da je podnositelj osnovano sumnjiv da je počinio kazneno djelo iz članka 159. stavka 3. Kaznenog zakona Ruske federacije koje odgovara kaznenom djelu prijevare iz članka 224. stavka 1. i stavka 4. Kaznenog zakona Republike Hrvatske. Slijedom toga, sud je odredio ekstradicijski pritvor. Vrhovni sud je utvrdio da za kazneno djelo za koje se tereti podnositelj nije nastupila zastara kaznenog progona.
NN 61/2007 • Vrhovni sud je obrazložio da podnositelj nije u pravu kada navodi da je sud prvog stupnja dužan utvrditi imovinsku korist pribavljenu kaznenim djelom. Vrhovni sud navodi da sud prvog stupnja to nije bio dužan učiniti jer je za konkretan postupak izručenja dovoljno da postoji osnovana sumnja da je imovinska korist pribavljena, a što proizlazi već iz činjenice da je protiv podnositelja pokrenut kazneni postupak pred nadležnim sudom Ruske federacije, Taganskim rejonskim sudom za Moskvu.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 76/07, Broj 73/09,
Broj 98/07, Broj 54/02,
Broj 62/09, Broj 84/95
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE