PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 70/1998 • Negativne kulture čuvaju se još 6 tjedana u termostatu, jer i u toj produženoj inkubaciji može porasti M. tuberculosis.
NN 70/1998 • TBC laboratoriji prijavljuju sve BK pozitivne bolesnike nakon prve izolacije M. tuberculosis higijensko-epidemiološkoj službi prema mjestu prebivanja bolesnika čime se omogućuje prikupljanje podataka u Državnom registru aktivne tuberkuloze. Državni registar aktivne tuberkuloze sadrži podatke o direktnoj mikroskopiji, rezultatu kultivacije i testa osjetljivosti prvoga pozitivnog uzorka.
NN 70/1998 • TBC laboratoriji druge razine prijavljuju rezistentne bolesnike i u Centralni laboratorijski registar BK pozitivnih rezistentnih bolesnika, koji se nalazi u sklopu Središnjega (Referentnog) laboratorija za mikobakterije.
NN 70/1998 • Obrasci laboratorijskih BK pozitivnih bolesnika tiskani su u prilogu ovoga Naputka i čine njegov sastavni dio.
NN 70/1998 • Organizacija laboratorijske službe za bakteriološku dijagnostiku tuberkuloze:
NN 70/1998 • Prema svjetskim kriterijima i standardima i bakteriološka dijagnostika tuberkuloze u Hrvatskoj obavlja se na na tri razine.
NN 70/1998 • Prvu razinu čine opći mikrobiološki laboratoriji koji rade samo direktne mikroskopske razmaze, te preliminarno izvješćuju kliničare o nalazu acidorezistentnih bacila. Brinu se i za kvalitetu uzoraka i brzi transport do TBC laboratorija.
NN 70/1998 • Manji TBC laboratoriji druge razine rade samo direktnu mikroskopiju i kultivaciju, a izolirane sojeve šalju na identifikaciju i test osjetljivosti u Središnji (Referentni) laboratorij. Veći TBC laboratoriji druge razine, osim direktne mikroskopije i kultivacije, identificiraju M. tuberculosis, diferenciraju ga od drugih mikobakterija i izvode test osjetljivosti, a nejasne sojeve i izolate atipičnih mikobakterija upućuju na potvrdu, odnosno identifikaciju u Središnji laboratorij. Uvjet za obavljanje laboratorijske dijagnostike tuberkuloze jest da laboratorij pregleda najmanje 40 uzoraka tjedno, odnosno da napravi 10 testova osjetljivosti tjedno.
NN 70/1998 • Središnji (Referentni) laboratorij za mikobakterije je treća razina u laboratorijskoj službi. Središnji laboratorij uz poslove TBC laboratorija druge razine obavlja i sve poslove referentnog laboratorija za mikobakterije. Unapređuje postojeće i uvodi nove metode te stručno pomaže laboratorijima prve i druge razine. Središnji laboratorij vodi Centralni laboratorijski registar BK pozitivnih rezistentnih bolesnika. Podatke o stanju i dinamici bakteriološkog statusa rezistentnog bolesnika tijekom cijeloga njegovoga BK pozitiviteta, uneseni na kartice, šalju mu drugi TBC laboratoriji. Na taj je način moguće pratiti rezistentnu tuberkulozu na nacionalnoj razini. Središnji laboratorij vodi i Registar atipičnih mikobakterija.
NN 70/1998 • * Vođenje Centralnog laboratorijskog registra BK pozitivnih rezistentnih bolesnika
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 70/1998 • Bolesnički se uzorak šalje u laboratorij s ispunjenom uputnicom. U laboratoriju se o bolesniku vodi dvostruka evidencija:
NN 70/1998 • Mikrobiološki laboratorij dostavlja nalaz pretrage liječniku koji je zatražio pretragu i higijensko-epidemiološkoj službi.
NN 70/1998 • Budući da je tuberkuloza zarazna bolest koja zahvaća sve ograne i organske sustave ljudskog organizma od rođenja do smrti, praktično je s radiološkog stajališta, tuberkulozu torakalne regije podijeliti na aktivnu i kroničnu aktivnu i inaktivnu.
NN 70/1998 • - kontrastne pretrage (bronhografija, angiografija, limfografija)
NN 70/1998 • Na toj razini ne postoje ni aparaturni ni kadrovski normativi
NN 70/1998 • Upalne promjene izazvane bacilom tuberkuloze imaju karakterističnu histološku sliku. U tuberkulozi se pojavljuju sitni čvorići građeni od epiteloidnih stanica, limfocita, te orijaških stanica tipa Langhans, a središte čvorića je kazeozno nekrotično. Svojedobno se tuberkuloza nazivala specifičnom upalom jer se iz same histološke slike moglo odrediti o kojem je uzročniku riječ. Međutim, kako gljivične bolesti postaju sve češće, a osobito u oboljelih od AIDS-a, takva histološka slika nije pouzdan dokaz da se radi o tuberkulozi. Međutim, bojanjem po Ziehl-Neelsenu, ili još bolje, modifikacijom po Kinyonu, što se koristi u većini laboratorija, prisutnost bacila tuberkuloze može se dokazati gotovo u 100% slučajeva. Ako se u uzorku nalazi vrlo malo mikroorganizama pomaže se metodom auraminom ili rodaminskim bojanjem pod fluorescencijom, što omogućuje bolje otkrivanje uzročnika. Bez dokaza uzročnika nema sigurne dijagnoze tuberkuloze. U nekim slučajevima histološko dokazivanje je čak u prednosti pred mikrobiološkim pretragama. Naime, u starijim su lezijama uzročnici vjerojatno mrtvi, međutim, oni mogu biti dokazani metodom po Ziehl-Neelsenu.
NN 70/1998 • Osnovno i obvezno liječenje tuberkuloznih bolesnika je antituberkulotska kemoterapija. Najznačajniji antituberkulotici su izoniazid (H), rifampicin (R), pirazinamid (Z), streptomicin (S) i etambutol (E). Opskrbu tim lijekovima treba trajno osigurati. Svrha je korektno provedene antituberkulotske terapije sprečavanje smrti od aktivne bolesti ili njezinih posljedica (60% neizlječenih bolesnika umire od tuberkuloze tijekom 5 godina), zaštita drugih osoba od zaraze, izbjegavanje recidiva bolesti i prevencija pojave rezistentnih sojeva M. tuberculosis na antituberkulotike.
NN 70/1998 • - M. tuberculosis pozitivni bolesnici (direktno mikroskopski i/ili kultivacijom);
NN 70/1998 • - M. tuberculosis negativni bolesnici, kojih rentgenogram pluća ili pleure upućuje na aktivnu tuberkulozu (uz isključivanje druge etiologije), ili u pogoršanju stanja uz drugu terapiju;
NN 70/1998 • - bolesnici s izvanplućnom tuberkulozom (tbc pleuritis, tbc perikarditis, laringealna i endobronhalna tbc, tbc adenitis, koštana tbc, genitourinarna tbc, menigealna tbc, očna tbc, gastrointestinalna tbc, nadbubrežnih žlijezda te kožna tbc).
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 45/07, Broj 2/92,
Broj 142/06, Broj 36/91,
Broj 59/04, Broj 53/08
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE