PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 18/2007 • S obzirom na navedene podatke, razvidno je kako tržište krajnje potrošnje stagnira jer sve ukazuje da broj pušača, kao krajnjih korisnika cigareta neće rasti. Stoga poduzetnici koji djeluju na mjerodavnom tržištu trgovine cigaretama mogu računati na povećanje svojih tržišnih udjela samo preuzimanjem dijela tržišnog udjela svojih tržišnih takmaca.
NN 18/2007 • U tablici 4. navedena je prosječna godišnja vrijednost osobne potrošnje duhanskih proizvoda po kućanstvu i iz nje je vidljivo kako su izdaci za duhanske proizvode relativno stabilni u vremenu, te da nema većih oscilacija u promatrane tri godine.
NN 18/2007 • Tablica 4.: Prosječna godišnja osobna potrošnja duhanskih proizvoda po kućanstvu u Republici Hrvatskoj u kunama i udjel u ukupnoj osobnoj potrošnji* za razdoblje 2000. – 2002.
NN 18/2007 • * osobna potrošnja obuhvaća izdatke za hranu i bezalkoholna pića, alkoholna pića i duhan, odjeću i obuću, stanovanje, pokućsvo, zdravstvo, prijevoz, komunikacije, rekreaciju i kulturu, obrazovanje, ugostiteljske usluge, ostala dobra i usluge
NN 18/2007 • Određivanje cijene cigareta razlikuje se od uobičajenog formiranja maloprodajne cijene za potrošna dobra, budući da proizvođač ili uvoznik cigareta na teritoriju Republike Hrvatske utvrđuje te cijene kao fiksne, te ih je dužan prijaviti Ministarstvu financija.
NN 18/2007 • Sukladno članku 16. stavku 3. Zakona o posebnom porezu na duhanske proizvode prodaja duhanskih proizvoda po cijenama nižim ili višim od prijavljenih Ministarstvu financija smatra se protuzakonitom.
NN 18/2007 • Maloprodajna cijena cigareta u sebi obavezno sadrži pored troškova potrebnih za njenu proizvodnju, skladištenje i distribuciju, profit proizvođača, poseban porez na duhanske proizvode (trošarina) i porez na dodanu vrijednost.
NN 18/2007 • Kada je riječ o cigaretama proizvedenim izvan teritorija Republike Hrvatske koje se uvoze na hrvatsko tržište, tada se pri uvozu plaća i carina koja se po određenoj carinskoj stopi mora platiti za uvezene proizvode, ukoliko u konkretnom slučaju nije riječ o povlaštenom uvozu sukladno trgovinskim ugovorima kojima je predviđen slobodan, odnosno bescarinski uvoz cigareta u cijelosti ili u okviru određene kvote.
NN 18/2007 • Prilikom uvoza proizvoda u Republiku Hrvatsku, proizvodi koja se uvoze moraju proći postupak carinjenja. Stoga se i na cigarete koje se uvoze u Republiku Hrvatsku mora platiti carina prema visini vrijednosti proizvoda iz računa i carinskoj stopi propisanoj u Uredbi o carinskoj tarifi za tu vrstu proizvoda.
NN 18/2007 • Republika Hrvatska se članstvom u WTO obvezala na određenu visinu carina za sve proizvode, pa tako i za cigarete. Naime, Republika Hrvatska je preuzela obvezu da carine neće povećavati, već da će ih postupno snižavati, i to s 53 posto, koliki je bio iznos carine na cigarete na dan prijama Republike Hrvatske u WTO, do 38 posto u 2004. godini. Istovremeno, potpisivanjem niza ugovora o slobodnoj trgovini, za uvoz cigareta dogovorene su posebne carinske stope. Primjerice s Bosnom i Hercegovinom carina iznosi 0 posto, dok se s EU i Makedonijom snižene carine primjenjuju unutar carinske kvote, odnosno na uvoz određene količine cigareta s podrijetlom iz zemalja članica EU i Makedonije plaća se snižena carina.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 18/2007 • Poduzetnik TD Zadar u stečaju uvozio je cigarete u Republiku Hrvatsku tijekom razdoblja 2000. – 2003. U tom razdoblju uvezli su ukupno […] kutijica cigareta, što iznosi […] pojedinačnih cigareta.
NN 18/2007 • Na sve cigarete koje su plasirane na hrvatskom tržištu, a uvozio ih je TD Zadar, plaćena je carina u cijelosti. Taj se poduzetnik, na upit Agencije, pisano očitovao kako nikad nije koristio preferencijalne uvozne carinske stope (kvote) prilikom uvoza cigareta iz zemalja Europske unije.
NN 18/2007 • S druge strane, poduzetnik TDR d.o.o. se, na upit Agencije, očitovao kako u razdoblju 1999. – 2003. nije bilo uvoza cigareta namijenjenih prodaji na hrvatskom tržištu od strane poduzetnika TD Zagreb i TD Rovinj. Uvoz naznačen u podnesku Središnjeg ureda, Carinske uprave, za to razdoblje, odnosio se na tzv. interduhansku razmjenu cigareta u svrhu analiza istih.
NN 18/2007 • Poseban porez na duhanske prerađevine uređen je Zakonom o posebnom porezu na duhanske prerađevine (»Narodne novine«, broj 51/94) i izmjenama i dopunama tog zakona (»Narodne novine«, broj 56/95, 67/99, 105/99, 55/00, 107/01).
NN 18/2007 • Zakonom o posebnom porezu na duhanske prerađevine određene su vrste cigareta na koje se plaća ta vrsta poreza i koliko ona iznosi. Posebnim porezom na duhanske proizvode oporezuju se cigarete i ostali duhanski proizvodi. Pod ostalim duhanskim proizvodima, sukladno članku 5. stavku 1. Zakona o posebnom porezu na duhanske proizvode, podrazumijevaju se cigare i cigarilosi, duhan za lulu i duhan za pušenje, duhan za šmrkanje, žvakanje i drugi duhanski proizvodi, međutim oni za potrebe ovog postupka nisu posebno analizirani.
NN 18/2007 • Izmjenom Zakona o posebnom porezu na duhanske prerađevine iz 1999. godine propisano je da se cigarete razvrstavaju u skupine u skladu sa Zakonom o duhanu.
NN 18/2007 • Cigarete se sukladno Zakonu o duhanu (»Narodne novine«, broj 69/99) i Pravilniku o obradi duhana, proizvodnji i markama duhanskih proizvoda (»Narodne novine«, broj 106/00) razvrstavaju u tri skupine, i to:
NN 18/2007 • U skupinu A upisuju se cigarete koje sadrže najmanje 60 posto domaćih duhana ili duhana podrijetlom iz zemalja članica WTO, od čega je najmanje 25 posto donjih branja ili na njima temeljenih surogata u vidu tehnološki obrađenog rebra i duhanske folije, s filtrom ili bez filtra, kltra, koje su pakirane u meku, te su prvi puta stavljene u promet u Republici Hrvatskoj.
NN 18/2007 • U skupinu B upisuju se cigarete koje sadrže najmanje 60 posto domaćih duhana ili duhana podrijetlom iz zemalja članica WTO ili na njima temeljenih surogata u vidu tehnološki obrađenog rebra i duhanske folije, s filtrom, koje su pakirane u tvrdom omotu, te su prvi puta stavljene u promet u Republici Hrvatskoj.
NN 18/2007 • U skupinu C upisuju se sve ostale vrste cigareta koje ne ispunjavaju uvjete za cigarete iz skupine A ili B.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 150/09, Broj 148/08,
Broj 141/06, Broj 116/05,
Broj 54/04, Broj 71/08
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE