PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 3/1999 • 22. Dodatak 1. objašnjava razdoblja za koja se zahtijeva izvješćivanje polugodišnje i tromjesečno.
NN 3/1999 • 23. Pri odlučivanju kako priznati, mjeriti, razvrstati ili objaviti neku stavku za svrhe izvješćivanja u toku godine, značajnost se treba procijeniti prema financijskim podacima razdoblja u toku godine. Prilikom ocjenjivanja značajnosti, treba se priznati da se mjerenje u razdoblju u toku godine može temeljiti na procjenama u većoj mjeri nego kod godišnjih financijskih podataka.
NN 3/1999 • 24. U Predgovoru Međunarodnim računovodstvenim standardima ističe se da "Međunarodni računovodstveni standardi nisu namijenjeni da se primjenjuju na beznačajne stavke". U Predgovoru se ističe da "... informacija je značajna ako bi njeno ispuštanje ili pogrešno iskazivanje moglo utjecati na donošenje ekonomskih odluka korisnika donesenim na temelju financijskih izvještaja." MRS 8, Neto dobit ili gubitak razdoblja, temeljne pogreške i promjene računovodstvenih politika, zahtijeva zasebno objavljivanje značajnih izvanrednih stavaka, neuobičajenih redovnih stavaka, prekinutih poslovanja, promjena računovodstvenih procjena, temeljnih pogrešaka i promjena računovodstvenih politika. MRS 8 ne sadrži kvantitativne upute u svezi sa načelom značajnosti.
NN 3/1999 • 25. Dok se za ocjenjivanje značajnosti za svrhe financijskog izvješćivanja uvijek zahtijeva prosudba, ovaj Standard zasniva odluku o priznavanju i mjerenju na podacima razdoblja u toku godine iz razloga razumljivosti podataka razdoblja u toku godine. Prema tome, primjerice, neuobičajene ili izvanredne stavke, promjene računovodstvenih politika ili promjene računovodstvenih procjena i temeljne pogreške se priznaju i objavljuju na temelju značajnosti podataka razdoblja u toku godine da se izbjegne pogrešno zaključivanje do kojeg bi moglo doći zbog neobjavljivanja. Najvažniji je cilj osigurati da financijsko izvješće razdoblja u toku godine sadrži sve informacije koje su relevantne za razumijevanje financijskog položaja i uspješnosti poduzeća tijekom razdoblja u toku godine.
NN 3/1999 • 26. Ako je procjena navedena u razdoblju u toku godine značajno promijenjena tijekom posljednjeg razdoblja u toku godine financijske godine, ali zasebno financijsko izvješće nije publicirano za to razdoblje u toku godine, treba se objaviti vrsta i iznos
NN 3/1999 • 27. MRS 8 zahtijeva objavljivanje vrste i (ako je praktično) veličine promjene procjene koja ima značajan utjecaj u tekućem razdoblju ili se očekuje da će imati značajan utjecaj u narednim razdobljima. Točka 16 d) ovoga Standarda zahtijeva slično objavljivanje u financijskom izvješću razdoblja u toku godine. Primjeri za to jesu promjene procjena u zadnjem razdoblju u toku godine koje se odnose na otpise zaliha, restrukturiranja ili gubici od umanjenja vrijednosti imovine, koji su navedeni u prethodnom razdoblju u toku godine te financijske godine. Objavljivanje koje zahtijeva navedena točka u skladu je sa zahtjevom MRS-a 8 i namijenjeno je djelokrugu u užem smislu - koje se odnosi samo na promjenu procjene. Od poduzeća se ne zahtijeva da uključi dodatne financijske informacije razdoblja u toku godine u svojim godišnjim financijskim izvještajima.
NN 3/1999 • Računovodstvene politike razdoblja u toku godine iste kao u godišnjem razdoblju
NN 3/1999 • 28. Poduzeće treba primijeniti iste računovodstvene politike u financijskim izvještajima razdoblja u toku godine kao što su primijenjene u godišnjim financijskim izvještajima, izuzev promjena računovodstvenih politika utvrđenih poslije datuma posljednjih godišnjih financijskih izvještaja koje se trebaju odraziti u narednim godišnjim financijskim izvještajima. Međutim, učestalost izvješćivanja (godišnje, polugodišnje, tromjesečno) ne treba utjecati na mjerenje godišnjih rezultata. Da se postigne ovaj cilj, mjerenje se za svrhe izvješćivanja razdoblja u toku godine treba provoditi za razdoblje godine dana koje završava datumom razdoblja u toku godine.
NN 3/1999 • 29. Zahtjev da poduzeće primjenjuje iste računovodstvene politike u financijskim izvještajima razdoblja u toku godine kao u godišnjim izvještajima, može se činiti kao preporuka da se mjerenja u razdoblju u toku godine obavljaju za svako razdoblje kao neovisno izvještajno razdoblje. Međutim, uz uvjet da učestalost izvješćivanja ne treba utjecati na mjerenje godišnjih rezultata, u točki 28. se ukazuje da je razdoblje u toku godine dio financijske godine. Mjerenja za razdoblje od godine dana koje završava datumom razdoblja u toku godine može obuhvatiti promjene procjena navedenih u prethodnim međurazdobljima tekuće financijske godine. Međutim, načela priznavanja imovine, obveza, prihoda i rashoda razdoblja u toku godine ista su kao u godišnjim financijskim izvještajima.
NN 3/1999 • a) načela za priznavanje i mjerenje gubitaka od otpisa zaliha, restrukturiranja i drugih otpisa u razdoblju u toku godine jesu ista kao da ih poduzeće primjenjuje samo za godišnje financijske izvještaje. Međutim, ako su takve stavke priznate i izmjerene u jednom razdoblju u toku godine, a procjene promijenjene u narednom razdoblju u toku godine odnosne financijske godine, izvorne se procjene mijenjaju u narednom razdoblju u toku godine vremenskim razgraničenjem dodatnog iznosa gubitka ili storniranjem ranije priznatog iznosa,
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 3/1999 • b) trošak nabave koji ne udovoljava definiciji sredstva na kraju razdoblja u toku godine ne razgraničava se u bilanci te se ne čeka buduća informacija o tome udovoljava li se definiciji sredstva ili da se zaokruži zarada razdoblja u toku godine unutar financijske godine i
NN 3/1999 • c) rashod poreza na dobit se priznaje u svakom razdoblju u toku godine, a temelji se na najboljoj procjeni ponderirane prosječne porezne stope koja se očekuje za cijelu financijsku godinu. Obračunani iznosi poreznih rashoda jednog razdoblja u toku godine možda će se trebati korigirati u narednom razdoblju u toku godine te financijske godine ako se promijeni procjena godišnje porezne stope.
NN 3/1999 • 31. Prema Okviru za sastavljanje i prezentiranje financijskih izvještaja (Okvir), priznavanje je "…postupak uključivanja neke stavke u bilancu ili račun dobiti i gubitka koja udovoljava definiciji elementa i ispunjava kriterij za priznavanje". Definicije imovine, obveza, prihoda i rashoda jesu temelj za priznavanje, kako u godišnjim tako i u podacima financijskih izvješća razdoblja u toku godine.
NN 3/1999 • 32. Za imovinu se primjenjuju isti testovi budućih ekonomskih koristi na datumima razdoblja u toku godine i na kraju financijske godine. Troškovi nabave, koji se po svojoj prirodi ne bi mogli prihvatiti kao imovina na kraju financijske godine neće se moći prihvatiti kao imovina niti na datumima razdoblja u toku godine. Slično navedenome, neka obveza na datum izvješćivanja razdoblja u toku godine mora predstavljati postojeću obvezu na taj datum, kao što ona mora biti na datum godišnjeg izvješćivanja.
NN 3/1999 • 33. Bitno je obilježja prihoda i rashoda da su odnosni priljevi i odljevi imovine i obveza već nastali. Ako su priljevi i odljevi već nastali, odnosni se prihodi i rashodi priznaju, a ako nisu, ne priznaju se. U Okviru je navedeno da "…rashodi u računu dobiti i gubitka se priznaju ako se smanje buduće ekonomske koristi koji se odnose na smanjenje sredstava ili povećanje obveza, koje se može pouzdano izmjeriti… … Okvir ne dopušta priznavanje stavke u bilanci koja ne udovoljava definiciji imovine ili obveza."
NN 3/1999 • 34. Kod mjerenja imovine, obveza, prihoda, rashoda i novčanog tijeka koji se iskazuju u financijskim izvještajima, poduzeće koje izvješćuje samo godišnje u mogućnosti je uzeti u obzir informaciju koja postaje raspoloživa tijekom financijske godine. Učinak njenog mjerenja iskazuje se u godišnjem izvješću.
NN 3/1999 • 35. Poduzeće koje izvješćuje polugodišnje koristi informacije raspoložive do sredine godine ili kraće, a zatim kod mjerenja u financijskim izvještajima za razdoblje od prvih šest mjeseci i informacije raspoložive u posljednjih godinu dana ili kraće te zatim za razdoblje od dvanaest mjeseci. Mjerenje u razdoblju od dvanaest mjeseci održavat će moguće promjene procjena iskazanih u razdoblju od prvih šest mjeseci. Iznosi koji su iskazani u financijskom izvješću razdoblja u toku godine od prvih šest mjeseci ne usklađuju se retroaktivno. Međutim, točke 16 d) i 26. zahtijevaju da se objavi priroda i iznos bilo kojih značajnih promjena procjena.
NN 3/1999 • 36. Poduzeće koje izvješćuje učestalije od polugodišnjeg razdoblja, prihode i rashode mjeri u godišnjem razdoblju koje završava na datum razdoblja u toku godine za svako razdoblje u toku godine, koristeći raspoložive informacije kada se sastavlja svaki set financijskih izvještaja. Iznosi prihoda i rashoda koji su iskazani u tekućem razdoblju u toku godine odražavat će promjene procjena iznosa iskazanih u prethodnim međurazdobljima financijske godine. Iznosi koji su iskazani u prijašnjim razdobljima u toku godine ne usklađuju se retroaktivno. Međutim, točke 16 d) i 26. zahtijevaju da se objavi priroda i iznos bilo kojih značajnih promjena procjena.
NN 3/1999 • 37. Prihodi koji su primljeni sezonski, ciklično ili povremeno unutar financijske godine ne trebaju se anticipirati ili razgraničavati na datum razdoblja u toku godine ako anticipiranje ili razgraničavanje ne bi bilo prikladno na kraju financijske godine.
NN 3/1999 • 38. Prethodni primjeri jesu prihodi od dividendi, tantijema i državne potpore. Pored toga, neka poduzeća dosljedno zarađuju više prihoda u nekim međurazdobljima nego u drugim iste financijske godine, kao što su, primjerice, sezonski prihodi trgovaca na malo. Takvi se prihodi priznaju kada nastanu.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 187/04, Broj 36/01,
Broj 13/90, Broj 49/08,
Broj 123/04, Broj 151/08
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE