PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1995-10-80-1345 NN 80/1995

• 4. Prosječan broj zaposlenih u neindustrijskim djelatnostima obuhvaća djelatnike trgovine na malo, djelatnike izvan tvorničkog prijevoza, eksploatacije šuma, poljoprivrednih ekonomija, djelatnik,e zaposlene u tvorničkim restoranima i drugim neindustrijskim djelatnostima. Često pomoćne službe industrijskih poslovnih subjekata ne obavfjaju pomoćne poslove samo za industrijske djelatriosti npr. elektronička obrada podataka ili računovodstverii poslovi i sl., već i za neindustrijske djelatnosti ilipo ugovoru uz naplatu za treće osobe. U navedenim i sličnim slučajevima dio djelatnika pomoćnih službi treba svrstati u neindustrijske djelatnike razmjerno obujmu izvršenih poslova.


Propis NN 80/1995

• 5. i 6. Sati efektivnog rada djelatnika u industriji obuhvaćaju samo stvarno izvršene sate.


Propis NN 80/1995

• 5. Efektivni sati rada odnose se na djelatnike iskazane u retku 2. i 3., odnosno na djelatnike zaposlene u industrijskim djelatnostima i pomoćnim djelatnostima vezanim za industrijsku djelatnost.


Propis NN 80/1995

• 6. Efektivni sati rada odnose se na djelatnike iz retka, 2., odnosno na djelatnike koji neposredno sudjeluju u proizvodnji pcoizvoda.


Propis NN 80/1995
• Za ispunjavanje tabela 2. i 3. potrebno je izabrati jedan karakterističan dan u mjesecu najveće proizvodnje u godini za koju se podnosi izvještaj. Izabrani dan treba naznačiti iznad tabela 2. i 3. Podaci iz tih tabela služe sa ocjenu korištenja kapaciteta u vrijeme najveće aktivnosti statističke jedinice za koju se podnosi izvještaj. Rad u smjenama iskazuje se u dvije tabele: tabela 2. Raspored djelatnika prema smjenama i tabela 3. Snaga pogonskih strojeva i motora prema korištenju u smjenama.

Propis NN 80/1995
• Iskazuju se samo djelatnici u proizvodnji (tabela 1. redak 2). Obuhvaćaju se svi djelatnici prema evidenciji iz područja rada, a broj djelatnika po smjenama treba isazati prema radnim mjestima na kojima se radilo u jednoj, dvije i tri smjene. Radno mjesto na kojbm se radilo u jednoj smjeni podrazumijeva se da je samo jedari djelatnik radio na tom radnom mjestu, i to: u prvoj ili drugoj ili trećoj smjeni odnosno u bilo kojoj ali samo u jednoj od njih: Radno mjesto na kojem se radilo u dvije smjene podrazumijeva se da je na tom radnom mjestu radio jedan djelatnik jednu smjenu i na istom radnom mjestu drugi djelatnik jednu smjenu, ali ne istu kao prvi, pa su tog dana na jednom dvosmjenskom radnom mjestu radila dva djelatnika. Na jednom radnom mjestu u tri smjene rade tri djelatnika, u svakoj smjeni po jedan, u jednoj smjeni na jednom radnom mjestu može raditi samo jedan djelatnik, odnosno na jednom radnom mjestu u isto vrijeme ne mogu raditi dva ili više djelatnika.

Propis NN 80/1995 • Neki poslovni subjekti pod radnim mjestom podrazumijevaju mjesto na kojem grupa djelatnika za jednim strojem obavlja iste poslove. Takva je definicija za ovo istraživanje i po ovoj metodologiji pogrešna. Navest ćemo primjer koji pokazuje kako se pravilno unose ti podaci u tab 2 : ako jedno trgovačko društvo ima 600 djelatnika koji rade u proizvodnji i sljedeći raspored radnih mjesta: 100 radnih mjesta na kojima se radilo u jednoj smjeni, 60 radnih mjesta na kojima se radilo u dvije smjene, iIi 11 radnih mjesta na kojima se radilo u tri smjene, a 47 djelatnika je izabranog dana imalo slobodan dan, tabelu 2. treba ispuniti na sljedeći način:
Propis NN 80/1995 • 1. Ukupan broj djelatnika 600 2. Broj djelatnika na radnim mjestima na kojima se radilo u jednoj smjeni 100
Propis NN 80/1995 • 3. Broj djelatnika na radnim mjestima na kojima se radilo u dvije smjene 120
Propis NN 80/1995 • 4. Broj djelatnika na radnim mjestima na kojima se radilo u tri smjene 333
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 80/1995 • 5. Broj djelatnika koji su izabranog dana imali slobodan dan 47
Propis NN 80/1995 • Broj djelatnika koji su izabranog dana za koji se podnosi izvještaj imali slobodan dan prema operativnom planu statističke jedinice za koju se podnosi izvještaj iskazat će se u retku 5. U slučajevima odsutnosti djelatnika izvan operativnog plana proizvodnje (bolovanje i dr.) njihov će broj biti iskazan na onim radnim mjestima na kojima bi inaće radili da su toga dana došli na posao.
Propis NN 80/1995 • Tabela 3. Snaga pogonskih strojeva i motora prema korištenju u smjenama
Propis NN 80/1995 • Navest ćemo primjer koji pokazuje kako se pravilno unose ti podaci u tabeli 3 : neko trgovačko društvo ima 3 000 kW instalirane snage pogonskih strojeva i motora, od čega se 300 kW snage koristilo samo u jednoj smjeni (npr. noćnoj smjeni),1 000 kW snage koristilo se u dvije smjene (npr. prijepodnevnoj i poslijepodnevnoj smjeni), a 1 500 kW snage koristilo se za rad u sve tri smjene (pogonski stroj i motor ne moraju raditi neprekidno 24 sata već mogu biti korišteni i 15 sati, ali moraju biti u radu u sve tri smjene određeni broj sati) i 200 kW snage pogonskih strojeva i motora toga dana nije korišteno (kvar ili tog dana nije bilo potrebe za radom tog stroja i sl.) Tabelu 3 treba ispuniti na sljedeći način :
Propis NN 80/1995 • Primarni pokretači koji ne pokreću generatore obuhvaćaju strojeve i motore koji se neposredno koriste za pokretanje strojeva radilica, transmisija i dr. uključivo i motore ugradene u strojeve koji ne vrše prijevoz; buldožere, bagere, žičare itd.
Propis NN 80/1995 • U ovoj tabeli ne smju se iskazati primarni pokretači koji pokreću kamione, autobuse, automobile, brodove odnosno javna prijevozna sredstva.
Propis NN 80/1995 • Elektromotori obuhvaćaju sve samostalne motore i motore ugradene u strojeve radilice, koji daju mehaničku energiju, a pokreće ih električna energija. Ne obuhvaćaju se rotacijska usmjerivačka postrojenja, sinhroni kompenzatori za popcavak faktora snage, motor - generatori i druga postrojenja na elektrini pogon koja ne daju mehaničku snagu nego samo transformiraju ili namjenski poboljšavaju električnu energiju.
Propis NN 80/1995 • Električne peči i drugi termički aparati su uređaji kojima je osnovna namjena da električnu energiju pretvore u toplinu. U električne peči i termičke aparate svrstavaju se električne peči, sušare, grijalice, bojleri i drugi aparati za zagrijavanje.
Propis NN 80/1995 • Navedeni se aparati, ukoliko ne služe industrijskoj proizvodnji, ne iskazuju u ovom izvještaju.
Propis NN 80/1995 • Uređaji za elektrolize i galvanizaciju su uređaji za proizvodnju metala elektrolizom i za zaštitu materijala takozvanim galvanizacijskim postupkom. Snaga navedenih uređaja je potrošnja električne energije pod maksimalnim dozvoljenim opterećenjem za jedan sat rada, a uobičajeno je kao i za sve električne uređaje otisnuta na takozvanoj tvorničkoj pločici uređaja.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 122/07, Broj 66/05, Broj 65/08, Broj 57/94, Broj 137/06, Broj 9/01


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled