PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 17/2003 • Imovina i obveze u kunama čija se vrijednost samo u slučaju deprecijacije kune prema određenoj stranoj valuti izračunava na temelju tečaja kune u odnosu prema toj stranoj valuti smatraju se imovinom i obvezama s ugrađenim »call« opcijama na tu valutu te se tretiraju kao takve.
NN 17/2003 • Neto otvorena pozicija u jednoj valuti izračunava se u toj valuti i preračunava u kune primjenom srednjeg tečaja Hrvatske narodne banke koji se primjenjuje na dan na koji se odnosi izvještaj.
NN 17/2003 • 5.5. Ukupna kratka devizna pozicija banke zbroj je svih kratkih deviznih pozicija banke u pojedinim valutama. Ukupna duga devizna pozicija banke zbroj je svih dugih deviznih pozicija banke u pojedinim valutama. Ukupnu otvorenu deviznu poziciju čini veći od navedenih dvaju zbrojeva. Apsolutna neto otvorena pozicija u zlatu pribraja se ovoj ukupnoj otvorenoj deviznoj poziciji.
NN 17/2003 • Kapitalni zahtjev za deviznu poziciju izračunava se množenjem ukupne otvorene pozicije (uključujući zlato) sa 10%.
NN 17/2003 • Banke koje imaju interne modele koje je odobrila Hrvatska narodna banka izračunavaju kapitalni zahtjev za valutni rizik u skladu s poglavljem 8. ove odluke.
NN 17/2003 • Pozicijski rizici s osnova kamatnog rizika i rizika ulaganja u vlasničke vrijednosne papire dijele se na specifični i opći rizik.
NN 17/2003 • Specifični rizik se odnosi na rizik gubitka koji proizlazi iz promjene cijene pojedinačnoga vrijednosnog papira nastale zbog čimbenika vezanih uz njegova izdavatelja.
NN 17/2003 • Opći rizik se odnosi na rizik gubitka koji proizlazi iz kretanja cijena vrijednosnih papira na tržištu, a ne iz promjene cijene tog konkretnog instrumenta.
NN 17/2003 • Robni rizik proizlazi iz svih bilančnih i izvanbilančnih stavki (ne samo onih stavki koje se vode u knjizi trgovanja), i ne dijeli se na specifični i opći rizik.
NN 17/2003 • 6.2. Postupanje s derivatima i drugim financijskim instrumentima
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 17/2003 • Derivati su financijski instrumenti čija se vrijednost mijenja prema promjeni utvrđene kamatne stope, cijene vrijednosnog papira, cijene robe, tečajeva valuta, indeksa ili slične varijable (koja se naziva »odnosna«).
NN 17/2003 • Za izračunavanje kapitalnog zahtjeva za pozicijske rizike derivati se tretiraju kao kombinacija hipotetičnih dugih i kratkih pozicija koje nadalje podliježu izračunu kapitalnog zahtjeva za specifični i opći rizik.
NN 17/2003 • 6.2.1. Kamatni »futures« ugovori, kamatni »forward« ugovori i terminska obveza kupnje ili prodaje dužničkog instrumenta tretiraju se kao kombinacija duge pozicije (pozicija u kojoj je banka odredila kamatu koju će primiti u nekom trenutku u budućnosti) i kratke pozicije (pozicija u kojoj je banka odredila kamatu koju će platiti u nekom trenutku u budućnosti). Kamatni »futures« ugovori i kamatni »forward« ugovori tretiraju se kao kombinacija dugih i kratkih pozicija u državnim obveznicama bez kupona s odgovarajućim dospijećem. Terminska obveza kupnje/prodaje instrumenta u budućnosti tretira se kao kombinacija duge/kratke pozicije u državnoj obveznici bez kupona i duge/kratke pozicije u dužničkom instrumentu koji je predmet ugovora. Prilikom izračuna kapitalnog zahtjeva za te instrumente ti se instrumenti iskazuju po tržišnoj vrijednosti iznosa glavnice odnosnog instrumenta ili zamišljenog iznosa (engl. notional) odnosnog instrumenta.
NN 17/2003 • 6.2.2. Vlasnički »futures« i »forward« ugovori koji se odnose na pojedinačne vlasničke vrijednosne papire, portfelje vlasničkih vrijednosnih papira ili burzovne indekse tretiraju se kao kombinacija duge ili kratke pozicije u dotičnom vlasničkom vrijednosnom papiru i duge ili kratke pozicije u državnim obveznicama bez kupona. Pozicija u određenom vlasničkom vrijednosnom papiru iskazuje se po njegovoj tržišnoj vrijednosti. Pozicija u državnim obveznicama bez kupona koja je rezultat raščlambe vlasničkih derivata uključuje se u izračun kamatnog rizika u skladu s točkom 6.5. ove odluke.
NN 17/2003 • 6.2.3. Robni »futures« i »forward« ugovori i terminske obveze kupnje ili prodaje robe tretiraju se kao kombinacije duge ili kratke pozicije u određenoj robi i duge i kratke pozicije u državnim obveznicama bez kupona. Oni se iskazuju prema zamišljenom iznosu u standardnim mjernim jedinicama, te s dospijećem u skladu s datumom isteka roka.
NN 17/2003 • 6.2.4. Valutni »forward« i »futures« ugovori se tretiraju kao duge pozicije u državnim obveznicama bez kupona u kupljenoj valuti i kratke pozicije u državnim obveznicama bez kupona u prodanoj valuti. Pozicije u državnim obveznicama bez kupona koje su rezultat raščlambe vlasničkih derivata uključuju se u izračun kamatnog rizika u skladu s odgovarajućim dospijećem.
NN 17/2003 • 6.2.5. »Swap« ugovori tretiraju se kao dvije pozicije zamišljenog (engl. notional) iznosa u državnim vrijednosnim papirima s relevantnim dospijećima:
NN 17/2003 • »Swap« ugovori na kamatnu stopu (engl. interest rate swaps) tretiraju se kao dvije pozicije zamišljenog iznosa u državnim obveznicama bez kupona s promjenjivom ili fiksnom stopom i relevantnim dospijećima.
NN 17/2003 • Međuvalutni »swap« ugovori na kamatnu stopu (engl. currency interest rate swaps) tretiraju se kao kombinacija duge pozicije u državnim obveznicama bez kupona u određenoj valuti s fiksnom ili promjenljivom kamatnom stopom (ovisno o tome koja se odnosi na tu valutu) i kratke pozicije u državnoj obveznici bez kupona u određenoj valuti s fiksnom ili promjenljivom kamatnom stopom.
NN 17/2003 • »Swap« ugovori na vlasničke vrijednosne papire (engl. equity swaps) tretiraju se kao kombinacija duge pozicije u vlasničkom vrijednosnom papiru (portfelju vlasničkih vrijednosnih papira ili burzovnih indeksa) na osnovi kojeg banka prima iznos koji se temelji na promjeni cijene toga vrijednosnog papira (portfelja vlasničkih vrijednosnih papira ili burzovnog indeksa) i kratke pozicije u vlasničkom vrijednosnom papiru (portfelju vlasničkih vrijednosnih papira ili burzovnom indeksu) na osnovi kojeg banka plaća iznos koji se temelji na promjeni vrijednosti toga vrijednosnog papira (portfelja vlasničkih vrijednosnih papira ili burzovnog indeksa).
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 59/96, Broj 58/95,
Broj 57/07, Broj 69/06,
Broj 58/06, Broj 54/05
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE