PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 88/2002 • (2) O prigovoru iz stavka 1. ovoga članka odlučuje Visoki prekršajni sud primjenjujući odredbe ovoga Zakona koje se odnose na žalbu protiv rješenja donesenog u prekršajnom postupku.
NN 88/2002 • XX. PREKRŠAJNI Postupak U prvom stupnju pred prekrŠajnim sudom
NN 88/2002 • (1) Prekršajni postupak pokreće pred sudom nadležno tijelo ili oštećenik podnošenjem zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Nadležna tijela su: državni odvjetnik, tijela uprave u čiju nadležnost spada neposredno provođenje ili nadzor nad provođenjem propisa kojima su propisani prekršaji, nadležna inspekcijska tijela ili pravne osobe s javnim ovlastima. Ako ta tijela ne pokrenu postupak, to mogu učiniti tijela višeg stupnja u čiju nadležnost spada nadzor nad provođenjem određenog propisa.
NN 88/2002 • (2) Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka sadrži: ime i prezime počinitelja s osobnim podacima, odnosno tvrtku okrivljenika – pravne osobe, njezin matični broj i podatke o njezinu predstavniku, ako su poznati, opis djela iz kojeg proizlaze propisana obilježja prekršaja, vrijeme i mjesto počinjenja prekršaja, odredbe propisa kojim je određen prekršaj te podatke o dokazima.
NN 88/2002 • (1) Zaprimljeni zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka sud će razmotriti bez odgode i zakazati raspravu. Smatra se da prekršajni postupak započinje određivanjem glavne rasprave.
NN 88/2002 • (2) Sud će rješenjem odbaciti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka ako djelo koje se okrivljeniku stavlja na teret nije prekršaj, ako postoje okolnosti koje isključuju krivnju, ako je nastupila zastara progona, ako podnositelj zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka nije ovlašten podnijeti zahtjev za odnosni prekršaj ili postoje druge okolnosti koje isključuju progon za prekršaj, te ako nema dovoljno dokaza da je okrivljenik počinio prekršaj. Protiv toga rješenja žalbu mogu izjaviti podnositelj zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i oštećenik pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.
NN 88/2002 • (1) Sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak prekinut će rješenjem postupak:
NN 88/2002 • 1. ako je prebivalište ili boravište okrivljenika nepoznato, ili ako je u bijegu, ili ako se nalazi u inozemstvu na neodređeno vrijeme, ili nije dostižan tijelu koje vodi postupak iz drugih razloga,
NN 88/2002 • 2. ako je okrivljenik, nakon djela za koje se optužuje, tako obolio da ima privremene duševne smetnje i postao nesposoban za sudjelovanje u postupku (članak 3. točka 4. Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, »Narodne novine«, br. 111/97., 27/98., 128/99. i 79/02.).
NN 88/2002 • (2) Prije nego što postupak prekine, sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak je dužno osigurati dokaze.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 88/2002 • (3) Postupak će se nastaviti kad prestane smetnja koja je bila razlog za prekid. O prekidu i nastavku obavijestit će se podnositelj zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i oštećenik. Protiv rješenja o prekidu i nastavku postupka dopuštena je posebna žalba koja ne zadržava izvršenje.
NN 88/2002 • (1) Okrivljenik se ispituje usmeno. Sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak može pozvati okrivljenika da svoju obranu iznimno iznese pisano, ako ustanovi da neposredno i usmeno ispitivanje nije potrebno s obzirom na obilježje prekršaja i podatke navedene u zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka. U takvom slučaju okrivljenik može svoju obranu dati pisano ili se osobno javiti radi usmenog ispitivanja.
NN 88/2002 • (2) Kad se okrivljenik prvi put ispituje, pitat će se za ime i prezime, nadimak ako ga ima, ime i prezime roditelja, djevojačko obiteljsko ime majke, gdje je rođen, gdje stanuje, dan, mjesec i godinu rođenja, koje je narodnosti, čiji je državljanin i JMBG, čime se zanima, kakve su mu obiteljske prilike, zna li pisati, kakve je škole završio, je li, gdje i kada služio vojsku, kakvog je imovnog stanja, je li, kad i zašto prekršajno kažnjavan, vodi li se protiv njega postupak za koji drugi prekršaj ili kazneno djelo, a ako je maloljetan, tko mu je zakonski zastupnik. Okrivljenik će se poučiti da je dužan odazvati se pozivu i odmah priopćiti svaku promjenu adrese ili namjeru da promijeni boravište, a upozorit će se i na posljedice ako prema tome ne postupi.
NN 88/2002 • (3) Zatim će se okrivljeniku priopćiti zašto se okrivljuje i upozorit će se da nije dužan iznijeti svoju obranu niti odgovarati na pitanja, kao i na pravo da uzme branitelja po svom izboru, koji može biti nazočan ispitivanju. Nakon toga pozvat će se da iznese svoju obranu, prije čijeg iznošenja ima pravo posavjetovati se s braniteljem.
NN 88/2002 • (4) Ispitivanje treba obavljati tako da se u potpunosti poštuje osobnost okrivljenika. Prema okrivljeniku se ne smije upotrijebiti sila, prijetnja ili druga slična sredstva da bi se došlo do njegove izjave ili priznanja.
NN 88/2002 • (5) Okrivljenik može biti ispitan i bez branitelja samo ako se izričito odrekao tog prava. Ako je postupljeno suprotno ovom i odredbama stavka 3. i 4. ovoga članka ili ako izjava okrivljenika o korištenju prava da uzme branitelja nije ubilježena u zapisnik na iskazu okrivljenika ne može se temeljiti sudska odluka.
NN 88/2002 • (6) Okrivljenik se ispituje pred sudom koji vodi postupak ili upravnim tijelom koje vodi prekršajni postupak, osim ako okrivljenik ima prebivalište ili boravište izvan njegova područja. U tom slučaju okrivljenik se može ispitati pred sudom ili upravnim tijelom koje vodi prekršajni postupak na čijem području okrivljenik prebiva ili boravi.
NN 88/2002 • (7) Okrivljenik može biti suočen sa svjedokom ili drugim okrivljenikom ako se njihovi iskazi ne slažu o važnim činjenicama. Suočeni će se posebno ispitati o svakoj okolnosti o kojoj se njihovi iskazi međusobno ne slažu, a njihov odgovor unijeti u zapisnik.
NN 88/2002 • (8) Ispitivanje okrivljenika obavljat će se preko tumača u slučajevima predviđenim ovim Zakonom. Ako je okrivljenik gluh, postavit će mu se pitanja pisano, a ako je nijem pozvat će se da pisano odgovara. Ako se ispitivanje ne može obaviti na taj način, pozvat će se kao tumač osoba koja se s okrivljenikom može sporazumjeti. Ako tumač nije prisegnut, položit će prisegu da će vjerno prenijeti pitanja koja se okrivljeniku upućuju i izjave što ih on bude davao. Odredbe ovoga Zakona koje se odnose na vještake smisleno će se primjenjivati na tumače.
NN 88/2002 • (1) Kao svjedoci pozivaju se osobe za koje je vjerojatno da će moći dati obavijesti o prekršaju, te počinitelju i o drugim važnim okolnostima. Oštećenik i oštećenik kao tužitelj mogu se ispitati kao svjedoci. Svaka osoba koja se kao svjedok poziva dužna je odazvati se pozivu, a ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, obvezna je i svjedočiti.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 105/04, Broj 146/03,
Broj 18/07, Broj 136/03,
Broj 10/96, Broj 49/03
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE