PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 3/1999 • 18. Za objašnjenje prethodno navedenoga, navedimo da financijska godina nekog poduzeća završava 30. lipnja te da izvješćuje tromjesečno. Porezno razdoblje istoga poduzeća završava 31. prosinca. Za financijsku godinu koja počinje 1. srpnja, 1. godina završava 30. srpnja, a u 2. godini poduzeće je zaradilo 10.000 prije poreza svakoga tromjesečja. Procijenjena prosječna godišnja stopa poreza na dobit je 30% u 1. godini i 40% u 2. godini.
NN 3/1999 • Porez na gubitak i porezno odobrenje preneseno iz prethodnog razdoblja ili u naredno razdoblje
NN 3/1999 • 20. Koristi od poreznog gubitka prenesenog iz prethodnog razdoblja odražavaju se u razdoblju u toku godine u kojem je nastao porez na gubitak. U MRS-u 12 je utvrđeno da "... korist koja se odnosi na porezni gubitak koji se može prenijeti iz prethodnog r
NN 3/1999 • 21. U MRS-u 12 je utvrđeno da "... odgođeni porez na sredstvo treba se priznati za prenesene nekorištene porezne gubitke i nekorištena porezna odobrenja u visini koja je vjerojatna da će buduća oporeziva dobit biti raspoloživa prema kojima se mogu podržati nekorišteni porezni gubici i nekorištena porezna odobrenja." U MRS-u 12 je dan kriterij za procjenjivanje vjerojatnosti oporezive dobiti prema kojem se mogu podržati nekorišteni porezni gubici i porezna odobrenja. Navedeni se kriterij primjenjuje na kraju svakog razdoblja u toku godine i ako je kriterij zadovoljen, učinak poreznog gubitka prenesen u naredno razdoblje nalazi se u izračunavanju procijenjene prosječne stope poreza na dobit.
NN 3/1999 • 23. Visina rabata ili diskonta i drugih ugovorenih promjena cijena sirovina, rada ili drugih kupljenih roba ili usluga anticipiraju se u međurazdobljima kod isplatitelja i kod primatelja, ako je vjerojatno da su zarađeni ili će imati učinak. Stoga, ugovoreni rabati i diskonti se anticipiraju, međutim, diskrecioni rabati i diskonti se ne anticipiraju budući da dobiveno sredstvo ili obveza ne bi ispunila uvjete Okvira da sredstvo mora biti resurs koje kontrolira poduzeće kao rezultat prošlog poslovnog događaja i da obveza mora biti sadašnja obveza čije se podmirenje očekuje rezultirati u odljevu resursa.
NN 3/1999 • 24. Amortizacija materijalne i nematerijalne imovine razdoblja u toku godine provodi se samo sredstvima koja se posjeduju tijekom razdoblja u toku godine. Kod nabavki sredstava ili otuđenje koja su planirana kasnije u financijskoj godini ne obavlja se amortizacija.
NN 3/1999 • 25. U financijskom izvješću razdoblja u toku godine zalihe se utvrđuju istim načelima kao na kraju financijske godine. MRS 2, Zalihe, sadrži standarde za priznavanje i mjerenje zaliha. Zalihe predstavljaju posebne probleme na svaki datum izvješćivanja radi potreba da se odrede količina, nabavna vrijednost i neto vrijednost koja se može realizirati. Unatoč tomu, za utvrđivanje zaliha u razdoblju u toku godine primjenjuju se ista načela. Poduzeća često koriste procjene da utvde zalihe na datumima razdoblja u toku godine, veće nego na datumima godišnjeg izvješćivanja, da se uštedi novac i vrijeme. U nastavku se nalaze primjeri kako se primjenjuje test neto vrijednosti koja se može realizirati na datum razdoblja u toku godine, kako se zalihe trebaju odrediti metodom LIFO i kako se treba postupati s proizvodnim razlikama na datumima razdoblja u toku godine.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 3/1999 • Procjenjivanje zaliha metodom LIFO na datumima razdoblja u toku godine
NN 3/1999 • 27. Smanjenje količine zalihe prema metodi LIFO ne odražava se na vrijednost zaliha na datum razdoblja u toku godine, ako se očekuje da će se to smanjenje obnoviti na kraju godine. Takvo privremeno smanjenje može proistjeći, primjerice, zbog uobičajenih sezonskih promjena količina zaliha ili zbog svojedobnog događanja nakon što uprava pre-
NN 3/1999 • uzme kontrolu, kao što je štrajk zaposlenih u otpremi. Ako se zanemare učinci privremenog smanjenja zaliha mjerene metodom LIFO smanjenje je u skladu s (a ne s očekivanjem u) odredbom točke 28. ovoga Standarda da učestalost izvješćivanja (godišnje, polugodišnje ili tromjesečno) ne treba utjecati na utvrđivanje godišnjeg rezultata. Ovo je načelo zadovoljeno budući da ulagatelji i vjerovnici mogu na drugi način pogriješiti mogućim značajnim učinkom kod izvješćenih zarada koje bi mogle rezultirati iz privremenog smanjenja zaliha prema metodi LIFO po nižoj cijeni od nabavne koja se očekuje ponovno snabdjeti s mnogo višom nabavnom cijenom od sadašnje. Isto tako mnoga trgovačka društva koriste metodu LIFO za mjerenje troškova zaliha u financijskim izvještajima radi određivanja poreza na dobit. Budući da se porez na dobit u većini zakonodavstava procjenjuje godišnje, mjerenje zaliha po metodi LIFO također se utvrđuje godišnje, pristup je u skladu s primjenom procijenjene prosječne godišnje stope poreza na dobit, kao što je objašnjeno u točki 12. ovoga Dodatka.
NN 3/1999 • 29. Dobici i gubici kod prevođenja stranih valuta mjere se kod financijskog izvješćivanja u razdoblju u toku godine na istim načelima kao na kraju financijske godine
NN 3/1999 • 30. U MRS-u 21, Učinci promjena tečajeva stranih valuta utvrđeno je kako se prevode financijski izvještaji inozemnih djelatnosti u izvještajnu valutu, a nalazi se i uputa za primjenu povijesnog, prosječnog ili zaključnog tečaja te uputa za uključivanje proisteklih usklađivanja u prihod ili u glavnicu. U skladu s MRS-om 21, u razdoblju u toku godine se koriste stvarni prosječni i zaključni tečajevi. Kod prevođenja inozemnih djelatnosti na datum razdoblja u toku godine poduzeća ne anticipiraju buduće promjene tečajeva stranih valuta u preostatku financijske godine.
NN 3/1999 • Financijsko izvješćivanje za razdoblja u toku godine u hiperinflacijskim gospodarstvima
NN 3/1999 • 32. Financijska izvješća razdoblja u toku godine kod hiperinflacijskih gospodarstava sastavljaju se na istim načelima kao na kraju financijske godine.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 50/02, Broj 73/95,
Broj 85/09, Broj 5/04,
Broj 173/04, Broj 46/04
LINK - TRGOVINA, ZAPOSLENJA, NATJEČAJI, JAVNI SERVISI, UPRAVA