PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
zg-je-li-prisutnost-chom NN 2/2005

• U ovome se stavku opisuje određivanje istinitosti (jedne komponente točnosti). Istinitost se može utvrditi jedino pomoću potvrđenog referentnog materijala (CRM). Kad god je na raspolaganju potvrđeni referentni materijal, isti se mora upotrijebiti. Postupak je podrobno opisan u normi HRN ISO 5725-4. U nastavku navodimo primjer:


Stranica 2005-01-2-16 NN 2/2005

• – odredi se koncentracija analita koji je prisutan u svakom uzorku replika,


Internet NN 2/2005

• – izračuna se srednja vrijednost, standardna devijacija i koeficijent varijacije (%) za te koncentracije,


Internet stranice NN 2/2005

• – izračuna se istinitost podjelom dokazane srednje vrijednosti s potvrđenom vrijednošću (mjerenom kao koncentracija) i množenjem sa 100, da bi se rezultat izrazio u postotku.


Internet stranice NN 2/2005
• Ova provjera podrazumijeva namjerno uvođenje manjih razumnih varijacija od strane laboratorija i promatranje njihovih posljedica.

Internet stranice NN 2/2005
• Prije samog ispitivanja mora se izvršiti odabir čimbenika koji sudjeluju u pripremnoj obradi, pročišćavanju i analizi uzoraka, a koji bi mogli utjecati na rezultate mjerenja. Ti čimbenici mogu uključivati analitičara, izvor i starost reagensa, otapala, standarde i ekstrakte uzoraka, brzinu zagrijavanja, temperaturu, pH vrijednost, kao i mnoge druge čimbenike koji se mogu javiti u laboratoriju. Ove bi čimbenike trebalo modificirati po redu veličine koji odgovara odstupanjima do kojih obično dolazi između laboratorija.

Internet stranice NN 2/2005 • – test robusnosti provodi se prema Youdenovom postupku. (U ovoj se fazi mogu primijeniti i druge priznate metode. Međutim, Youdenov postupak svodi potrebno vrijeme i napor na minimum). Youdenov postupak je frakcionirani faktorski model. Uzajamna djelovanja među različitim faktorima ne mogu se dokazati,
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE Pregled
Informacije NN 2/2005 • – u protokolu izvođenja metode trebaju biti jasno navedeni faktori koji značajno utječu na rezultate.
Poslovne stranice NN 2/2005 • Osnovna ideja nije u tomu da se ispituje jedna po jedna promjena, već nekoliko promjena odjednom. Kao primjer neka A, B, C, D, E, F, G označujući nominalne vrijednosti za sedam različitih faktora koji bi, u slučaju da se njihove nominalne vrijednosti neznatno promijene, mogli utjecati na rezultate. Označimo njihove alternativne vrijednosti odgovarajućim malim slovima a, b, c, d, e, f, g. Time dobivamo 27 odnosno 128 mogućih različitih kombinacija.
Pregledi NN 2/2005 • Moguće je odabrati podskup od osam kombinacija kod kojih postoji ravnoteža između malih i velikih slova (Tablica 11). Mora se odabrati osam kombinacija koje će sadržavati odabrane faktore (A-G). Rezultat odabranih kombinacija pokazan je u Tablici 11 kao S-Z.
Glasnik NN 2/2005 • Za izračunavanje, vidi primjere ispitivanja robusnosti pod točkom 2.3.
Novo NN 2/2005 • Zapaženo je da nedovoljna stabilnost analita ili sastojaka matriksa u uzorku tijekom pohrane ili analize može dovesti do značajnih odstupanja u konačnom rezultatu analize. Osim toga, trebalo bi provjeriti stabilnost baždarnog standarda u otopini. Stabilnost analita u različitim uvjetima pohrane obično je dobro poznata. Praćenje uvjeta pohrane sastavni je dio uobičajenog sustava ovlašćivanja laboratorija. Ako stabilnost nije poznata, može se odrediti prema primjerima navedenim u daljnjem tekstu.
Poslovi NN 2/2005 • – izmjeriti udio analita u svježe pripremljenoj otopini prema uputama za ispitivanje,
Poticaji NN 2/2005 • – rasporediti odgovarajuće volumene u prikladno laboratorijsko posuđe, označiti i pohraniti prema sljedećoj shemi:
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR: Broj 81/08, Broj 32/01, Broj 152/05, Broj 30/08, Broj 76/06, Broj 188/04


LINK - NOVA PONUDA KORISNIH ALATA ZA POBOLJŠANJE POSLOVANJA Pregled