PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NOVI BRZI PREGLED ZAKONSKE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 26/2008 • 16.9. Radi upisivanja činjenica i podataka sukladno članku 27., 40. i 50. Zakona o državnim maticama, za svaku kalendarsku godinu ostavlja se u registru određen broj praznih mjesta iza posljednjeg izvršenog upisa.
NN 26/2008 • 17.2. Činjenica rođenja djeteta u prometnom sredstvu (zrakoplovu, vlaku i sl.) prijavljuje se matičaru matičnog područja mjesta u kojem je putovanje djetetove majke završilo. Kao mjesto rođenja djeteta upisuje se mjesto u kojem je putovanje majke završilo.
NN 26/2008 • 17.3. Rođenje djeteta u zdravstvenoj ustanovi prijavljuje se pisano.
NN 26/2008 • 19.1. Ako prilikom prijavljivanja činjenice rođenja nije određeno osobno ime djeteta, odgovarajuća rubrika popunit će se kad osobno ime djeteta bude određeno. O načinu određivanja osobnog imena djeteta upisuje se odgovarajuća bilješka u rubriku »Primjedbe« odnosno »Naknadni upisi i bilješke«, s naznakom tko je i kad odredio osobno ime djetetu, a nakon toga slijedi upis određenog osobnog imena u odgovarajuću rubriku temeljnog upisa matice rođenih.
NN 26/2008 • 19.3. Kad je osobno ime djeteta sukladno članku 3. stavak 3., 5. ili 6. Zakona o osobnom imenu, određeno do zaključenja temeljnog upisa, odgovarajuća bilješka upisuje se u rubriku »Primjedbe«, a nakon toga upisuje se u rubriku »Naknadni upisi i bilješke«.
NN 26/2008 • 19.5. U slučaju da je osobno ime djeteta, sukladno članku 3. stavak 5. Zakona o osobnom imenu, određeno nakon zakonskog roka, uz upisivanje bilješke o načinu određivanja osobnog imena upisuje se i naziv ureda državne uprave odnosno gradskog ureda te broj i datum rješenja na temelju kojeg je odobren upis, sukladno članku 36. Zakona o državnim maticama.
NN 26/2008 • 19.6. Nakon upisane bilješke o određivanju osobnog imena djeteta, u rubrici »Primjedbe« odnosno »Naknadni upisi i bilješke« matičar će upisati određeno osobno ime u odgovarajuću rubriku temeljnog upisa državne matice koja je ranije ostala nepopunjena.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NN 26/2008 • 19.8. Ako se izjava o osobnom imenu djeteta za uporabu u pravnom prometu daje po istjeku zakonskog roka od dva mjeseca, upis se obavlja na temelju rješenja nadležnog ureda državne uprave odnosno gradskog ureda. Na isti se način postupa i kod određivanja osobnog imena za uporabu u pravnom prometu osoba koje u matici rođenih imaju upisano više imena odnosno prezimena.
NN 26/2008 • 20.2. Ako se red rođenja blizanaca ne može ustanoviti, dodaje se u produžetku: »Red rođenja blizanaca nije utvrđen.«
NN 26/2008 • 21. Činjenica rođenja mrtvorođenog djeteta upisuje se u maticu rođenih s podacima koji su predviđeni za živorođeno dijete, a osobno ime unosi se na izričit zahtjev roditelja. U rubriku »Primjedbe« upisuje se bilješka: »Dijete je mrtvorođeno.«
NN 26/2008 • 22.2. Kod upisa činjenice rođenja nađenog djeteta čiji roditelji nisu poznati, u rubriku »Primjedbe« unosi se bilješka:
NN 26/2008 • 22.3. Na temelju odluke o utvrđivanju roditelja, matičar će upisati podatke u odgovarajuće rubrike. U rubriku »Naknadni upisi i bilješke« upisat će bilješku o nazivu i sjedištu nadležnog tijela, broj i datum odluke kojom je utvrđen roditelj.
NN 26/2008 • 23.1. Majčinstvo i očinstvo može se priznati davanjem izjave na zapisnik pred matičarom, centrom za socijalnu skrb ili sudom.
NN 26/2008 • 23.2. Ako matičar pred kojim je dana izjava o priznanju majčinstva ili očinstva nije nadležan za upis djeteta u maticu rođenih, bez odgode dostavit će primjerak zapisnika nadležnom matičaru.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 9/00, Broj 26/93,
Broj 49/97, Broj 18/94,
Broj 75/93, Broj 58/92
LINK - POSLOVNI SAVJETNIK, POSLOVNI SUBJEKTI, POSLOVNI PLAN I DRUGO