PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 197/2003 • Za konzerviranje proizvoda stavka 1. ovoga članka mogu se koristiti konzervansi navedeni u Listi VI. – KONZERVANSI, koja je tiskana uz ovaj Pravilnik i njegovim je sastavnim dijelom.
NN 197/2003 • Ako je za pojedini konzervans u Listi VI. navedeno područje primjene A, može se primijeniti za područje primjene B i C, a ako je navedeno područje primjene B, može se primijeniti i za područje primjene C.
NN 197/2003 • Konzervansi označeni simbolom (+) mogu se dodati kozmetičkim proizvodima i u koncentracijama različitim od navedenih u Listi VI. radi drugih posebnih namjena koje su jasno vidljive iz namjene proizvoda, kao što su npr. antibakterijske tvari u sapunima ili aktivne tvari protiv prhuta u šamponima i slično.
NN 197/2003 • – »solima« – soli kationa: natrija, kalija, kalcija, magnezija, amonija i etanolamina, te soli aniona: klorida, bromida, sulfata i acetata.
NN 197/2003 • U proizvodnji proizvoda za njegu i zaštitu kože, kose i usnica mogu se koristiti UV-filteri navedeni u Listi VII. – TVARI ZA ZAŠTITU OD UV ZRAČENJA koja je tiskana uz ovaj Pravilnik i njegovim je sastavnim dijelom. Lista ne obuhvaća UV-filtere koji se primjenjuju u proizvodnji proizvoda ovoga stavka isključivo za njihovu zaštitu od UV-zračenja, tj. kao stabilizatori proizvoda.
NN 197/2003 • U proizvodnji kozmetičkih proizvoda mogu se u količinama, opravdanim prema znanstvenim spoznajama, koristiti vitamini i vitaminoidi navedeni u Listi VIII. – VITAMINI I VITAMINOIDI, koja je tiskana uz ovaj Pravilnik i njegovim je sastavnim dijelom.
NN 197/2003 • U proizvodnji kozmetičkih proizvoda mogu se, u količinama koje su sukladne znanstvenim spoznajama i ograničenjima u Listi III. – OGRANIČENO DOPUŠTENE TVARI koristiti ekstrakti biljnog podrijetla, kao i pčelinji proizvodi, uz uvjet da nisu štetni po zdravlje, da ne utječu nepovoljno na zdravstvenu ispravnost gotovog proizvoda i da nisu navedeni u Listi II. ovoga Pravilnika.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 197/2003 • Proizvođači sirovina i djelatnih tvari stavka 1. ovoga članka, međuprodukata i gotovih kozmetičkih proizvoda moraju na zahtjev ovlaštene ustanove dostaviti certifikat (BSE-certifikat) koji treba potvrditi da proizvod ne sadrži i ne potječe od zabranjenih tvari pod rednim brojem 419, 419a, 419b i 419c u Listi II. – TVARI KOJE JE ZABRANJENO STAVLJATI U KOZMETIČKE PROIZVODE, koja je tiskana uz ovaj Pravilnik i njegovim je sastavnim dijelom. Za tkivne sastojke kolagen i elastin uvoznik je dužan dostaviti certifikat proizvođača o procjeni rizika od BSE, potvrđen od ministarstva nadležnog za zdravstvo države u kojoj je sastojak proizveden.
NN 197/2003 • Bojila koja se koriste za bojenje kozmetičkih proizvoda, a pripadaju skupinama A, A 1 i B, ne smiju sadržavati na 1 kg:
NN 197/2003 • Elementi iz stavka 1. ovoga članka određuju se u ekstraktu koji je dobiven s 0,1 mol/dm-3 kloridnom kiselinom kuhanjem tijekom 15 minuta, uz povratno hlađenje (povratni kondenzator).
NN 197/2003 • Ako u Listi IV. nije drukčije određeno, umjetna organska bojila iz skupina A, A 1 i B ne smiju sadržavati policikličke aromatske ugljikovodike, niti 2-aminonaftalen, 4-aminodifenil i benzidin, niti više od 0,01% nesulfoniranih aromatskih amina, niti više od 0,5% drugih intermedijera, niti više od 4% pratećih bojila, računato na čisto bojilo.
NN 197/2003 • Kozmetički proizvodi, obzirom na mikrobiološku čistoću, dijele se u 2 skupine:
NN 197/2003 • U proizvodima iz skupine 1. stavka 1. ovoga članka ukupni broj bakterija, kvasaca i plijesni ne smije biti veći od 102 cfu/g ili mL.
NN 197/2003 • U proizvodima iz skupine 2. stavka 1. ovoga članka ukupni broj bakterija ne smije biti veći od 103 cfu/g ili mL, a broj kvasaca i plijesni od 102 cfu/g ili mL.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 13/01, Broj 152/05,
Broj 58/00, Broj 139/02,
Broj 63/07, Broj 53/09
LINK - POSLOVNI SAVJETI, PRAVNA POMOĆ, IDEJE ZA NOVI POSAO