PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 47/1995 • ME?UNARODNI RAČUNOVODSTVENI STANDARD MRS 2 (promijenjen 1992.)
NN 47/1995 • Standard, koji je pisan kurzivnim tipom slova, treba se čitati u kontekstu osnovnog materijala i uputama za primjenu u ovome Standardu, te u kontekstu Predgovora međunarodnim računovodstvenim standardima. Međunarodni računovodstveni standardi nisu namijenjeni primjenjivati se na beznačajne pozicije (vidjeti točku 12. Predgovora).
NN 47/1995 • Cilj je ovoga Standarda propisati računovodstveni postupak za zalihe prema sustavu povijesnog troška. Osnovno pitanje u računovodstvu zaliha je iznos koji treba priznati kao sredstvo i knjižiti ga dalje sve dok se priznaju prihodi. Ovaj Standard pruža praktičnu uputu u svezi odredivanja troška i njegovog kasnijeg priznavanja kao rashoda, uključujući bilo koje otpisivanje do neto vrijednosti koja se može realizirati. On također pruža uputu u svezi metode troška koje se koriste da se odrede troškovi zaliha.
NN 47/1995 • l. Ovaj Standard treba se primjenjivati u financijskim izvještajima sastavljenih u kontekstu sustava povijesnog troška, u računovodstvu zaliha, osim:
NN 47/1995 • a) proizvodnje u tijeku koja proizlazi iz ugovora o izgradnji uključujući izravno povezane usluge ugovora (vidjeti Međunarodni računovodstveni standard MRS ll, Ugovori o izgradnji);
NN 47/1995 • c) proizvođača zaliha životinja, poljoprivrednih i šumskih proizvoda i mineralnih ruda u veličini u kojoj se oni mjere po neto vrijednosti koja se može realizirati, u skladu s dobro ustanovljenom praksom u određenlm granama.
NN 47/1995 • 2. Ovaj Standard zamjenjuje Međunarodni računovodstveni standard MRS 2, Vrednovanje i prezentiranje zaliha u kontekstu sustava troškova nabave, odobren 1975.
NN 47/1995 • 3. Zalihe navedene u točki 1(c) mjere se po neto vrijednosti koja se može realizirati po određenim stupnjevima proizvodnje. To nastaje, primjerice, kada su poljoprivredni usjevi ili požnjeveni ili mineralne rude izvadene, a prodaja se utvrđuje prema terminskom ugovoru ili Državnom jamstvu ili kada postoji homogeno tržište te gdje je zanemariv rizik u prodaji. Te se zalihe isključuju iz djelokruga ovoga standarda.
NN 47/1995 • 4. U ovom se Standardu koriste sljedeći izrazi s navedenim značenjima:
NN 47/1995 • (c) u obliku materijala ili dijelova zaliha koja se troše u proizvodnom procesu ili pružanja usluga.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 47/1995 • Neto vrijednost koja se može realizirati je procijenjena prodajna cijena u tijeku redovnog poslovanja minus procijenjeni troškovi dovršenja i procijenjeni troškovi nužni da se obavi prodaja.
NN 47/1995 • 5. Zalihe obuhvaćaju kupljenu robu koja se drži za ponovnu prodaju uključujući, primjerice, trgovačku robu koju je kupio kupac na malo i drži je za ponovnu prodaju kao i zemljište i drugu nekretninu koja se drži za ponovnu prodaju. Zalihe tako obuhvaćaju proizvedenu gotovu robu ili proizvodnju u tijeku poduzeća te uključuju materijale i dijelove zaliha koje se očekuju koristiti u procesu proizvodnje. U slučaju pružatelja usluga, zalihe uključuju troškove usluga, kao što je opisano u točki za koje poduzeće još nije priznalo odnosne prihode (vidjeti Međunarodni računovodstveni standard MRS 18, Prihodi).
NN 47/1995 • 6. Zalihe se trebaju mjeriti po trošku ili neto vnjednosti koja se može realizirati; ovisno o tome što je niže.
NN 47/1995 • 7. Trošak zaliha treba obuhvatiti sve troškove kupnje, troškove konverzije i druge troškove koji su nastali u dovođenju zaliha na sadašnju lokaciju i sadašnje stanje.
NN 47/1995 • 8. Troškovi kupnje zaliha obuhvaćaju kupovnu cijenu uvozne carine i druge poreze (osim onih koje kasnije poduzeće može povratiti od poreznih vlasti), troškove prijevoza, troškove montaže i druge troškove koji se mogu izravno pripisati nabavci gotovih roba, materijala i usluga. Trgovački popusti, rabati i slične stavke oduzimaju se kod određivanja troškova kupnje.
NN 47/1995 • 9. Troškovi kupnje mogu uključiti tečajne razlike koje nastaju izravno kod posljednje nabavke zaliha fakturirane u stranoj valuti u rijetko dopuštenim okolnostima u dozvoljenom ternativnom postupku u Međunarodnom računovodstvenom standardu MRS 21, Učinci promjena tečajeva stranih valuta su tečajne razlike ograničene na one koje proizlaze iz velike devalvacije ili deprecijacije valute protiv čega ne postoji praktična zaštita i koje utječe na obvezu koja se ne može podmiriti i proizlazi kod posljednje nabavke zaliha.
NN 47/1995 • 10. Troškovi konverzije zaliha obuhvaćaju izravne troškove koji se odnose na jedinice proizvodnje, kao što je izravan rad. Oni također obuhvaćaju sustavni raspored fiksnih i varijabilnih općih troškova proizvodnje koji su nastali u preobrazbi materijala u gotovu robu. Fiksni opći troškovi proizvodnje jesu neizravni troškovi proizvodnje koji preostanu relativno stalno neovisno od obujma proizvodnje, kao što je amortizacija i održavanje proizvodnih zgrada i opreme te trošak managementa i administracije pogona. Varijabilni opći troškovi jesu neizravni troškovi koji ovise izravno ili gotovo izravno prema obujmu proizvodnje, kao što su neizravni materijali i neizravni rad.
NN 47/1995 • 11. Raspored fiksnih općih troškova proizvodnje na troškove konverzije temelji se na normalnom kapacitetu proizvodnje. Normalni je kapacitet proizvodnja koja se očekuje postići tijekom prosjeka nekih razdoblja ili sezona pod normalnim uvjetima, uzimajući u obzir gubitak kapaciteta koji proizlazi iz planiranog održavanja. Stvarna razina proizvodnje može se koristiti
NN 47/1995 • ako je približna normalnom kapacitetu. Iznos fiksnih općih troškova raspoređenih na svaku jedinicu proizvodnje ne povećava se jednako kako se smanjuje proizvodnja ili ne radi postrojenje. Neraspoređeni opći troškovi priznaju se kao rashod razdoblja u kojem su nastali. U razdobljima neuobičajeno visoke proizvodnje, iznos fiksnih općih troškova raspoređenih na svaku jedinicu proizvodnje, sman,juje se tako da se zalihe ne mjere kao gore navedeni trošak. Varijabilni opći troškovi proizvodnje raspoređuju se na svaku jedinicu proizvodnje na temelju stvarne uporabe proizvodnih kapaciteta. ,
NN 47/1995 • 12. Proizvodni postupak može rezultirati više od jednog proizvoda koji se proizvodi istovremeno. To je u slučaju, primjerice, kada se proizvode zajednički proizvodi iIi kada postoji glavni proizvod i nusproizvod. Kada trošak konverzije svakog proizvoda nije moguće odvojeno odrediti, oni se raspoređuju između proizvoda racionalno i dosljedno. Primjerice, raspored se može osnivati na relativnoj vrijednosti prodaje svakog proizvoda ili na stupnju proizvodnog postupka kada se proizvodi mogu odvojeno identificirati ili na završetku proizvodnje. Većina nusproizvoda, po svojoj su prirodi beznačajni. Kada je taj slučaj, oni se često mjere po neto vrijednosti koja se može realizirati, a ova se vrijednost dobije iz troška glavnog proizvoda. Kao rezultat navedenoga, knjigovodstveni iznos glavnog proizvoda ne razlikuje se značajno od njegovog troška.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 20/06, Broj 33/07,
Broj 59/01, Broj 1/09,
Broj 113/09, Broj 124/06
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE