PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica 2004-06-86-1651 NN 86/2004

• (3) U odluci iz stavka 2. ovoga članka Ustavni sud će odrediti primjerenu naknadu koja pripada podnositelju zbog povrede njegova ustavnog prava koju je sud učinio kada o pravima i obvezama podnositelja (...) nije odlučio u razumnom roku. Naknada se isplaćuje iz državnog proračuna u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva stranke za njezinu isplatu.


Stranica NN 86/2004

• 5. Povredu ustavnog prava na donošenje sudske odluke u razumnom roku Ustavni sud razmatra u svjetlu osobitih okolnosti svakog pojedinog slučaja.


Stranica NN 86/2004

• Razmatranjem razloga ustavne tužbe podnositelja i uvida u spis Općinskog suda u Zagrebu, broj: Pr-3050/94, Ustavni sud je utvrdio da se u ovom slučaju nisu ostvarile pretpostavke za njegovo postupanje u smislu odredbe članka 63. Ustavnog zakona.


Stranica NN 86/2004

• Zakon o potvrđivanju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i protokola br. 1, 4, 6, 7 i 11 uz Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (»Narodne novine - Međunarodni ugovori«, broj 18/97., 6/99. – pročišćeni tekst i 8/99. – ispravak, u daljnjem tekstu: Zakon o potvrđivanju Konvencije) stupio je na snagu dana 5. studenoga 1997. godine.


Internet NN 86/2004
• Od dana stupanja na snagu Zakona o potvrđivanju Konvencije, odredbe Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe (u daljnjem tekstu: Europska konvencija) čine, temeljem članka 140. Ustava Republike Hrvatske, dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske. Dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske od tog dana čini i odredba članka 6. stavka 1. Europske konvencije pod nazivom »Pravo na pošteno suđenje« koja, između ostaloga, propisuje sljedeće:

Internet stranice NN 86/2004
• Radi utvrđivanja svojih prava i obveza građanske naravi (...) svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud (...) u razumnom roku ispita njegov slučaj.

Internet stranice NN 86/2004 • Pravo na donošenje sudske odluke u razumnom roku čini dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske od dana stupanja na snagu Zakona o potvrđivanju Konvencije (5. studenoga 1997. godine). Pravo na donošenje sudske odluke u razumnom roku je ustavno pravo u Republici Hrvatskoj od 9. studenoga 2000. godine (dana proglašenja Promjena Ustava). Ispitivanje razumnosti trajanja sudskih postupaka prije 5. studenoga 1997. godine, u pravilu, ne bi moglo biti predmetom ustavnosudskih postupaka temeljenih na članku 63. Ustavnog zakona, jer u dotadašnjem pravnom poretku Republike Hrvatske takvo pravo nije postojalo.
Internet stranice NN 86/2004 • Prvostupanjski parnični postupak započeo je 29. travnja 1996. godine, podnošenjem tužbe podnositeljice Općinskom sudu u Zagrebu, protiv trgovačkog društva »K.-N.« d.o.o. iz Z., poslovna jednica Z., osporavajući kao nezakonitu odluku direktora tuženog o otkazu ugovora o radu. Međutim, kako je Ustavni sud već jednom odlučivao o razumnosti duljine trajanja tog postupka, te svojom odlukom od 7. srpnja 2003. godine već dodijelio podnositeljici naknadu radi pretjerane duljine postupka do dana podnošenja te ustavne tužbe, 7. studenoga 2002. godine, to se u ovom predmetu uzima u razmatranje samo razdoblje nakon tog datuma. Predmetna ustavna tužba podnijeta je dana 29. siječnja 2004. godine, a do tog dana sudski postupak nije okončan.
Internet stranice NN 86/2004 • Slijedom iznijetog, Ustavni sud je u konkretnom slučaju ocijenio da se pravno relevantnim razdobljem sa stajališta povrede prava na razumnu duljinu trajanja sudskog postupka smatra razdoblje od 7. studenoga 2002. godine (to jest, od dana podnošenja prethodne ustavne tužbe podnositeljice) do 29. siječnja 2004. godine (to jest, do dana podnošenja predmetne ustavne tužbe), što ukupno iznosi 1 (jednu) godinu, 2 (dva) mjeseca i 22 (dvadeset dva) dana.
Internet stranice NN 86/2004 • Ustavni sud je utvrdio da je u razmatranom, pravno relevantnom razdoblju, Općinski sud u Zagrebu, od radnji koje su relevantne za meritorno odlučivanje o pravima i obvezama stranaka u tom sudskom postupku, zakazao šest ročišta za glavnu raspravu, utvrdio adresu podnositeljice službenim putem, te zaključio glavnu raspravu. Ostala aktivnost suda bilo je pozivanje stranaka na dostavljanje podataka neophodnih za donošenje sudske odluke.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 86/2004 • Podnositeljica ustavne tužbe, kao tužiteljica u sudskom postupku, prema utvrđenju Ustavnog suda, svojim je ponašanjem, u znatnoj mjeri pridonijela duljini sudskog postupka. Uvidom u spis predmeta utvrđeno je da podnositeljica nije uopće izvijestila sud o promjeni svoje adrese, a punomoćnik podnositeljice je naknadno u dva navrata mijenjao tužbeni zahtjev, što je nedvojbeno, u velikoj mjeri utjecalo na duljinu sudskog postupka.
Informacije NN 86/2004 • Ustavni sud ocjenuje da se u konkretnom slučaju radi o složenoj sudskoj stvari.
Poslovne stranice NN 86/2004 • 6. Slijedom iznijetog, Ustavni sud ocjenjuje da se trajanje sudskog postupka u pravno relevantnom razdoblju od jedne godine, dva mjeseca i dvadeset dva dana ne može pripisati neaktivnosti ili neučinkovitosti nadležnog suda, već je trajanje postupka, u n
Pregledi NN 86/2004 • 7. Stoga je, temeljem odredaba članaka 73. i 75. Ustavnog zakona, odlučeno kao u izreci.
Besplatno NN 86/2004 • 8. Odluka o objavi odluke (točka III. izreke) temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona.
Glasnik NN 86/2004 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, odlučujući o ustavnoj tužbi M. G. iz B. i M. I. iz B. n. - V., na sjednici održanoj dana 9. lipnja 2004. godine, jednoglasno je donio
Propis NN 86/2004 • II. Općinski sud u Vukovaru dužan je donijeti presudu u predmetu koji se vodi pred tim sudom, pod poslovnim brojem: P-691/98 u najkraćem mogućem roku, ali ne duljem od deset (10) mjeseci, računajući od prvog idućeg dana nakon objave ove odluke u »Narodnim novinama«.
Propis NN 86/2004 • III. Na temelju članka 63. stavka 3. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 49/02. – pročišćeni tekst), određuje se primjerena naknada zbog povrede ustavnog prava iz članka 29. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 41/01. – pročišćeni tekst) podnositeljicama ustavne tužbe i to:
Propis NN 86/2004 • - M. I. iz B. n. - V., U. 12 r. 47, u iznosu od 9.750,00 kuna.
Propis NN 86/2004 • IV. Naknada iz točke III. izreke ove odluke bit će isplaćena iz državnog proračuna u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva podnositeljice Ministarstvu financija Republike Hrvatske za njezinu isplatu.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 24/06, Broj 51/01, Broj 74/06, Broj 91/08, Broj 42/04, Broj 95/04


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled