PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
web-2-u-odluci-kojom-hgng NN 98/2004

• (3) U odluci iz stavka 2. ovoga članka Ustavni sud će odrediti primjerenu naknadu koja pripada podnositelju zbog povrede njegova ustavnog prava koju je sud učinio kada o pravima i obvezama podnositelja (...) nije odlučio u razumnom roku. Naknada se isplaćuje iz državnog proračuna u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva stranke za njezinu isplatu«.


Stranica 2004-07-98-1870 NN 98/2004

• Razmatranjem razloga ustavne tužbe podnositeljice i uvida u spis Općinskog suda u Zagrebu, broj: O-5337/2001, Ustavni sud je utvrdio da su se u ovom slučaju ostvarile pretpostavke za njegovo postupanje u smislu odredbe članka 63. Ustavnog zakona.


Internet NN 98/2004

• Ostavinski postupak započeo je 25. lipnja 2001. godine, kada je Općinskom sudu u Zagrebu dostavljena smrtovnica za pok. P., A., K. s privicima kojima se dokazuje njegova ostavinska imovina. Ustavna tužba podnijeta je dana 5. studenoga 2003. godine, a do tog dana ostavinski postupak nije okončan i trajao je dvije (2) godine, četiri (4) mjeseca i jedanaest (11) dana.


Internet stranice NN 98/2004

• Ustavni sud utvrđuje da je postupak u ovom ostavinskom predmetu, od podnašanja smrtovnice (25. lipnja 2001.) pa do donošenja rješenja o nasljeđivanju (4. svibnja 2004.) trajao ukupno dvije (2) godina, deset (10) mjeseci i devet (9) dana.


Internet stranice NN 98/2004
• Zakon o potvrđivanju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i protokola br. 1, 4, 6, 7 i 11 uz Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (»Narodne novine« - Međunarodni ugovori, broj 18/97, 6/99 - pročišćeni tekst i 8/99 - ispravak, u daljnjem tekstu: Zakon o potvrđivanju Konvencije) stupio je na snagu dana 5. studenoga 1997. godine.

Internet stranice NN 98/2004
• Od dana stupanja na snagu Zakona o potvrđivanju Konvencije, odredbe Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe (u daljnjem tekstu: Europska konvencija) čine, temeljem članka 140. Ustava Republike Hrvatske, dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske. Dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske od tog dana čini i odredba članka 6. stavka 1. Europske konvencije pod nazivom »Pravo na pošteno suđenje« koja, između ostaloga, propisuje sljedeće:

Internet stranice NN 98/2004 • »Radi utvrđivanja svojih prava i obveza građanske naravi (...) svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud (...) u razumnom roku ispita njegov slučaj«.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Informacije NN 98/2004 • Ustavni sud je u konkretnom slučaju ocijenio da se pravno relevantnim razdobljem s aspekta povrede prava na razumnu duljinu trajanja sudskog postupka ima smatrati razdoblje od 25. lipnja 2001. godine (to jest, od dana podnošenja smrtovnice sudu, što je svakako nakon stupanja na snagu Zakona o potvrđivanju Konvencije) do 4. svibnja 2004. godine (to jest, do dana kada je doneseno rješenje o nasljeđivanju), što je ukupno dvije (2) godina, deset (10) mjeseci i devet (9) dana.
Poslovne stranice NN 98/2004 • Sud naglašava da se u konkretnom slučaju radi o ostavinskom postupku u kojem razdioba imovine između nasljednika nije sporna. Slijedom toga u navedenom proteku vremena, Sud utvrđuje prekoračenim razumni rok u kojem je neovisni i nepristrani sud trebao o
Pregledi NN 98/2004 • Ustavni sud je utvrdio da je u razmatranom, pravno relevantnom razdoblju, Općinski sud u Zagrebu, za provođenje radnji koje su relevantne za meritorno odlučivanje o pravima i obvezama nasljednika u tom ostavinskom postupku, održao samo jedno ročište (24. listopada 2001. godine) na kojem je utvrđeno rodoslovlje i ostavinska imovina pokojnika, i na kojem su većina nasljednika dali svoje nasljedničke izjave i sporazumjeli se oko podjele ostavinske imovine. Također, razvidno je da su nasljednici, u cilju što bržeg okončanja predmetnog ostavinskog postupka, žurno udovoljili nalogu suda i u sudski spis dostavili nasljedničke izjave koje su nedostajale.
Glasnik NN 98/2004 • Sud posebno ukazuje da je u svibnju mjesecu 2002. godine od nasljednika zatražena dostava nasljedničke izjave (z.z. mldb. nasljednika) koja se već nalazila u spisu (od 18. veljače 2002. godine), slijedom čega je nepotrebno izgubljena, navedena godina dana (od 18. veljače 2002. godine do 6. ožujka 2003. godine) u kojoj je bila potpuna neaktivnost suda.
Novo NN 98/2004 • 5.3. PONAŠANJE PODNOSITELJICE USTAVNE TUŽBE (NASLJEDNICE U OSTAVINSKOM POSTUPKU)
Poslovi NN 98/2004 • Ocjenjujući složenost i duljinu konkretnog ostavinskog postupka, Sud nije utvrdio da se u slučaju podnositeljice radi o bilo kakvoj činjeničnoj ili pravnoj složenosti.
Poticaji NN 98/2004 • Do navedenog zaključka Sud je došao sagledavajući razumnu duljinu predmetnog ostavinskog postupka u svjetlu svih osobitih okolnosti predmeta, posebno imajući u vidu mjerila utvrđena dosadašnjom sudskom praksom, vodeći pri tome računa o složenosti konkretnog postupka, o ponašanju podnositeljice (odnosno drugih nasljednika) kojim bi eventualno pridonijela duljini sudskog postupka, te posebno o važnosti onoga što se za podnositeljicu kao nasljednicu (te ostale nasljednike) dovodi u pitanje takvim nerazumno dugim trajanjem samog postupka.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR: Broj 17/09, Broj 66/97, Broj 10/01, Broj 152/08, Broj 133/07, Broj 19/99


LINK - POSLOVNI SAVJETI, PRAVNA POMOĆ, IDEJE ZA NOVI POSAO Pregled