PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 109/1999 • Podnositelj smatra da su osporenim odlukama povrijeđene temeljne odredbe Ustava i to članci 3., 5. i 9. te ustavna prava iz članaka 16., 19., 29. i 31. Ustava Republike Hrvatske.
NN 109/1999 • Podnositelj ustavne tužbe smatra da u konkretnom slučaju nisu ispunjeni uvjeti iz članka 20. citiranog Ustavnog zakona o suradnji da bi se moglo odlučiti na način da se udovoljava zahtjevu jer je taj zahtjev suprotan Ustavu Republike Hrvatske, a uz sam zahtjev nisu dostavljeni podaci potrebni za utvrđivanje istovjetnosti okrivljenika.
NN 109/1999 • Podnositelj obrazlaže navode optužnice Međunarodnog kaznenog suda te zaključuje da je iz tih navoda razvidno da se opisana kaznena djela u optužnici stavljaju na teret ne samo podnositelju ustavne tužbe i Vinku Martinoviću, već i Vladi Republike Hrvatsk
NN 109/1999 • Osim toga, podnositelj navodi i povredu članka 3. Ustava koja se odnosi na vladavinu prava jer prema zakonima Republike Hrvatske sva kaznena djela moraju biti individualizirana po mjestu i vremenu počinjenja, radnjama koje se sastoje u činjenju, nečinjenju i propustu te krivnji, a optužnica Međunarodnog kaznenog suda, prema mišljenju podnositelja, ne odgovara tom pravnom standardu.
NN 109/1999 • Podnositelj ustavne tužbe, nadalje, navodi da je člankom 5. Ustava propisano da zakoni moraju biti u suglasnosti s Ustavom, a ostali propisi i s Ustavom i sa zakonom, a da Ustavni zakon o suradnji nije u skladu s člankom 29. Ustava, a u suprotnosti je i s odredbama ranijeg Zakona o krivičnom postupku kao i Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«, broj 110/97 i 27/98) koji se prema članku 22. Ustavnog zakona o suradnji supsidijarno primjenjuju.
NN 109/1999 • Navedeno ističe iz razloga što je protiv njega u tijeku kazneni postupak pred Županijskim sudom u Zagrebu pod brojem: K-216/97 koji nije pravomoćno okončan te se pita što će biti sa zaštitom njegovih ustavnih prava iz članka 29. Ustava u tom postupku ukoliko bude predan Međunarodnom kaznenom sudu. Navodi da je podnio zahtjev Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu da optužnicu proširi na način da istom obuhvati sva kaznena djela koja su predmet optužnice potvrđene po Međunarodnom kaznenom sudu.
NN 109/1999 • Naime, podnositelj smatra da pozitivno zakonodavstvo Republike Hrvatske propisuje sva kaznena djela iz nadležnosti Međunarodnog kaznenog suda, te kada bi mu se sudilo u Republici Hrvatskoj u eventualnu kaznu bi mu se uračunalo vrijeme provedeno u pritvoru, a kazna na koju bi bio osuđen ne bi mogla biti viša od 20 godina zatvora, dok bi u slučaju suđenja pred Međunarodnim kaznenim sudom mogao biti suđen na kaznu doživotnog zatvora. Iz toga podnositelj zaključuje da je osporavanim odlukama povrijeđeno ustavno pravo iz članka 31. Ustava, prema kojemu ako zakon nakon počinjenog djela odredi blažu kaznu, odredit će se takva kazna.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 109/1999 • Osim toga, podnositelj navodi da su navedene odluke suprotne odredbama članka 6. Europske konvencije o ljudskim pravima, a koja odredba je u cijelosti sukladna odredbi članka 29. Ustava Republike Hrvatske. Smatra da bi se njegovom predajom prekršila odredba članka 6. navedene Konvencije kojom se jamči pravo na pravično suđenje pred nadležnim sudom ustanovljenim zakonom. Ističe da se osporenim odlukama ne zagovara nadležnost suda utemeljenog na zakonu, a podnositelj tužbe se lišava ustavnih prava iz članka 29. Ustava te prava koja mu pripadaju temeljem Europske konvencije, a on bi bio predan pravosuđu koje nije preuzelo obveze temeljem te Konvencije. Stoga, podnositelj ističe da je u tom smislu podnio zahtjev Europskom sudu za ljudska prava.
NN 109/1999 • Povrede ustavnih prava iz članaka 16. i 19. Ustava podnositelj samo navodi, ali ničim ne obrazlaže.
NN 109/1999 • Predlaže da Ustavni sud usvoji ustavnu tužbu te ukine pobijane odluke i vrati ih nadležnom tijelu na ponovno odlučivanje.
NN 109/1999 • Za potrebe ustavnosudskog postupka pribavljen je spis Županijskog suda u Zagrebu broj: KV-I-433/99.
NN 109/1999 • Tijekom ustavnosudskog postupka utvrđeno je da je prvostupanjski sud utvrdio postojanje zakonskih uvjeta za predaju podnositelja ustavne tužbe Međunarodnom kaznenom sudu sukladno članku 20. Ustavnog zakona o suradnji.
NN 109/1999 • Kako je u postupku pred sudovima utvrđeno da se zahtjev odnosi na osobu protiv koje se vodi postupak za predaju i da se radi o kaznenom djelu za koje je Međunarodni kazneni sud nadležan prema svom Statutu, dok podnositelj nije zbog istog kaznenog djela presuđen pravomoćnom presudom suda u Republici Hrvatskoj, sudovi su ocijenili da su se stekli svi zakonski uvjeti za udovoljavanje zahtjevu Međunarodnog kaznenog suda.
NN 109/1999 • U postupku pred prvostupanjskim sudom je utvrđena istovjetnost podnositelja ustavne tužbe na sjednici Vijeća održanoj 1. rujna 1999. godine, a i njegov branitelj je na zapisnik od istoga datuma izjavio da nema spora o identitetu osobe čija se predaja zahtijeva. Osim toga je Međunarodni kazneni sud dostavio optužnicu broj: IT-98-34/I od 18. prosinca 1998. godine, te nalog kojim se potvrđuje optužnica od 21. prosinca 1998. godine, uz obrazloženi zahtjev za predaju, a zahtjev za predaju okrivljenika odnosi se upravo na kaznena djela za koja je Međunarodni kazneni sud nadležan prema svom Statutu kako su to pravilno utvrdili redovni sudovi.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 13/91, Broj 133/04,
Broj 184/03, Broj 64/91,
Broj 172/03, Broj 140/03
LINK - TRGOVINA, ZAPOSLENJA, NATJEČAJI, JAVNI SERVISI, UPRAVA